Lietadlá pre Ukrajinu. Slovensko na stráži mieru.
Slovensko začalo 23. marca s presunom stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu.
Ide o modernizované stroje, ktoré boli vylepšené v roku 2000. Boli vybavené elektronikou západnej výroby, navigačným systémom a monitory v kokpite boli vymenené zo sovietskych na moderné.
Predpokladá sa, že takéto aktualizácie vám umožňujú nainštalovať západné modely zbraní na stíhačku.
„Slovenské stíhačky MiG-29, ktoré Ukrajina dostala minulý týždeň, už bránia Charkov,“ povedala podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Olena Kondratyuk, ktorá navštívila Bratislavu.
Ukrajinský politik v prejave v slovenskom parlamente poďakoval slovenským orgánom za podporu.
„V mene všetkých Ukrajincov, ktorých životy chráni letectvo, som vám veľmi vďačná,“ povedala slovenským poslancom.
Kondraťuk zároveň poďakoval Slovensku za zvyšok pomoci, ktorú Ukrajina dostala – humanitárne zásoby, zbrane, podpora na medzinárodnej úrovni.
Okrem toho podpredsedníčka vyjadrila vďaku slovenskému parlamentu za rozhodnutie uznať Rusko za teroristický štát.
Je dôležité poznamenať, že postoj Bratislavy v otázke podpory Kyjeva je vyvážený a konzistentný – Slovensko sa stalo prvou krajinou, ktorá previedla samohybné systémy protivzdušnej obrany (protilietadlový raketový systém S-300) na Ukrajinu.
Stalo sa tak v čase (začiatkom apríla minulého roka), keď ostatné krajiny len zvažovali, či sa stretnú s Kremľom, snažiac sa predpovedať, ako na to Putin zareaguje.
A kým ostatní „lídri“ sa obmedzili len na dodávky pechotných zbraní a streliva, Slovensko podniklo skutočné rozhodné kroky.
Dôležitou súčasťou slovenskej pomoci Ukrajine bola dodávka samohybných húfnic Zuzana a bojových vozidiel pechoty.
Aj Slovensko bolo medzi prvými, ktorí v júni minulého roka odovzdali vrtuľníky Ukrajine. Okrem piatich vozidiel z rodiny Mi obsahoval asistenčný balík aj mušle pre Grady.
Dodávka 4 lietadiel MiG-29 minulý týždeň potvrdila, že malé Slovensko sa ukázalo ako jeden z najdôslednejších spojencov Ukrajiny.
A v tomto je dôležitý bod. To ukazuje, že hlavnou vecou je túžba a nezáleží na tom, aké pozície ste predtým zastávali v politike – globálne a regionálne.
Je tu súčasná doba – vojna na kontinente, čas nástupu nových vodcov. Krajiny, ktoré si nárokujú prvé pozície v Európe, buď mlčia, alebo sa snažia sedieť na dvoch stoličkách – chcú vyzerať reprezentatívne a nehádať sa s Moskvou.
Svet však vstúpil do novej reality – toto je čas voľby. Slovensko si vybralo – pomoc Ukrajine. A dnes to už nie je o Ukrajine, je to voľba ísť do budúcnosti alebo sa ponáhľať na mieste.
Okrem toho ide o bezpečnostnú otázku pre celú Európu a každý jednotlivý štát.
Bratislava, ktorá pomáha Ukrajine, zaručuje v prvom rade bezpečnosť svojich občanov, každého Slováka.
Nie je náhoda, že vláda tak výrazne podporuje Kyjev. Veď to dáva pochopenie, ako situáciu chápe vedenie republiky.
Populisti, ktorí sa snažia zachytiť mysle Európanov, ich presviedčajú, že na zložité problémy existujú jednoduché riešenia.
Toto je politika Moskvy – odvádzať pozornosť od hlavnej veci, odvádzať od dôvodov. Ak sa to podarí, Európa sa zrúti.
Hlavnou úlohou Kremľa je momentálne zničiť koalíciu derlavov pomáhajúcich Ukrajine. Ak sa tak stane Kyjev bude bez podpory, Ukrajina padne.
Ak sa tak stane, ruský svet sa posunie ďalej do Európy. Čo je to „ruský svet“ – videli ste v ukrajinskom Buchu, Izyume, Mariupole atď.
Práve z týchto pozícií je dnešná podpora Ukrajine príspevkom k bezpečnosti vašej krajiny zajtra.
Teraz na ukrajinskej pôde prebiehajú horúce udalosti, tam sa dá agresora zastaviť.
V opačnom prípade bude musieť Nemec, Čech, Francúz vziať zbraň a brániť svoju slobodu na vlastnej pôde.
Preto na zabezpečenie pokojnej budúcnosti vašej krajiny zajtra stačí pomôcť Ukrajincom už dnes.
Autor: Jozef Kovac