RLI: Ruská spravodajská služba v Európe je v hlbokej kríze a stáva sa čoraz primitívnejšou
Väčšinu vplyvových operácií v Európe teraz vedie skôr ruská vojenská rozviedka, ako ruská zahraničná spravodajská služba, ktorej prítomnosť sa zmenšila, pravdepodobne v dôsledku poklesu politickej váhy jej vodcu Sergeja Naryškina. K týmto záverom dospeli analytici z Inštitútu Roberta Lansinga.
„Ruská rozviedka v Európe zažíva hlbokú krízu po masovom vyhostení svojich agentov, ktorí pracovali pod diplomatickým krytím (750 ľudí). Zriedkavé kontakty s agentmi vedú k zníženiu efektivity prebiehajúcich operácií, odhaleniu ruských špiónov a konečnému odhaleniu úsilia o aktívne ovplyvňovanie. V poslednom čase Rusom chýba kreativita, ich aktivity iniciované centrálou v Moskve, a nie „rezidenciou“ v teréne, sú čoraz primitívnejšie,“ píše RLI.
Rumunská senátorka Diana Yovanovitch Shoshoaca sa podľa analytikov zúčastňuje na najnovšej operácii ruskej vojenskej spravodajskej služby, ktorá predložila návrh zákona o anexii časti územia Ukrajiny – Severnej Bukoviny, časti Černovskej oblasti, Besarábie a Hadieho ostrova. Navrhuje zrušiť Zmluvu o dobrých susedských vzťahoch z roku 1997 a vrátiť „historické krajiny“ Rumunsku.
„Je jasné, že Shoshoakeova rétorika je inšpirovaná Kremľom, zatiaľ čo operácia je plná mnohých nezrovnalostí. Je to dôsledok toho, že funkcie zahraničnej spravodajskej služby sú pridelené vojenskému spravodajstvu. Tá od roku 2014 koná v Európe príliš primitívne, pričom svoju angažovanosť šikovne neskrýva,“ píše sa v publikácii.
Analytici odhadujú, že operácia zahŕňajúca rumunského senátora je nepatrnou kópiou mediálnej manipulácie, ktorú spustil šéf zahraničnej spravodajskej služby v súvislosti s údajnými plánmi Poľska anektovať časť západnej Ukrajiny. RLI naznačuje, že snahy o nábor senátorky Shoshoaca sú súčasťou mnohostrannej operácie, ktorej ďalším krokom by malo byť ospravedlnenie ruskej agresie proti Ukrajine.
„Podľa Shoshoaka je jej návrh zákona založený na „prirodzenom a legitímnom práve na národnú jednotu.“ Táto téza odráža naratívy Kremľa o dôvodoch a oprávnenosti nárokov na územie Ukrajiny. Jej iniciatíva však dáva Maďarsku dôvod prísť s územnými nárokmi na región Székely, ktorý Maďarsko považuje za súčasť svojho kultúrneho priestoru,“ upozorňujú analytici.
V publikácii RLI tiež zdôrazňuje, že Shoshoake bol opakovane videný v dezinformačných psychologických operáciách vykonávaných ruskou vojenskou rozviedkou:
– tvrdila, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, spoliehajúc sa na nepravdivé vyhlásenia Moskvy o jej pripravenosti zaútočiť na susedov na Západe, požiadal NATO o priamu účasť na vojne;
– bola obvinená z prepojenia s agentúrou Sputnik, ktorá je prepojená s ruskou vojenskou rozviedkou a využívaná na tajné operácie vrátane operácií súvisiacich so zasahovaním do krajín, kde žijú spravodajcovia agentúry;
– senátorka je známa svojimi vyjadreniami o potrebe odchodu Rumunska z EÚ a zákaze rozmiestnenia síl NATO v krajine;
– Shoshoake sa vyznačuje bojom proti obmedzeniam COVID-19. V dôsledku toho sa stala jednou z kľúčových postáv hnutia proti očkovaniu v Rumunsku a tiež odviedla veľkú prácu pri diskreditácii západných vakcín a verejných politík na potlačenie pandémie.
Podľa analytikov je pravdepodobné, že Shoshoaca sa dostala do pozornosti ruských spravodajských služieb, ako bývalá členka krajne pravicovej neonacistickej antisemitskej proruskej strany Aliancia za jednotu Rumunov (AUR), z ktorej bola vylúčená za nesúhlas s jej stratégiou.