Slovensko

Prezidentka môže po voľbách odstaviť Smer a pritom neporušiť ústavu. Oznámila, či by tak spravila

Špekulácie o tom, že sa prezidentka chystá obísť Smer, ak uspeje vo voľbách, šíril napríklad Eduard Chmelár.

Keď bola v januári 2020 v hre aj možnosť, že v blížiacich sa parlamentných voľbách zvíťazí ĽSNS, novinári sa prezidentky Zuzany Čaputovej pýtali, či by Mariana Kotlebu poverila zostavením vlády.

Hlava štátu vtedy hovorila, že by s kotlebovcami rokovala, no pripúšťala aj možnosť, že by im poverenie nedala, ak by bolo evidentné, že s nimi nechce vládnuť nikto.

Pri podobných otázkach, avšak týkajúcich sa Smeru, dnes odpovedá v podstate rovnako – rešpektovala by vôľu ľudu a so stranou Roberta Fica by minimálne začala diskutovať.

Prezidentka by však mohla siahnuť aj po druhej možnosti. Smer úplne obísť a začať rokovať či rovno poveriť zostavením vlády niekoho iného. Ak by sa rozhodla konať takto, nebolo by to v rozpore s našou ústavou.

Išlo by však o pomerne odvážne rozhodnutie, ktoré si zatiaľ netrúfol urobiť žiadny slovenský prezident.

A čo Smer?

Hlavy štátu sa na jej kroky po voľbách pýtal minulý týždeň jeden z divákov relácie Na hrane televízie Joj. Konkrétne ho zaujímalo, či by udelila poverenie Igorovi Matovičovi, ak by OĽaNO opäť vyhralo.

„Voľby sú nástrojom na to, aby si občania zadefinovali, kto im chce vládnuť. V tomto zmysle je ústavnou tradíciou odovzdať možnosť zostavenia novej vlády cez nástroj poverenia víťazovi volieb, to je ústavná tradícia, ktorá vyjadruje rešpekt hlavy štátu k vôli občanov,“ reagovala prezidentka.

Na doplňujúcu otázku, čo by robila, ak by išlo o Smer, odpovedala podobne. „Asi netreba ďalej rozoberať, či by to bola moja vôľa, ale v tomto prípade vzhľadom na ústavnú tradíciu a s rešpektom k vôli občanov, o to jediné by som v danej chvíli mohla oprieť svoj postoj,“ dodala.

V nedeľu v relácii RTVS O 5 minút 12 spresnila, že by s Ficom nadviazala dialóg, no kľúčové by bolo, či by bol Smer schopný nájsť väčšinu v parlamente.

Pred voľbami 2020 čelila Čaputová podobný otázkam, akurát v súvislosti s ĽSNS. Kotlebovci, v tom čase ešte aj s Milanom Uhríkom, dosahovali v prieskumoch 12 percent a sociológovia nevylučovali, že sa im podarí zvíťaziť.

Prezidentka tvrdila, že by s Kotlebom vstúpila do rokovaní, pretože by to považovala za prejav rešpektu voči voličom strany. Neznamenalo by to však, že by lídra ĽSNS automaticky poverila zostavením vlády.

„Je tam aj druhý kľúč, a to je schopnosť strany osloviť ďalšie strany a schopnosť vytvoriť koalíciu. Zatiaľ to vyzerá tak, že koaličný potenciál tejto strany sa javí ako nulový,“ doplnila pred tromi rokmi.

Mistrík by Smer nepoveril

Prezidentka svojím najnovším vyhlásením prakticky vyvrátila špekulácie o tom, že sa chystá obísť Smer, ak uspeje vo voľbách. Túto teóriu šíril napríklad Eduard Chmelár, neúspešný prezidentský kandidát a poradca Juraja Blanára zo Smeru. Chmelárovi sa nepozdávalo, že Čaputová pri kreovaní úradníckej vlády nerokovala s Robertom Ficom.

„Som presvedčený, že nepozvaním lídra najsilnejšej opozičnej strany do Prezidentského paláca si Zuzana Čaputová vyskúšala reakciu verejnosti, keď urobí oveľa vážnejší prehrešok voči pravidlám politickej kultúry: keď obíde výsledky demokratických volieb a nepoverí víťaza zostavením vlády,“ písal Chmelár na Facebooku.

K rozhodnutiu ignorovať Fica v prípade jeho víťazstva hlavu štátu nabádal aj vedec Robert Mistrík, ktorý sa pred prvým kolom prezidentských volieb vzdal v prospech Čaputovej a výrazne jej tak pomohol k víťazstvu.

„Určite by som nepoveril zostavením vlády Roberta Fica. Aj keby Smer vyhral voľby,“ povedal Místrík v rozhovore pre Aktuality.sk.

Bola by prvá

Ak by Smer vyhral a prezidentka by ho vynechala, bola by historicky prvou slovenskou hlavou štátu, ktorá by takto konala. Prezident Rudolf Schuster napríklad v roku 2002 rešpektoval ako víťaza volieb Vladimíra Mečiara a jeho HZDS a umožnil mu pokúsiť sa zostaviť vládu, hoci bolo zrejmé, že sa mu to nepodarí. Poverenie však dal až Mikulášovi Dzurindovi z SDKÚ, ktorý sa aj stal premiérom.

V roku 2010 zasa prezident Ivan Gašparovič poveril víťaza Roberta Fica, hoci vládu sa nakoniec podarilo zostaviť Ivete Radičovej. Ide o takú silnú ústavnú tradíciu, že dokonca ani tí politici, ktorí varujú pred návratom Smeru, Čaputovú priamo nevyzývajú, aby ju porušila.

„Na Slovensku zatiaľ vždy každý prezident poveril zostavením vlády najskôr predstaviteľa strany, ktorá vo voľbách skončila prvá v poradí. Je to ústavná zvyklosť, ktorú nevidíme dôvod meniť,“ tvrdí hovorca SaS Ondrej Šprlák.

„Nie je dôležité, kto voľby vyhrá, ale komu sa podarí zostaviť vládu. Hnutie OĽaNO a priatelia urobí všetko pre to, aby v budúcej vláde nesedel starý či nový Smer,“ odpovedal nám zasa trochu neurčito poslanec Michal Šipoš z Obyčajných ľudí.

Čo si myslí Procházka

Zaujímavosťou je, že naša ústava inštitút poverenia zostavením vlády vôbec nepozná ani ho nijako neupravuje. Napriek tomu sa podľa bývalého politika a ústavného právnika Radoslava Procházku stal povinnou súčasťou procesu, v ktorom nová vláda vzniká.

Hlavnou otázkou je, do akej miery sa najvyšší ústavný činiteľ môže rozhodovať sám podľa vlastnej úvahy. „Systematika ústavného textu, ktorý napriek všetkým hybridným prvkom zakladá Slovensko ako parlamentnú republiku, káže, aby takéto poverenie prezident udelil osobe, ktorá vykazuje zrejmé predpoklady zostaviť takú vládu, aká následne dokáže získať dôveru parlamentnej väčšiny,“ vysvetľuje Procházka v knihe Kráľ otec.

Konkrétne Smer by aj v prípade svojho víťazstva mohol mať problém vládu zostaviť – napríklad ak by sa do parlamentu nedostala SNS, výsledok Republiky by bol slabý a Hlas by do koalície so Smerom odmietal vstúpiť. V konečnom dôsledku sa teda bude všetko odvíjať od výsledkov volieb.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com