Komentáre

USA hľadajú spôsob, aby ukrajinské stíhačky mohli odpaľovať ich strely proti vzdušným cieľom (55. týždeň vojny)

Ukrajinci budú začiatkom leta pripravení na ďalšiu ofenzívu.

Pondelok 6. 3. 2023 (376. deň invázie)

Poprava za pokrik „Sláva Ukrajine!“

Začiatok týždňa bol poznačený smutným videom, zachytávajúcim statočnú smrť ukrajinského zajatca, ktorého popravili ruskí vojaci za to, že povedal známy pokrik „Sláva Ukrajine!“. Ruskí vojaci sprevádzali svoju streľbu slovami: „Áno, sviňa. Zomri, sviňa.“ Ide o vojnový zločin, ktorý okamžite vyvolal medzinárodné pobúrenie.

Rusko v noci odpálilo 15 dronov Shahed-136, pričom ukrajinské sily 13 z nich zostrelili. Aj v tomto prípade nebol dronový útok koordinovaný so strelami s plochou dráhou letu, čo bolo v minulosti u Rusov takmer železné pravidlo.

Britská spravodajská služba konštatovala, že Rusko posiela na bojisko stále viac zastaranú techniku, ako napríklad tanky T-62 a obrnené transportéry BTR-50P. Ide o techniku vyrobenú pred 60 rokmi.

Objavili sa aj početné fotografie obrnených transportérov MT-LB, vyzbrojené námornými vežami 2M-3 s 25 mm kanónmi. Rusko siahlo po tejto modernizácii preto, že má nedostatok BVP, keďže v doterajšom priebehu vojny stratilo značné množstvo práve tejto techniky.

The Wall Street Journal uverejnil článok, v ktorom sa uvádza, že za 24 hodín môže na postavenia ukrajinských síl zaútočiť až 18 vĺn vagnerovcov.

Inštitút pre štúdium vojny predpokladá, že Ukrajinci už sťahujú svoje sily z východnej časti mesta Bachmut za riekou Bachmutovka.

Ukrajina naliehala na Američanov s požiadavkou na dodávku kazetovej submunície, ktorú by chcela použiť ako muníciu pre drony. Ukrajinci predpokladajú, že takéto použitie submunície by spôsobilo ruskej strane výrazne straty a okrem toho by odstránilo aj problém s nedostatkom munície.

Bachmut tretíkrát za dva týždne navštívil veliteľ východnej skupiny síl Ukrajiny generálplukovník Oleksandr Syrskij. Situácia v meste sa v pondelok javila ako stabilná.

Generálmajor ozbrojených síl Rakúska Bruno Hofbauer verí, že mesto Bachmut v blízkej budúcnosti nepadne. Ide však o menšinový názor. Medzi zainteresovanými prevláda názor, že by sa Ukrajinci mali z mesta koordinovane stiahnuť.

Západné spravodajské služby však predpokladajú, že Rusi utrpeli v bojoch o mesto straty, ktoré boli päťnásobne vyššie ako tie na strane Ukrajiny, čo významne umožňuje spotrebovávať ruské sily.

Utorok 7. 3. 2023 (377. deň invázie)

Rusi preháňajú správy o zostrelených ukrajinských lietadlách

Ukázalo sa, že ukrajinský vojnový zajatec, ktorý bol popravený ruskými okupantmi potom, ako zvolal „Sláva Ukrajine!“, bol príslušník 119. samostatnej brigády územnej obrany Oleksandr Matsievskyi. Ruskí okupanti ho popravili na predmestí Soledaru pravdepodobne 30. decembra 2022.

Médiá pôvodne informovali, že obeťou bol príslušník 30. samostatnej mechanizovanej brigády Tymofij Mykolajovyč Šadura, ktorý je doteraz nezvestný.

V utorok sa uskutočnila ďalšia výmena zajatcov, tentoraz sa vzťahovala na 130 ukrajinských a 90 ruských vojakov. Medzi prepustenými bolo aj 71 obrancov Azovstaľu.

