Matovič mení názov hnutia: Zachráni sa pred prepadákom?! Politológ to vidí jasne
Skúša to inak. Igor Matovič (50) v roku 2020 vyhral parlamentné voľby s 25 % hlasov. Odvtedy sa musel vzdať premiérskeho aj ministerského postu a vláda vedená OĽaNO na konci minulého roka definitívne padla.
Hnutie sa mu rozštiepilo, odišli kľúčové postavy na čele s Eduardom Hegerom (47) a teraz Matovič bojuje o záchranu v parlamente. Najnovšie vyrukoval so zmenou názvu na OĽaNO a priatelia a spolieha sa na to, že od prepadáku ho zachráni spojenectvo s inými stranami.
Napriek tomu, že Matovič je najnedôveryhodnejší politik na Slovensku a preferencie jeho hnutia raz klesajú a raz stúpajú, od nového názvu a nových tvárí si stále sľubuje veľa. Do OĽaNO a priatelia priberá znovu aj hnutie, s ktorým spolupracoval aj v roku 2020. „Ideme spoločne ďalej s hnutím NOVA. Do volieb musíme spojiť všetky sily,“ zdôraznil a upozornil na hrozbu prepadávania hlasov demokratických voličov.
Predseda hnutia NOVA Gábor Grendel uviedol, že k ďalšej spolupráci s Matovičom ho motivuje to, že Slovensko má za sebou historicky najúspešnejšie obdobie v boji proti korupcii. „Nikdy v histórii nebolo vyšetrených toľko káuz vysokých štátnych funkcionárov ako po voľbách v roku 2020,“ odôvodnil. Matovič hovorí, že s Grendelom majú rovnaké hodnoty a označil ich za priateľov, s ktorými sú spoločne v politike už roky.
Expremiér tiež priznáva, že rokuje aj s ďalšími subjektmi. „Kresťanská únia rokuje s Igorom Matovičom s cieľom vyrokovať volebnú koalíciu,“ uviedla Anna Záborská. Veronika Remišová hovorí, že pred ukončením rokovaní ich nechce komentovať. „Pretože vidíme, k akému triešteniu demokratických síl vedie neschopnosť komunikovať, prehnané ego a neochota sa dohodnúť. Naším cieľom je zabrániť návratu Fico 4,“ povedala Remišová.Paradoxné je, že Matovič sa nevyhýba ani možnosti koalície, čo by znamenalo, že vo voľbách mu nebude stačiť 5 %, ale až 7 % získaných hlasov. „Rokujeme a sme otvorení možnosti prípadne rozšíriť náš názov alebo máme vyčlenený priestor aj na to, že sa môžu pridať ako koaliční partneri,“ uviedol Igor Matovič.
– Šancu dostať sa do parlamentu Igor Matovič určite má, lebo to je taká jeho stará stratégia, najskôr sa pohádať, vyhodiť a potom pozbierať nejakých nových. On ostáva, prichádzajú nové tváre a tie niekoho vždy oslovia, takže si viem predstaviť, že na ten parlament určite má. Čo sa týka koalície, bol by som v prípade Matoviča veľmi opatrný, aj napriek tomu, že OĽaNO v poslednom období preferencie vyskočili na tých 7 až 8 percent. Myslím, že v jeho prípade by to bol určite risk. Pri spájaní s Kresťanskou úniou, aj napriek tomu, že pani Záborská preferuje koalíciu, bolo by pre ňu istejšie, aby išli na kandidátke ako predtým, čiže spoločne. Ale môžem povedať, že Igor Matovič určite dá takú ponuku, aká sa nemusí odmietnuť. Jemu padne vhod človek, ktorý vie osloviť ľudí, ktorí sa organizujú v rôznych kresťanských spoločenstvách.
Čo zvládol Matovič za 3 roky
- Nečakané víťazstvo vo voľbách 2020
– OĽaNO dokázalo posledné voľby vyhrať so ziskom 25 %. Hlavnou témou bol boj proti korupcii, ktorý Matovič podľa expertov zosobnil natoľko, že zobral voličov iným, vtedy opozičným stranám. - Historický pád z vrcholu na dno
– Sám Matovič sa v pozícii premiéra stal na pár mesiacov veľmi dôveryhodným politikom, keď získal až 48 % v prieskume Focusu. To však dlho neudržal a z čelných pozícií sa presunul na samé dno, keď mu v apríli 2023 verilo už len 9 % voličov. - OĽaNO na hranici zvoliteľnosti
– Po tom, čo sa z OĽaNO vyčlenil Eduard Heger a založil Demokratov, sa preferencie oboch strán rozdelili a OĽaNO muselo bojovať aspoň o 5 % v prieskumoch. V súčasnosti sa to stabilizovalo a dosahuje okolo 6 až 7 %. - Koniec v premiérskom aj ministerskom kresle
– Matovičovo pôsobenie v exekutíve poznačila pandémia COVID-19 aj vojna na Ukrajine. Najskôr pre nezhody s koaličnými partnermi musel opustiť čelo Úradu vlády, aby zakotvil ako minister financií. Ani tam sa neudržal a po schválení rozpočtu v decembri 2022 musel odísť, keďže to bola podmienka SaS. - Hádky a chaos
– Líder OĽaNO len ťažko nachádzal spoločnú reč s partnermi v koalícii, a to najmä s SaS. Útoky na dennej báze mnohých otravovali, čo spôsobovalo nárast popularity opozičných strán a zmeny v zákonoch na poslednú chvíľu. Matovič sa preslávil hádkami nielen s politikmi, ale aj odborníkmi počas pandémie či ekonómami pri ekonomických zákonoch.
Zdroj: cas.sk