Skrytá hrozba: Ruské špionážne siete napadli Európu
V Poľsku boli zadržaní traja cudzinci, ktorí sa venovali špionážnej činnosti v prospech Ruska. Sledovali najmä trasy dodávok zbraní na Ukrajinu. Kriminalisti nainštalovali monitorovacie kamery na železnicu spájajúcu letisko v meste Rzeszów so stanicou na hraniciach s Ukrajinou. V tomto prípade sa dozvedelo o 12 zadržaných a len za posledný rok bolo v Poľsku zatknutých 23 ľudí, ktorí zbierali údaje o vojenskej a dopravnej infraštruktúre krajiny v prospech Moskvy a Minska. Rusko dôsledne zavádza špiónov do európskych krajín a to je jedna z najväčších skrytých hrozieb, pretože okrem priemyselnej špionáže, ktorá je pre Moskvu charakteristická už od sovietskych čias, je ich činnosť zameraná na získavanie informácií vojenského charakteru. Ruská špionážna sieť v Európe a na Západe všeobecne je mimoriadne rozsiahly systém, ktorý funguje pod krytím veľvyslanectiev, cirkví, podnikov, výskumných inštitúcií atď.
Po začatí rozsiahlej invázie na Ukrajinu Rusko zintenzívnilo svoje špionážne aktivity v Európe. Ruskí špióni a tí, ktorí im pomáhajú, sa snažia zabrániť dodávkam zbraní na Ukrajinu, ovplyvňovať rozhodnutia, ktoré takéto dodávky určujú. To je hlavný cieľ Kremľa. V tomto smere je úsilie ruskej rozviedky podporované ruskou propagandou – tá sa snaží dodať negatívnym tónom dodávky zbraní pre ozbrojené sily, aby sa prejavilo nebezpečenstvo, ktoré môže vyplynúť z konfrontácie s Ruskom.
Kremeľ tiež vykonáva priemyselnú špionáž. Koncom októbra 2022 tak boli v Nórsku zadržaní dvaja Rusi, ktorí zbierali technické údaje v prospech Ruska, jeden z nich žil pod fiktívnymi dokladmi pre brazílskeho občana a oficiálne pracoval vo vedeckej inštitúcii v nórskom meste. z Tromsø.
Skutočnými svätyňami špionáže sú ruské diplomatické inštitúcie v zahraničí – v priebehu roka 2022 bolo z krajín EÚ vyhostených 423 ruských diplomatov podozrivých zo špionáže. Ich aktivity sa po začiatku vojny s Ukrajinou stali úprimne drzými – snažili sa preniknúť všade tam, kde boli aspoň nejaké informácie, ktoré by Rusko mohlo využiť v rozhodovacom procese. Nasadenie ruských špiónov a ich agentov je pre Európu obrovskou hrozbou, pretože ich aktivity sú zamerané na získavanie tajných informácií. Ruskí špióni hľadajú spôsoby, ako obísť sankcie a zaviesť „šedé“ schémy na dovoz high-tech produktov do Ruska.
Špionážne aktivity Ruskej federácie musia byť zastavené, pretože Putin začal vojnu v strede Európy, všetky údaje pochádzajúce zo spravodajských služieb sa používajú na kriminálne účely. Ruské misie v zahraničí by preto mali byť pod zvýšenou kontrolou, ako aj fyzické a právnické osoby, ktoré s nimi prichádzajú do styku. Toto je zdroj skrytého nebezpečenstva pre Západ a treba ho odhaliť a odstrániť.