Západné spravodajské služby odhadujú, že za osem mesiacov bojov o Bachmut len vagnerovci prišli o 20- až 30-tisíc žoldnierov, ktorí už do vojny nemôžu zasiahnuť, z toho je až 10-tisíc mŕtvych.

Ukrajinská spravodajská služba uviedla, že zaznamenala masívne pokusy ruských spravodajských služieb získať prostredníctvom novinárskych platforiem na výmenu informácii také spravodajské informácie, ktoré mali slúžiť na koordinovanie ruských útokov prostredníctvom dronov a striel s plochou dráhou letu.

Na druhej strane zas ukrajinská spravodajská služba priznala, že spolupracuje s ukrajinskými vojenskými blogermi.

Rusko naďalej každodenne oznamuje zostrelenie ďalších a ďalších ukrajinských lietadiel. V tento deň to malo byť jedno lietadlo Su-24 a jedno Su-25. Celkovo ruské ministerstvo obrany doteraz oznámilo zostrelenie viac ako dvojnásobku lietadiel, než ktorými Ukrajina disponovala na začiatku vojny.

Streda 8. 3. 2023 (378. deň invázie)

USA by chceli dať do ukrajinských lietadiel svoje protilietadlové strely

Americké spravodajské služby sú presvedčené, že Rusko spotrebovalo svoje sily a v súčasnosti mu chýba munícia aj vojaci na to, aby v roku 2023 na Ukrajine dosiahlo významné územné zisky.

Očakávajú tiež, že Rusko prejde k stratégii udržania a obrany existujúcich pozícií. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že ukrajinská obrana Bachmutu môže byť v najbližších dňoch porazená, no strata Bachmutu nebude významný okamih v tejto vojne.

Veliteľ vzdušných síl USA v Európe a Afrike generál James Hecker vyhlásil, že Ukrajina počas vojnového konfliktu stratila menej ako 60 bojových lietadiel. Ako dodal, Rusko prišlo o viac ako 70 lietadiel – ide o straty, ktoré doteraz boli vizuálne potvrdené z otvorených zdrojov.

Relatívne nízke straty vzdušných síl Ukrajiny a Ruska boli spôsobené nemožnosťou rozsiahleho použitia letectva pre vysokú efektívnosť integrovanej protivzdušnej a protiraketovej obrany organizovanej oboma stranami.

Spojené štáty hľadajú spôsob, ako integrovať protilietadlové strely AIM-120 AMRAAM do výzbroje lietadiel Su-27 alebo MiG-29. Integrácia týchto striel a ich dodávka na Ukrajinu by ďalej významne posilnila možnosti vzdušných síl Ukrajiny ničiť vzdušné ciele. Ich integrácia je však náročnejšia, ako bola integrácia protirádiolokačných striel AGM-88 HARM, ktoré USA už Ukrajine dodali.

Štvrtok 9. 3. 2023 (379. deň invázie)

Ukrajinci by po lietadlách Su-25 mohli dostať aj MiG-29

Po dlhšej odmlke ruská strana zopakovala útok prostredníctvom striel s plochou dráhou letu. Rusko v ranných hodinách vypálilo 28 kusov striel s plochou dráhou letu Ch-111/Ch-555, 20 striel s plochou dráhou letu Kaliber, 6 protilodných striel Ch-22, 6 hypersonických striel Ch-47 Kindžal, 2 protirádiolokačné strely Ch-31P, 6 taktických striel s plochou dráhou letu Ch-59, 8 samovražedných dronov Shahed-136 a 13 protilietadlových riadených striel systému S-300.

Ukrajinská obrana zostrelila 34 striel s plochou dráhou letu a 4 samovražedné drony. Strely Ch-31P a Ch-59 nezasiahli svoje ciele pre vykonané protiopatrenia. Počet odpálených striel s plochou dráhou letu zodpovedá ruskej produkcii týchto striel za niekoľko týždňov, v prípade hypersonických striel Ch-47 Kindžal produkcii za niekoľko mesiacov.

