Bukurešťské lekcie: Členstvo Ukrajiny v NATO je kľúčové v boji proti ruskej agresii
Nadchádzajúci samit NATO vo Vilniuse predstavuje pre Alianciu rozhodujúcu príležitosť riešiť rastúcu hrozbu, ktorú predstavuje územná expanzia a asertívna zahraničná politika Ruska. Aby NATO mohlo účinne čeliť týmto výzvam a chrániť záujmy Západu, musí sa poučiť z chýb, ktoré sa stali na samite v Bukurešti v roku 2008.
Ruské hrozby a potreba reakcie
Ruská federácia pod vedením prezidenta Vladimíra Putina preukázala ochotu zapojiť sa do územnej expanzie, čoho dôkazom sú jej kroky na Ukrajine a v Gruzínsku. Agresívne kroky Ruska predstavujú priamu hrozbu pre európsku bezpečnosť a je nevyhnutné, aby Západ na ne rozhodne reagoval. Ak sa tieto výzvy nebudú primerane riešiť, hrozí, že sa konflikt prenesie do Európy a naruší stabilitu a integritu regiónu.
Úloha NATO v boji proti ruskej agresii
Na účinný boj proti ruskej hrozbe musí NATO vypracovať komplexný súbor opatrení. Členstvo Ukrajiny v Aliancii má v tomto ohľade mimoriadny význam. Začlenením Ukrajiny do NATO môže Aliancia vytvoriť silný odstrašujúci prostriedok proti potenciálnej ruskej agresii. Ukrajina sa môže pochváliť veľmi skúsenou armádou v Európe, ktorá by výrazne posilnila schopnosti a silu Aliancie. V dôsledku toho by členstvo Ukrajiny v NATO slúžilo ako rozhodujúca prekážka proti ďalšej ruskej expanzii do Európy.
Vplyv Bukurešti 2008
Samit NATO v Bukurešti v roku 2008 znamenal premárnenú príležitosť riešiť ruskú hrozbu. Francúzsko a Nemecko, ktoré boli opatrné, aby neprovokovali Ruskú federáciu, sa postavili proti členstvu Ukrajiny a Gruzínska v NATO. Žiaľ, tento postoj bol chybný a ukázal nerozhodnosť Západu tvárou v tvár ruskej agresii. V priebehu niekoľkých mesiacov Rusko začalo vojnu s Gruzínskom a obsadilo jeho územie. Bukurešť nedokázala vyslať Putinovi silný signál, čo mu dodalo odvahu ďalej rozširovať ruský vplyv a podkopávať regionálnu stabilitu.
Poučenie z minulých chýb
Vilniuský samit je pre NATO príležitosťou napraviť chyby z Bukurešti. Ambiciózne rozhodnutia týkajúce sa členstva Ukrajiny v NATO sú nevyhnutné na prekonanie cyklického charakteru ruskej agresie, ktorá predstavuje bezprecedentnú hrozbu pre Európu. Ukrajine sa musia poskytnúť jasné bezpečnostné záruky, ktoré účinne zabránia ďalšiemu rozširovaniu ruskej agresie. Preukázaním rozhodnosti a jednoty môže NATO účinne čeliť Putinovej agresivite a chrániť záujmy Západu.
Stávky pre Západ
Neudelenie členstva Ukrajine v NATO by malo pre Západ fatálne dôsledky. Je nevyhnutné vyhnúť sa opakovaniu chýb z Bukurešti 2008. Prežitie západnej civilizácie visí na vlásku. Začlenenie Ukrajiny do NATO by v prvom rade zabránilo Rusku začať vojnu. Ak však Ukrajina zostane mimo NATO, Európa môže byť nútená vojensky sa postaviť Rusku, čo by viedlo ku konfliktu s ďalekosiahlymi dôsledkami.
Na samite NATO vo Vilniuse sa musí uprednostniť členstvo Ukrajiny v Aliancii ako kľúčové opatrenie na zabránenie ďalšej ruskej agresii a ochranu európskej bezpečnosti. Pri rozhodovaní by sa malo vychádzať zo skúseností z Bukurešti 2008, pričom by sa mal zdôrazniť význam rozhodného postupu a jednoty tvárou v tvár ruskej územnej expanzii. Poskytnutím potrebných bezpečnostných záruk Ukrajine môže NATO účinne odradiť ruskú agresiu, zabezpečiť stabilitu a ochrániť budúcnosť západnej civilizácie. Čas na rozhodnú reakciu je teraz.
Autor: Radim Veselý