Zákony stopli aj Kollárovmu ministrovi. Vláda dopláca na menšinu v parlamente
Kabinetu neprešli minulý týždeň dva návrhy, ktoré súviseli s plánom obnovy. Nepodporili ich dokonca ani bývalí koaliční partneri z hnutia Sme rodina. Dnes na parlamentnú neistotu doplatil aj Kollárov minister.
Aktuálna schôdza parlamentu ukazuje Eduardovi Hegerovi, že sa mu do volieb nebude vládnuť ľahko. Poslanci mu nedávno potopili viaceré zákony, bez ktorých Slovensko nedostane približne 1,7 miliardy eur z plánu obnovy. Dnes zas cez prvé čítanie neprešli tri návrhy z dielne ministerstva dopravy.
Narozdiel od neúspechu so zákonmi súvisiacimi s plánom obnovy, dnes Hegera bývalí koaliční partneri OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí podržali. Vláda naopak doplatila na to, že nemá od odchodu SaS z vlády v parlamente väčšinu.
Tri návrhy šéfa rezortu dopravy Andreja Doležala totiž nepodporila veľká väčšina opozície spolu s poslancami SaS, čo pri takmer plnom pléne znamenalo ich neúspech.
Novele o dráhach chýbal jeden hlas.
Návrhy ministerstva dopravy cez parlament neprešli len o pár hlasov. Novela zákona o dráhach dokonca len o jediný. Za bolo 70 zo 140 prítomných zákonodarcov.
Podľa rezortu bolo jeho cieľom uľahčiť výkon činností, ktoré sú potrebné na prevádzku dráhy a dopravu na dráhe. Okrem iného navrhoval znížiť vek pre osobu, ktorá žiada o vydanie preukazu rušňovodiča pre trate do rýchlosti 65 kilometrov za hodinu na 19 rokov.
„Zníženie veku v rámci územia Slovenskej republiky vyplynulo z otvárania nových študijných odborov na stredných školách, ktoré budú čiastočne pripravovať uchádzačov na výkon povolania rušňovodič,“ doplnil rezort v dôvodovej správe.
Cez parlament neprešiel ani zákon o civilnom letectve a novela o cestnej doprave. Za bolo 61, respektíve 69 poslancov, čo tiež nestačilo. Ministerstvo dopravy odmietlo komentovať dôvod toho, prečo podľa nich poslanci ich návrhy nepodporili.
„Nebudeme to komentovať, ďakujem za pochopenie,” odpovedal nám riaditeľ odboru komunikácie rezortu dopravy Ivan Rudolf.
Doležal bol dnes úspešný len v jedinom prípade, keď do druhého čítania prešiel zákon o preprave skaziteľných potravín. Za ten bolo 76 prítomných poslancov a prešiel iba vďaka podpore poslancov, ktorí prišli do parlamentu s ĽSNS.
SaS: Nerozumieme, kde boli tieto zákony doteraz
Podľa SaS bol zákon o civilnom letectve len vzdušným zámkom, ktorý možno dobre vyzeral, bol odkomunikovaný verejnosti, no nachádzali sa v ňom sporné veci.
„Súčasný letecký zákon má síce 25 rokov, no predložený návrh mal viacero nedostatkov. Jedným z nich je duplicita v informačných systémoch, čo by bolo neefektívne minutých 24 miliónov eur zo štátnej pokladnice. Navyše, na duplicitu v informačných systémoch ani na ostatné výdavky nebolo v rozpočte zabezpečené finančné krytie. Toto bolo namietané aj v rámci medzirezortného pripomienkového konania ako zásadná pripomienka zo strany ministerstva financií, pričom tento rozpor stále pretrváva,“ vysvetlil pre Aktuality.sk podpredseda SaS Karol Galek.
„Nerozumieme, kde boli tieto zákony doteraz a prečo sa idú takéto zásadné veci riešiť na poslednú chvíľu pred voľbami,“ dodal.
Vláda má v parlamente problémy
Ministerstvo dopravy nie je jediné, ktoré má v Národnej rade problémy. Minulý týždeň neprešla ministrovi spravodlivosti Viliamovi Karasovi novela konkurzného zákona, ktorá mala bojovať proti konkurznej mafii. Časť zákona bola spojená aj s míľnikmi plánu obnovy. Za návrh nehlasovali poslanci vládnej Sme rodiny ani predseda OĽaNO Igor Matovič.
Na druhý deň nedostala podporu ani novela o krajinnom plánovaní, ktorá rovnako nedostala podporu hnutia Borisa Kollára. To, naopak, nemá problémy cez plénum pretlačiť svoje zákony. Využíva na to aj hlasy opozície.
Upozornil na to Denník N s tým, že Sme rodine posunuli poslanci do druhého čítania návrh ústavného zákona, ktorý by garantoval existenciu hotovosti. Posledné dni sa darí aj Tomášovi Tarabovi či Eduardovi Kočišovi, ktorí sa do Národnej rady dostali na kandidátke ĽSNS.
Prvému menovanému prešlo zníženie pokuty za jazdu po diaľnici bez zaplatenia mýta. Kočišovi povinné zverejňovanie zápisníc okresných volebných komisií. Za oba tieto návrhy zahlasovali predstavitelia Sme rodiny.
Zdroj: https://www.aktuality.sk