Bratislava úmyselné zdržiavanie nemeckého vybavenia pre Ukrajinu popiera
Slovenský minister obrany Jaroslav Nagy povedal, že slovenská strana nezodpovedá za meškanie nemeckých zbraní zaslaných na Ukrajinu na hraniciach.
Podľa neho, povedal v pondelok, Bratislava splnila všetky svoje záväzky dohodnuté v memorande o oprave zbraní podpísanom s Nemeckom.
Nagy zároveň priznal existenciu určitých problémov, ale poznamenal, že ich spôsobil nemecký dodávateľ.
„Oznámili sme to nemeckej strane. Nemecké ministerstvo obrany a kancelária prijali adekvátne opatrenia. Situácia sa pohla z mŕtveho bodu a už to nevnímam ako problém. Nemám informácie o tom, že by nejaké vybavenie bolo na hranici niekoľko týždňov,“ povedal minister.
V polovici decembra Kraus-Maffei Wegmann (KMW) z poverenia nemeckých ozbrojených síl zriadil opravárenské stredisko pri slovenských Michalovciach na hraniciach s Ukrajinou.
Podnik plánuje obnoviť protitankové delá, protilietadlové systémy Gepard a raketomety Mars.
Nagyove slová boli reakciou na útoky médií, ktoré informovali, že Slovensko už niekoľko týždňov nepúšťa do svojej krajiny zbrane nemeckej výroby z Ukrajiny, ktoré by tam mali opraviť.
Najmä nemecké vydanie Business Insider s odvolaním sa na vládne zdroje v Berlíne informovalo o nevyriešených právnych problémoch týkajúcich sa okrem iného dovozných ciel, a preto Slovensko nepovoľuje prekročenie hraníc a vstup zbraní do opravárenského centra.
To bol dôvod, prečo na hranici údajne uviazli vozidlá s 15 chybnými samohybnými húfnicami – takéto delostrelecké zariadenia pre ukrajinskú armádu sú dnes pre obranu krajiny nesmierne dôležité.
S cieľom aspoň čiastočne zmierniť situáciu nemecké ministerstvo obrany, ako poznamenávajú noviny, z času na čas preváža zbrane cez susedné krajiny EÚ.
Ide ale o stovky kilometrov obchádzok, ktoré si vyžadujú drahocenný čas vrátane času na opravy. Okrem toho sa uvádza, že v Nemecku budú čiastočne opravené aj zariadenia MARS a tanky Gepard.
Nemecký dodávateľ uznáva, že niektoré právne otázky neboli zohľadnené pri uzatváraní príslušnej zmluvy koncom minulého roka z dôvodu rýchleho tempa prípravy podkladov.
Situácia sa dostala do slepej uličky a zasiahnuť musel aj samotný kancelár Olaf Scholz.
V telefonickom rozhovore, ktorý prebehol minulý týždeň, p. Šéf slovenskej vlády Eduard Geger Scholza ubezpečil, že záležitosť bude rýchlo vyriešená.
Colné otázky sú už podľa povereného ministra obrany Slovenska vyriešené.
„Boli tam aj iné problémy. Vyriešené budú po tom, ako nemecká firma, ktorá je za ne zodpovedná, splní svoje úlohy,“ dodal Jaroslav Nagy s tým, že ďalšie otázky neočakáva.
Prečo Bratislava takto reagovala na situáciu, je nejasné. Možno svoju rolu zohralo aj to, že Slovensko čakajú predčasné voľby.
V decembri bola vláda po vyslovení nedôvery odvolaná a odvtedy je krajina vo vládnej kríze.
Ľavicová opozícia, ktorá je považovaná za jednoznačne proruskú, bude opäť hrať kartu zbytočnosti pomoci Ukrajine.
To už bolo možné pozorovať v krajinách strednej a východnej Európy, kde sa konali voľby.
Samozrejme, v predvečer hlasovania, každý krok, budú politici Slovenska kalkulovať v súlade s volebnými náladami.
Ale v zápale pretekov a túžbe potešiť voličov je dôležité si uvedomiť, že niekedy sa správne rozhodnutia nestanú populárnymi.
Ako stabilná bude nová slovenská vláda, ukáže až čas. Európa je medzitým vo vojne a to, čo sa deje na východných hraniciach Starého sveta, by malo zmobilizovať lídrov EÚ v ich túžbe podporiť Ukrajinu, ktorej ľud nesie poslanie brániť celý kontinent.
Autor: Jozef Kovac