Pokles počtu nasadených dronov Shahed-136, ktoré ruské sily použili pri tomto útoku, ukazuje, že Rusko už spotrebovalo svoje zásoby dronov dodaných z Iránu.

Ruské útoky tohto typus sú tak už za vrcholom, ktorý dosiahli okolo Vianoc, a teraz sa už okupanti zmôžu len na opakovanie obmedzených útokov, a to v podobnom rozsahu, ako sme ich mohli sledovať od začiatku tohto roka.

Poľsko dodalo Ukrajine ďalších 10 tankov Leopard 2, už predtým jej dali 4 takéto tanky. Ukrajina tak má k dispozícii prvú rotu tankov Leopard 2.

Poľsky prezident Andrzej Duda a slovenský minister obrany Jaroslav Naď vyhlásili, že obe krajiny sú pripravené svojmu susedovi spoločne dodať lietadla MiG-29. Počet lietadiel, ktoré budú dodané, však nie je známy. Predpokladá sa, že Ukrajina dostane celkovo 16 lietadiel MiG-29 a ďalšie vybavenia, na ktorého dodaní sa budú podieľať aj ďalšie krajiny alebo Európska únia.

Ukrajinci by tak od spojencov dostali už druhý typ bojových lietadiel – v prvom prípade to boli lietadilá SU-25 pochádzajúce z Bulharska a zrejme aj iných štátov, na ktorých dodaní sa tiež podieľalo viacero krajín. Lietadlá Su-25 dopravili na Ukrajinu v rozobratom stave – je preto pravdepodobné, že tento postup by sa zopakoval aj v prípade lietadiel MiG-29.

Piatok 10. 3.2023 (380. deň invázie)

Rusom akútne chýba munícia

Ruský oligarcha Jevgenij Prigožin vedie dlhodobú kampaň, v ktorej obviňuje velenie ruských ozbrojených síl z odopretia prístupu k munícii potrebnej pre jeho žoldniersku skupinu. Vagnerovci by ju potrebovali na vedenie ďalších bojov. Podobná situácia je v regulárnych ruských ozbrojených silách. Príslušníci 136. motostreleckej brigády, ktorí by mali byť nasadení pri meste Vuhledar, zverejnili hromadné výzvy, aby im bola dodaná potrebná munícia, ktorej je nedostatok.

Je to jeden z dôvodov, prečo Inštitút pre štúdium vojny predpokladá, že pripravovaná ofenzíva Rusov smerom na Vuhledar nebude úspešná. Inštitút predpokladá, že bežná motostrelecká brigáda nebude dosahovať kvality brigád námorných síl, teda ako 155. brigáda námornej pechoty či 40. brigáda námornej pechoty, ktoré v tomto smere boli nasadené v predchádzajúcom období.

CNN získala z viacerých zdrojov colné dokumenty – vrátane colných dokumentov Ruskej federácie. Ukazujú, že čínska spoločnosť Poly Technology dodávala rozličné komponenty pre ruské zbrojné systémy vrátane komponentov pre vrtuľníky Mil-171.

Fínska premiérka Sanna Marinová uviedla, že Fínsko zvažuje dodanie lietadiel F-18 na Ukrajinu. Fínsko objednalo minulý rok 64 lietadiel F-35, ale dátum dodania je príliš vzdialený tomu, aby táto dodávka mohla ovplyvniť dodanie lietadiel F-18 na Ukrajinu. Išlo by tak len o dodávku niekoľkých kusov lietadiel. Fínsko má v súčasnej dobe len dve neoperačné lietadlá F-18, ktoré by mohlo dodať na Ukrajinu.

Sobota 11. 3. 2023 (381. deň invázie)

Rusko je stále viac závislé od Iránu

Ukrajinci opäť tvrdia, že Rusi v predchádzajúcom dni stratili 1000 vojakov, približne polovicu v okolí Bachmutu. Ukrajinské ozbrojené sily uviedli, že nepriateľovi zničili aj 30 tankov a obrnených vozidiel. To indikuje, že Rusko opäť zintenzívňuje útoky svojich ozbrojených síl najmä v Bachmute s cieľom dobyť toto mesto, o ktoré sa vedie bitka už osem mesiacov. Bachmut v sobotu päťkrát za sebou v krátkom čase navštívil veliteľ východnej skupiny síl generálplukovník Oleksandr Syrskyj.

