Ako bude vyzerať leto v súvislosti so zdražovaním? Odborníci o tom, na čo sa máme pripraviť
Konečne to začalo klesať. Slovákov už vyše roka trápi inflácia, ktorá sa v máji dostala na 11,9 %. Oproti aprílu je to zníženie o dve percentá, čo znamená, že zdražovanie sa zastavilo. Štatistický úrad SR dokonca informoval, že ceny od konca roka 2020 prvýkrát klesli aj z mesiaca na mesiac. Nový Čas sa pýtal odborníkov, čo možno čakať cez leto.
Inflácia bola na vrchole vo februári tohto roka, keď dosahovala až 15,4 %, o mesiac na to, však začala klesať. Oproti predchádzajúcim mesiacom vidieť aj pokles zdražovania pri potravinách.
Zatiaľ čo v marci boli drahšie o 29 %, v máji už to bolo „len“ o 21,9 %. Dôvodmi týchto zmien sa zaoberali aj analytici. Hovoria, že pod zmiernenie tempa rastu cien sa v máji podpísalo hlavne opätovné zavedenie dotácií na obedy v školských jedálňach a zlacnenie pohonných hmôt.
Potraviny stále odolávajú
Štatistický úrad uvádza, že ceny pohonných hmôt klesli, a tak sa znížili aj celkové náklady na dopravu. Problémom, však aj naďalej ostávajú potraviny, ktorých ceny sú oproti minulému roku stále vysoké. „Výraznejšiemu poklesu bránili stále rastúce ceny potravín, ktoré v máji medzimesačne zdraželi o 0,4 %,“ uvádza ŠÚ SR.
Zaznamenali vyššie ceny mäsa, ovocia a masla. Naopak, druhý mesiac klesali ceny mlieka, syrov, vajec a zeleniny. Druhý najväčší vplyv na infláciu majú ceny v oblasti bývania a energií, medzimesačne však zostali na aprílovej úrovni.
Ceny tepla klesli len máličko, o 0,2 %, a pevných palív o 0,4 %.Aj napriek tomu, že štatistici uvádzajú pokles zdražovania potravín a vyššiu stabilizáciu oproti minulým mesiacom, tak sa to na cene jedla nijako významne zatiaľ neodrazilo. Potravinári hovoria, že ceny potravín sa skladajú z viacerých zložiek a započítava sa do nich napríklad aj cena ľudskej práce, teda mzdy a odvody za zamestnancov v podnikoch.
„Napríklad za posledné 2 roky sme zaznamenali nárast cien kŕmnych zmesí pre hydinu o 70 %,“ vysvetlila hovorkyňa Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory Jana Holéciová.
Vysokú infláciu vníma aj Ódorov kabinet. „Kľúčová bude príprava a implementácia opatrení, ktoré by pomohli slabším príjmovým skupinám v boji s vysokou infláciou a jej dopadmi,“ píše sa v programovom vyhlásení.
Analytička Jana Glasová: Spomaľovanie uvidíme v druhej polovici roka
Čo nás vyšlo drahšie?
V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022 rástli v máji najrýchlejšie potraviny a nealko nápoje, ktoré boli medziročne drahšie až o takmer 22 %. Vidíme, že pokles cien potravín a agrokomodít vo svete sa premieta už aj do cien v našich obchodoch. V máji boli medziročne vyššie hlavne ceny chleba, pečiva a obilnín, mäsa, mlieka, mliečnych výrobkov a vajec a tiež cukru. Ich rast dosahoval okolo 20 až 28 %. Druhý najrýchlejší medziročný rast zaznamenali v máji ceny v oblasti vzdelávania a ceny v reštauráciách a hoteloch.
Akú infláciu očakávate v tomto roku?
Očakávame, že aj v ďalších mesiacoch sa inflácia bude postupne zmierňovať. Do spomaľovania rastu spotrebiteľských cien by sa mal ďalej premietať hlavne pomalší rast cien agrokomodít a potravín vo svete a tiež lacnejšie energie. Ceny niektorých agrokomodít (repka, slnečnica, kukurica, ale aj mlieko a mliečne výrobky) už zaznamenávajú pokles. Spomaľovanie rastu cien potravín zrejme výraznejšie pocítime v druhom polroku tohto roka. Ceny energií sú už na úrovniach ako pred vypuknutím vojny a vyzerá to tak, že budú aj ďalej klesať. Nateraz očakávame priemernú infláciu za rok 2023 okolo 10 %, pričom však nevylučujeme ani pomalší rast cien. A v budúcom roku 2024 by inflácia mohla ešte spomaliť na 6 – 7 %.
Ako bojovať s infláciou?
Najciteľnejšie to vnímajú hlavne nízkopríjmové domácnosti a domácnosti dôchodcov, pretože tie vynakladajú najväčšiu časť svojho rozpočtu na zabezpečenie základných potrieb, ako sú potraviny a bývanie. Aj týmto domácnostiam však odporúčame, aby šetrili a snažili sa vytvoriť aspoň malú finančnú rezervu, ktorá poslúži v prípade neočakávaných výdavkov.
Sme pol roka pozadu
Martin Šuster, ekonóm, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť
U nás začala klesať inflácia pred pár mesiacmi, čiže sme možno tri až šesť mesiacov za krajinami na západ od nás, kde začala klesať už skôr. Keď si zoberieme, že zvyšok EÚ má aktuálne zhruba polovičnú infláciu oproti nám, tak je trend, že bude klesať aj naďalej. Netrúfnem si teraz presne tipnúť, ktorý mesiac bude ten, keď sa to prelomí. Do konca roka by sme sa však mali určite dostať na jednocifernú infláciu. Náš predpoklad je, že priemerná inflácia za celý rok bude okolo 10 % alebo možno mierne viac. Ak ten koniec roka má vykompenzovať ten začiatok, keď boli čísla výrazne nad 10 %, tak koncom roka už budú musieť byť čísla pod desať.
Zdroj: cas.sk