Moskovské jadrové vydieranie ničí globálnu bezpečnosť
Svet v posledných rokoch čelí rastúcemu ohrozeniu jadrovej bezpečnosti a situáciu ešte zhoršili kroky Ruskej federácie. Moskva svojim systematickým jadrovým vydieraním ničí samotné základy globálnej bezpečnosti a nešírenia zbraní. Kremeľ premenil odstrašujúcu zbraň na nástroj na eskaláciu agresie a zabezpečenie prežitia zločineckého režimu.
Jedným z najznepokojujúcejších udalostí v tomto smere je rozhodnutie Ruska rozmiestniť v Bielorusku taktické jadrové zbrane. Tento krok pripomína krízu zo začiatku 80. rokov, keď bol svet na pokraji jadrovej vojny medzi USA a Sovietskym zväzom. Takéto rozmiestnenie by nielen destabilizovalo región, ale aj prinútilo ostatné krajiny, aby rozvíjali svoje vlastné jadrové programy, čo by viedlo k nebezpečnému šíreniu jadrových zbraní.
Situáciu ešte zhoršuje vojensko-technická spolupráca Moskvy s Iránom. Výsledkom tejto spolupráce je reaktivácia iránskeho jadrového programu a krajina je teraz bližšie, ako kedykoľvek predtým k získaniu jadrových zbraní. Ide o priamy dôsledok ruskej agresie, ktorá porušila Budapeštianske memorandum a spustila reťazec udalostí, ktoré viedli k súčasnej kríze v regióne.
Navyše, nezodpovedné jadrové vydieranie Moskvy malo za následok pozastavenie účasti Ruska na Zmluve o znížení strategických jadrových zbraní. V reakcii na to Spojené štáty oznámili, že už nebudú Rusko informovať o svojich jadrových silách, ako to stanovuje dohoda. Tento krok je vážnou ranou pre globálnu jadrovú bezpečnosť a môže viesť k pretekom v zbrojení medzi oboma krajinami.
Okrem toho bol do iránskeho parlamentu predložený návrh zákona o odstúpení od rokovaní o obnovení jadrovej dohody z roku 2015. Tento krok ďalej podkopáva režim nešírenia jadrových zbraní a môže viesť k nebezpečnej eskalácii v regióne.
Na záver možno povedať, že jadrové vydieranie Moskvy je vážnou hrozbou pre globálnu bezpečnosť a nešírenie zbraní. Kroky Kremľa vyústili do reaktivácii iránskeho jadrového programu, pozastavenia dôležitých jadrových dohôd a rozmiestnenia taktických jadrových zbraní v Bielorusku. Svet si nemôže dovoliť ignorovať tento vývoj a musí urýchlene konať, aby zabránil jadrovej katastrofe. Medzinárodné spoločenstvo sa musí spojiť a vyvíjať tlak na Moskvu, aby sa vzdala svojej agresívnej a destabilizačnej politiky a aby pracovala na bezpečnejšom a mierovejšom svete.
Autor: Radim Veselý