Slovensko

Prezidentka: Čím skoršie voľby, tým lepšie pre túto krajinu

Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ nie je definitívne rozhodnutá o svojej kandidatúre v nasledujúcich prezidentských voľbách. Hlavnou výzvou pre ňu je teraz doviesť krajinu do predčasných parlamentných volieb.

Prezidentka Zuzana Čaputová je presvedčená, že najvhodnejším termínom predčasných volieb by bol jún tohto roka. Tento názor zastávala už koncom vlaňajška, keď bola vláde Eduarda Hegera vyslovené nedôvera.

„Čím skoršie voľby, tým lepšie pre túto krajinu. Ľudia sa musia s údivom pozerať ako poslanci navrhujú rôzne návrhy, ktoré zaťažujú verejné financie. Júnový termín považuje za najlepší ale dokážem akceptovať aj septembrové obdobie,“ povedala Čaputova v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Preteky v populizme

Podľa nej v národnej rade momentálne panuje chaos a krajina čelí populizmu poslancov. Narážala tým na viacero návrhov, ktoré boli predložené do parlamentu a niektoré boli aj odsúhlasené – napríklad obedy zadarmo. Tieto návrhy totiž výrazne zaťažujú verejné financie, pričom vláda má momentálne obmedzený mandát.

Prezidentka odmietla tvrdenia niektorých politikov, ktorí ju vyzvali, aby radšej vymenovala úradnícku vládu, čím by dosiahla, že predčasné voľby budú skôr ako v septembri.

O tejto možnosti hovoril okrem iného aj predseda SaS Richard Sulík.

Hlava štátu však nechce využiť takýto krok, ktorý by bol takzvanou pákou, ako prinútil a dotlačil poslancov do júnových predčasných volieb. Považuje to za hazard, pričom by musela vymenovať vládu 16 odborníkov na veľmi krátku obmedzenú dobu.

Ako ďalej uviedla, v priebehu týždňa sa stretla s viacerými lídrami politických strán – Hegerom, Kollárom a Sulíkom a vyzvala ich, aby korigovali svojich poslancov a nepredkladali také veľké množstvom populistických návrhov.

Zároveň pripustila, že tento týždeň bola ochota medzi viacerými politickými stranami podporiť predčasné voľby aj v júni za istých podmienok. Avšak o pár dní môže byť realita iná, keďže sa to veľmi rýchlo mení.

Žiadne politické procesy

Čaputová zároveň povedala, že v súčasnosti intenzívne komunikuje s premiérom Eduardom Hegerom v demisii, keďže si musí žiadať jej súhlas pri dôležitých rozhodnutiach, ako napríklad pri Pláne obnovy alebo zdravotníctve.

Hlava štátu zároveň odmietla kritiku opozície, ktorej sa nepáčia viaceré obvinenia známych a veľkých káuz. Tento týždeň bol napríklad znovu obvinený guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír či predseda košického samosprávneho kraja Rastislva Trnka.

Rovnako tak pred pár dňami sa dohodol na vine a treste bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze za podplácanie.

Podľa jej slov nemá dôvod tieto prípady označovať ako politické procesy, ako to naznačujú strany Smer či Hlas. „Na Slovensku neprebiehajú politické procesy. Ak nastanú nejaké procesné chyby, tak ich treba napraviť,“ povedala.

Hlava štátu sa vyjadrila aj k svojmu nedávnemu návrhu, s ktorým sa obrátila na Ústavný súd SR ohľadom posúdenie paragrafu 363. Ten sa má vyjadriť, či generálny prokurátor nevyužíva tento inštitút nadmierne a či náhodou aj nezasahuje do právomoci súdov.

Jednou z možností, ako prípadne upraviť paragraf 363, je, aby generálny prokurátor nemohol zasahovať v trestnoprávnom konaní a zrušiť vyšetrovanie, pokiaľ už v tejto veci rozhodol súd a rozhodol napríklad o väzobnom stíhaní.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com