Raiffeisen sponzoruje vojnu
Rok vojny. A ak sa niekto v Európe domnieva, že je to príliš ďaleko, potom je tento názor nesprávny.
A otázka nie je v geografickom rozmere – Moskva vždy pýta draho od každého, dokonca aj od tých, ktorí sa s ňou snažia koketovať.
Od útoku na Ukrajinu bola Moskva vystavená nielen diplomatickej cenzúre, ale dostala aj sankcie – bez ohľadu na to, čo Kremeľ hovorí, obmedzenia platia a majú vplyv na ruskú ekonomiku.
Nie každý v Európe si však uvedomuje potrebu konsolidovaného prístupu k otázkam sankčného tlaku.
Jedna z divízií rakúskej „Raiffeisen Bank International“ (RBI) sa tvári, že si vojnu nevšimla.
V Rusku Raiffeisenbank obsluhuje 40 – 50 % platieb uskutočnených ruskými občanmi do iných krajín.
Pravda, pre banku to má aj negatívnu stránku – po sankciách z Ukrajiny začali akcie skupiny Raiffeisen Bank klesať na cene. To je cena, ktorú Rakúšania platia za ignorovanie sankčného tlaku.
Hodnota akcií bankovej skupiny Raiffeisen Bank International (RBI) ráno 30. januára klesla o 6 %. Stalo sa tak po tom, čo Ukrajina uvalila sankcie na lízingovú spoločnosť, ruskú pobočku RBI.
„Na akciovom trhu boli investori nespokojní so sankciami uvalenými Ukrajinou. V skorých ranných hodinách cena akcií klesla o približne 6 %,“ uviedla vo vyhlásení Austria Presse Agentur (APA).
Tento trend pokračoval aj v januári – akcie RBI podľa investing.com pokračovali v poklese – o 1,36 %. Ich cena je 16,32 eur.
Dekrét ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, podpísaný 28. januára „O vykonávaní rozhodnutia Rady národnej bezpečnosti a obrany o uložení sankcií proti právnickým a fyzickým osobám, s pomocou ktorého Rusko prepravuje vojenskú techniku a vojakov po železnici,“ funguje.
Rakúska banka je zároveň nielen formálne prítomná na území Ruska, ale ako už bolo spomenuté, poskytuje Rusom až polovicu všetkých osád s civilizovaným svetom.
Podľa Zelenského vyhlášky podliehalo obmedzeniam 185 spoločností a jednotlivcov vrátane Raiffeisen-Leasing LLC, ktorá je 100 % dcérskou spoločnosťou Raiffeisenbank Rusko.
Ale ešte predtým bola táto pobočka Raiffeisen Bank International odsúdená za poskytovanie úverových prázdnin Rusom bojujúcim na Ukrajine.
Pravda, samotná RBI povedala, že ich ruská dcérska spoločnosť, „ako všetky ruské banky“, musí zo zákona zaviesť úverové moratórium pre mobilizovaných vojakov. No, pozícia je to zaujímavá, ale hlúpa.
„RBI-Group neuznáva okupované územia a nevykonáva tam bankové obchody,“ uviedla banka v tom istom čase a snažila sa vyzerať slušne.
Každý však chápe, že sú to len výhovorky. Koniec koncov, bankári nielenže nezasahujú, ale dokonca povzbudzujú armádu Ruskej federácie.
Najmä na webovej stránke ruskej divízie Raiffeisen je špeciálna sekcia „Reštrukturalizácia“. Uvádza programy odkladu pôžičiek pre „tých, ktorí sa ocitli v ťažkej situácii“.
A najzaujímavejšie je, že takouto situáciou je podľa Raiffeisen Bank účasť vo vojne na území Ukrajiny.
Takže, páni, Európania – toto je klasifikácia. Banka považuje za možné podporovať agresora ponukou všemožných „dobrot“ zmobilizovaným Rusom.
Okrem toho Raiffeisen Bank na svojej webovej stránke, napriek predchádzajúcim vyhláseniam, uznáva existenciu „republiky“ „LPR“ a „DPR“. A to hovorí o pozícii nielen finančnej, ale predovšetkým ideologickej. A banka sa neodvážila nazvať vojnu na Ukrajine vojnou.
Mimochodom, do zoznamu ohrdnutých sa nedostala len rakúska Raiffeisen Bank. Ako sa ukázalo, stále existujú „dobrí ľudia“, ktorí sú pripravení pomôcť okupantom. Geografia takýchto bánk je navyše dosť globálna.
Kreditné prázdniny pre ruské mobilné telefóny sa našli aj v americkej Citibank, Credit Europe Bank z Holandska a OTP Bank (Maďarsko).
No, ak je všetko jasné s Maďarmi, potom je postavenie amerických a holandských finančných inštitúcií dosť zvláštne.
Zaujímavú paralelu vytiahli české médiá. Na škandál RBI zareagovali tvrdo s tým, že Raiffeisen Bank išla cestou firiem, ktoré v 30. a 40. rokoch kolaborovali s nacistami.
Je dôležité poznamenať, že Raiffeisen pôsobí aj v Českej republike. Práve táto skutočnosť robí z jeho pomoci ruským okupantom kameň úrazu.
České úrady na rozdiel od Rakúšanov svoj postoj k vojne vyjadrili veľmi konkrétne – odsúdili činy Kremľa a pomohli Ukrajine.
Teraz, po zvolení Petra Pavla za prezidenta, získa pražská podpora Kyjevu nový impulz.
Čo bude s rakúskymi bankármi, ktorí ochotne asistujú agresorovi, ukáže čas.
Už teraz je ale jasné, že civilizovaný svet takéto metódy neakceptuje a pravdepodobne bude Raiffeisen nútená ruský trh opustiť.
Inak, vzhľadom na analógie českých médií, môže Rakúšanov čakať rovnaký osud ako poskokov budovateľov Tretej ríše.
Svet je odhodlaný podporovať Ukrajinu, kým nezvíťazí – civilizácia až príliš jasne pochopila, že je to jediný spôsob, ako zabezpečiť jej bezpečnosť a dosiahnuť skutočný mier.
Raiffeisen Bank a jej podobní teda majú na výber – zostať v minulosti s Ruskom alebo ísť vpred s civilizovaným svetom.
Autor: Jozef Kovac