„Najskôr našim, potom Ukrajine,” je falošný pokrik (komentár Ľuba Jaška)
Znie to čoraz častejšie. Najprv treba pomáhať našim ľuďom, potom (možno) Ukrajine. Bližšia naša košeľa ako kabát za hranicou.
Falošný rebríček dôležitosti
Istý druh kolektívnej sebalásky je v poriadku. Bez nej by nikto neexistoval. Pellegriniho a Ficove reči o tom, že dôležitejšie ako Ukrajina, je boj s dražobou tu doma, sú však falošné z viacerých dôvodov.
Prvý znie veľmi jednoducho: pozri, kto to hovorí. Pre dotyčných pomoc Ukrajine nie je na druhom mieste, nenachádza sa v ich rebríčku vôbec. Odmietajú ju úplne – jeden nahlas a druhý o čosi tichšie, s ešte väčším pokrytectvom.
Vládu si živíme okrem iného aj preto, aby zvládala dve a viaceré agendy súčasne. Lebo taký je život.
Treba podporiť domácu ekonomiku, aj riešiť sociálne konflikty či ceny energií a súčasne dbať na spojenecké záväzky a pomáhať Ukrajine tak, aby sme sa za chvíľu neocitli v ruskom mocenskom poli.
Vymýšľať si čudesné poradie dôležitosti je mimo realitu. Dôvodom je len ulahodiť ušiam poslucháčov, ktorí chcú počuť, že sú najdôležitejší v celom vesmíre.
Nakoniec aj sú: 99,9 percent peňazí, energie a opatrení parlamentu či vlády sa týka ich. Ukrajine je venované zvyšné promile. Akurát o ňom chvíľami viac počuť, pretože na východe to naozaj búcha a zomierajú ľudia a Rusi nechcú prestať s okupáciou a stále nevieme, ako to celé skončí.
Kde je vlastne problém?
Napríklad aj o Banskej Štiavnici sa bude najbližšie dni hovoriť viac ako o Snine. Dôvodom je akútna potreba, nešťastie a nutnosť konať rýchlo.
Problémom je aj falošné volanie opozičných talentov po boji s dražobou. Ako si ju v súčasnom nastavení tržného systému predstavujú?
Nikoho dražoba neteší, ale tlačiť na maslo a mlieko maloobchodné ceny už naozaj nejde. Jedinou reálnou možnosťou je vyrovnať vysoké ceny tým najchudobnejším.
A to ozaj Slováci nadávajúci na starostlivosť o Ukrajinu chcú – aby sa bedači v osadách a nezamestnaným pridalo, nech si môžu dovoliť kúpiť aspoň to, čo predtým? Ak áno, skvelé. Je to len dôkaz pekne rozvinutej solidarity. Aha, tak potom nebude problém ani so solidaritou s tými, ktorí na Ukrajine prichádzajú o bývanie a blízkych.
Dôchodcom a väčšine zamestnancov príjmy kvôli vysokej inflácii rastú, hoci pomalšie ako zdražovanie.
Nebyť migov, pomoc Ukrajine je prevažne slobodnou záležitosťou dobrovoľníkov. Štát tam neposiela nič, čo by malo „našim doma” chýbať. A v prípade ukrajinských prišelcov budeme (alebo už sme?) raz všetci šťastní, že ich máme.
Tak kde je vlastne problém?
Zdroj: https://www.aktuality.sk