Ruské útoky pokračovali v smeroch na Kupjansk, Kreminnú, Bachmut, Avdijivku a západne od Vuhledaru. Napriek rekordným stratám sa však situácia na bojisku prakticky nezmenila.

Irán oznámil podpis dohody s Ruskom na nákup lietadiel Su-35S. Ide o už dlhší čas očakávaný kontrakt, kde Rusko dodá lietadlá ako protihodnotu za samovražedné drony a muníciu, ktorú dodáva Irán. Súčasťou platby sú aj vzorky západnej výzbroje, ktorú získali na bojisku na Ukrajine a je posúvaná do Iránu na technologické víťazenie.

Táto zmluva zároveň dokumentuje ďalšie oslabenie Ruska. Napriek tomu, že Irán je výrazne menší ako Rusko, je ekonomicky približne rovnako silný. Rusko tak musí akceptovať zmenu paradigmy vzťahov týchto dvoch krajín. Doteraz to bolo Rusko, kto mal iniciatívu v medzinárodných a ekonomických vzťahoch. Dnes je to naopak, pretože Rusko je závislé od dodávok nielen zbrojných technológií z Iránu.

Nedeľa 12. 3. 2023 (382. deň invázie)

Ukrajinská ofenzíva je na dohľad

Ruské straty na Ukrajine podľa domácich zdrojov opäť prekročili číslo 1000 ruských vojakov. Straty techniky sú však nižšie ako v predchádzajúci deň, čo je spôsobené viacerými faktormi. Je to najmä dôsledok pokračovania v ruskej taktike nasadenia ľudských vĺn, ale aj výsledok pokračujúcich bojov v hlavnom ťažiskovom bode v Bachmute, kde je obrnená technika nasadená minimálne.

Inštitút pre štúdium vojny konštatuje, že Rusko v sobotu nezaznamenalo žiadny postup v Bachmute. Zdá sa, že Ukrajina naďalej pokračuje v efektívnej obrane mesta, spôsobujúcej vysoké straty ruským silám. Ukrajinci, naopak, deklarujú, že ich sily postúpili na Svatove.

Celkovo ruské straty od začiatku ruskej invázie dosiahli (podľa ukrajinských nárokov) čislo 159-tisíc vojakov. Týždenné straty Ruska sa podľa toho istého zdroja dostali na úroveň 6000 vojakov – ide o druhý najvyšší stav od rekordných ruských strát spred mesiaca.

Nateraz sa zdá, že začiatkom leta ukrajinské sily vytvoria dostatočné predpoklady na ďalšiu ukrajinskú ofenzívu. Rusko v súčasnej dobe nedokáže zabezpečiť náhradu strát svojich vzdušných síl napriek tomu, že vzdušné sily sú vďaka obmedzenému nasadeniu neporovnateľne menej dotknuté stratami ako pozemné sily.

V minulom roku Rusko vyprodukovalo len 27 bojových lietadiel. Konkrétne 4 Su-30SM2, 10 Su-34M, 7 Su-35S a 6 kusov lietadiel piatej generácie Su-57. Mimo bojových lietadiel Ruská federácia vyprodukovala 2 cvičné lietadlá Jak-130 a až 4 ks Il-76MD-90A.

Pritom Rusko na Ukrajine preukázateľne stratilo viac ako 30 lietadiel Su-34 a Su-24 a viac ako 15 lietadiel Su-30SM a Su-35S. Zároveň Rusko stratilo viac ako 30 lietadiel Su-25, ktoré nateraz nevie nahradiť a na ktorých pleciach leží hlavná časť ruských vzdušných útokov nad líniou kontaktu. Skutočné straty môžu byť aj niekoľkonásobné vyššie, pretože straty lietadiel na rozdiel od inej techniky je výrazne ťažšie verifikovať z otvorených zdrojov.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com