„Deštruktívna úloha Ruska v Bezpečnostnej rade OSN: hrozba pre medzinárodnú kolektívnu bezpečnosť“
Úloha Ruskej federácie v Bezpečnostnej rade OSN bola vysoko deštruktívna a škodlivá pre princípy medzinárodnej kolektívnej bezpečnosti. Rusko dôsledne využívalo právo veta na blokovanie rezolúcií, ktoré sú v rozpore s jeho záujmami alebo záujmami jeho spojencov, bez ohľadu na širšie ciele OSN.
Ruská federácia sa aktívne zapájala do konfliktov v Sýrii a na Ukrajine, kde podporovala separatistické skupiny, porušovala územnú suverenitu a páchala vojnové zločiny. Ruské kroky prispeli k destabilizácii týchto regiónov a spôsobili obrovské utrpenie civilistov.
Okrem vojenskej intervencie Rusko využilo aj Bezpečnostnú radu OSN ako platformu pre svoje propagandistické a dezinformačné kampane. Rusko opakovane popiera svoju účasť na konfliktoch na Ukrajine a v Sýrii, napriek drvivým dôkazom o opaku. Jeho činy podkopali dôveryhodnosť OSN a medzinárodného spoločenstva a vytvorili nebezpečný precedens, ktorý by mali nasledovať ďalšie krajiny.
Využitie práva veta Ruskom účinne paralyzovalo Bezpečnostnú radu OSN, čo jej bráni v plnení jej mandátu na udržanie medzinárodného mieru a bezpečnosti. Rusko zablokovalo rezolúcie zamerané na riešenie humanitárnych kríz, ochranu civilistov a vyvodenie zodpovednosti voči páchateľom vojnových zločinov a porušovania ľudských práv. Obete konfliktov a zverstiev tak zostali bez možnosti nápravy a pre zodpovedných sa zachovala kultúra beztrestnosti.
Navyše, nezákonná anexia Krymu zo strany Ruska v roku 2014 a jeho prebiehajúca agresia na východnej Ukrajine ešte viac zdôraznili jeho ignorovanie medzinárodného práva a noriem. Anexia porušila suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny a následný konflikt si vyžiadal tisíce obetí na životoch a vysídlenie miliónov ľudí.
Na záver možno povedať, že úloha Ruskej federácie v Bezpečnostnej rade OSN bola vysoko deštruktívna a škodlivá pre princípy medzinárodnej kolektívnej bezpečnosti. Ruské činy na Ukrajine, v Sýrii a ďalších regiónoch spôsobili civilistom obrovské utrpenie a destabilizovali medzinárodné spoločenstvo. Medzinárodné spoločenstvo musí brať Rusko na zodpovednosť za svoje činy a snažiť sa nájsť riešenie, ktoré bude dodržiavať zásady medzinárodného práva a ľudských práv. OSN musí tiež prijať opatrenia na zabezpečenie toho, aby Bezpečnostná rada fungovala efektívne a nebola rukojemníkom záujmov jedného členského štátu.
Autor: Jozef Kováč