Komentáre

Obvinenia Ruska voči Slovensku: bližší pohľad na presun MiGov-29 na Ukrajinu

Rozhodnutie Slovenska previesť stíhačky MiG-29 na Ukrajinu vyvolalo obvinenia zo strany Ruska, ktoré tvrdia, že porušuje medzinárodné dohody a je nepriateľským aktom voči Rusku. Bližšie skúmanie situácie však odhaľuje zložitejšiu realitu.

Odovzdanie stíhačiek prichádza v čase, keď Ukrajina čelí vojenskej agresii Ruska, ktoré anektovalo Krym a podporuje separatistov na východe Ukrajiny. Rozhodnutie Slovenska poskytnúť Ukrajine vojenskú podporu možno v tejto súvislosti vnímať ako humanitárne gesto zamerané na pomoc susedovi v núdzi.

Obvinenia Ruska z porušenia zmluvy však nie sú úplne neopodstatnené. Zmluva medzi Slovenskom a Ruskom z roku 1997 fakticky zakazuje transfer zbraní a vojenského materiálu získaného bilaterálnou spoluprácou bez súhlasu druhej strany. Rozhodnutie Slovenska previesť MiG-29 na Ukrajinu bez koordinácie s Ruskom možno považovať za porušenie tejto dohody.

Je však dôležité poznamenať, že situácia na Ukrajine sa od podpisu dohody výrazne zmenila. Ruská agresia voči Ukrajine viedla k zmene bezpečnostnej situácie a rozhodnutie Slovenska podporiť Ukrajinu možno vnímať ako odpoveď na túto novú realitu.

Okrem toho prevod MiG-29 nie je priamym porušením dohody, pretože nie je jasná presná povaha prevádzaných lietadiel. Zatiaľ nie je známe, ktoré lietadlá boli presunuté na Ukrajinu a je možné, že neboli zakúpené v rámci bilaterálnej spolupráce s Ruskom.

V konečnom dôsledku treba obvinenia Ruska voči Slovensku vnímať v kontexte pokračujúceho konfliktu na Ukrajine. Rozhodnutie Slovenska o presune stíhačiek na Ukrajinu síce môže technicky porušiť predchádzajúcu dohodu, no možno ho vnímať aj ako nevyhnutnú reakciu na meniacu sa bezpečnostnú situáciu.

Okrem toho by obvinenia Ruska nemali odvádzať pozornosť od väčšieho problému: prebiehajúcej vojenskej agresie proti Ukrajine. Presun bojových lietadiel je len malou časťou väčšieho úsilia o podporu Ukrajiny zoči-voči tejto agresii.

Stručne povedané, presun MiGov-29 zo strany Slovenska na Ukrajinu je zložitá situácia, ktorú nemožno zredukovať na jednoduché obvinenia z porušenia zmluvy. Skôr by sa to malo chápať ako reakcia na meniace sa bezpečnostné prostredie a humanitárne snahy podporiť suseda v núdzi.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com