Stoltenberg: Ukrajina raz vstúpi do NATO, prioritou je teraz porážka Ruska
Ukrajina sa raz stane členom Severoatlantickej aliancie, teraz je však prioritou, aby krajina dokázala zvíťaziť nad Ruskom. Dnes to pred začiatkom zasadnutia takzvanej kontaktnej skupiny pre Ukrajinu povedal na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
„Všetci členovia NATO sa zhodli, že Ukrajina sa stane členom aliancie, teraz je však hlavným cieľom víťazstvo Ukrajiny,“ povedal Stoltenberg. Podľa neho bude nevyhnutné, keď sa skončí vojna medzi Ukrajinou a Ruskom, aby bol Kyjev vojensky dostatočne silný. Takéto vojenské odstrašenie je podľa Stoltenberga cestou, ako môže Ukrajina predísť ďalšiemu prípadnému napadnutiu.
Stoltenberg vo štvrtok navštívil Kyjev, kde rokoval okrem iného s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ten vyzval NATO, aby aliancia čo najskôr pozvala Ukrajinu do svojich radov. Otázka vstupu Ukrajiny do aliancie sa bude preberať na júlovom summite NATO vo Vilniuse, kam Stoltenberg Zelenského pozval. Šéf NATO v Kyjeve povedal, že prioritou je teraz víťazstvo Ukrajiny.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok zopakoval, že jedným z cieľom tzv. špeciálnej vojenskej operácie Ruska je aj naďalej zabrániť Ukrajine, aby do NATO vstúpila.
Rokovanie kontaktnej skupiny na leteckej základni Ramstein v Nemecku sa zameria na protivzdušnú obranu, muníciu a susedstvo. Na úvod stretnutia to vyhlásil americký minister obrany Lloyd Austin. Ten ocenil to, čo skupina zhruba 50 spojeneckých krajín koordinujúca zbrojnú pomoc Ukrajine za posledný viac ako rok od začiatku ruskej invázie spoločne dokázala. Ubezpečil tiež prítomného ukrajinského ministra obrany Oleksija Reznikova, že Kyjev môže na pomoc v obrane proti Rusku naďalej spoliehať.
„Som hrdý na to, čo sme spoločne dokázali. Členovia skupiny doteraz poskytli bezpečnostnú pomoc Ukrajine v hodnote 55 miliárd dolárov,“ povedal Austin. Poukázal tiež na to, že Rusko svoj cieľ na Ukrajine nedosiahlo. „Ukrajina naďalej zostáva silná a naša pomoc pokračuje,“ povedal s tým, že podpora bude naďalej trvať.
„Spoločne zabezpečíme, aby Ukrajina dostala všetko pre to, aby mohla žiť v mieri,“ povedal americký minister obrany. „Ukrajina bezodkladne potrebuje našu pomoc, aby mohla chrániť svojich obyvateľov, infraštruktúru a vojenské sily pred ruským ostreľovaním,“ povedal Austin.
Popri otázke protivzdušnej obrany a zásobovania muníciou budú spojenci podľa Austina rokovať aj o susedstve. Ukrajina totiž podľa ministra bráni nielen seba, ale aj princípy, že autokrati nenapádajú svojich menších susedov. „Hodnoty a zručnosti ukrajinských síl sú inšpiráciou pre celý svet,“ dodal.
Nemecký minister obrany Boris Pistorius pred rokovaním povedal, že témou budú aj peniaze, keďže prevádzka opravárenských stredísk pre poškodenú techniku ukrajinských síl je finančne veľmi náročná. „Budeme si musieť vyjasniť, kto to zaplatí,“ povedal.
Pistorius tiež povedal, že opravárenské stredisko na Slovensku teraz dobre funguje. Ešte vo februári server Business Insider písal o tom, že Slovensko blokuje opravu nemeckých zbraní vrátane samohybných húfníc PzH 2000. V Poľsku teraz vzniká údržbárske centrum pre nemecké tanky Leopard a v Rumunsku pre nemecké bojové vozidlá pechoty Marder.
Zasadnutie na základni Ramstein organizuje Austin.
Zdroj: https://spravy.pravda.sk