Komentáre

Potraviny budú drahšie, platy vzrastú len minimálne: Ako sa bude podľa expertov žiť na Slovensku?!

Čaká nás lepší rok, ale stále sa nemožno veľmi tešiť. To je hlavné posolstvo veľkej analýzy, ktorú pripravili experti na ministerstve financií.

Podľa odborníkov je dôležité, že reálne platy nepatrne stúpnu, čo však ťahajú najmä mzdy vo verejnej správe. Aké sú hlavné očakávania odborníkov na financie?

Slovensko ako exportná krajina bude mať vďaka fungujúcej eurozóne zabezpečený rast ekonomiky. Odborníci upozorňujú, že sa to môže zmeniť, ak sa Rusko pokúsi o agresívnejší boj na Ukrajine. „Rizikom vývoja zostáva ruská agresia a  nevyčerpanie prostriedkov plánu obnovy, ktoré by odkrojilo polovicu z ekonomického rastu v tomto a budúcom roku,“ uvádza prognóza Inštitútu finančnej politiky.

V  roku 2022 sa naše hospodárstvo zdvihlo o 1,7 % a to vďaka tomu, že peniaze míňali domácnosti, ktoré ich brali zo svojich úspor. „Miera úspor sa tak dostala na historické minimum. Spotrebitelia udržali svoje výdavky nad úrovňou predošlého roka aj vďaka ubezpečeniam o energetickej pomoci a  sľubovaným stropom ceny energií na ďalší rok,“ objasňujú experti. Tento rok nás tiež čaká rast HDP o 1,3 % – budú to mať na svedomí európsky plán obnovy a daňové bonusy na deti.

Ani tento rok sa nezbavíme vysokého rastu cien. Ťahať ho stále budú potraviny, ktoré sa odvíjajú od cien poľnohospodárskych výrobkov a energií. Inflácia dosiahne v  priemere 9,8 %.

„Vládne opatrenia viedli k  tomu, že ceny energií pre domácnosti v januári vzrástli len veľmi mierne v porovnaní s vývojom na komoditných trhoch. Ceny potravín budú ešte mierne rásť pre pretrvávajúce vysoké globálne ceny agrokomodít, a stabilizáciu cien očakávame až v druhej polovici roka,“ píše Inštitút fi nančnej politiky.

Celoročná infl ácia v prípade potravín by mala byť 18,9 %, čo je takmer rovnaké zdraženie ako minulý rok. Pozitívne je, že sa očakáva pokles cien pohonných hmôt. Infl ácia v roku 2024 sa už má dostať na úroveň 5,3 % a  následne sa vráti k dvom percentám ako pred vojnou.

Mzdy stúpnu o 10,5 %, reálne však len pokryjú zdražovanie

Vďaka rastu ekonomiky budú rásť aj platy ľudí. „Mzdy sa zvýšia rýchlejšie vo verejnej správe vďaka ohlásenej plošnej valorizácii vo verejnom sektore a zvýšeniam pre zdravotníkov. Úroveň nominálnych miezd však aj tak nedobehne nárast cien z roku 2022. Aj v súkromnej sfére budú mzdy dobiehať infl ačný šok niekoľko rokov,“ vysvetľujú analytici.

Na účte ľudí na Slovensku budú tento rok mzdy vyššie o 10,5 %. Reálne však v peňaženkách uvidíme nárast len 0,6 %, vlani dokonca poklesli o 4,2 %.

Vytvorí sa 12-tisíc pracovných miest

Slováci stále majú dostatok možností získať prácu a nie je problém s tvorbou nových miest. Naopak, prehĺbi sa problém s nedostatkom pracovnej sily. Nezamestnanosť je na úrovni 6 %. Zamestnanosť však stagnovala a posledné mesiace ju ťahal sektor služieb.

„K vyššej zamestnanosti prispeli aj odídenci z Ukrajiny, ktorých sa do konca roka zamestnalo zhruba 15-tisíc. Po prvotnej silnej vlne sa ich zamestnávanie ustálilo na stabilných prírastkoch zhruba tisíc mesačne,“ sumarizuje správa. Tento rok sa vytvorí 12-tisíc pracovných miest vďaka investíciám z plánu obnovy. „Prepúšťanie v dôsledku energetickej krízy bude miernejšie, nakoľko od februára začnú fi rmy dostávať kompenzácie vysokých cien energií,“ dodávajú odborníci.

Čaká nás ďalšie riešenie cien energií

Vláda sa bude musieť vyrovnať s cenami energií, ktoré bude opäť potrebné nejakým spôsobom zastropovať. „Ak by sa v budúcom roku okamžite prešlo na ceny zodpovedajúce trhovým podmienkam, ceny plynu by sa viac ako zdvojnásobili, a to aj napriek viditeľnému poklesu cien na svetových trhoch,“ varujú experti. Pri elektrine je v platnosti memorandum so Slovenskými elektrárňami, ktoré zabezpečuje lacnú energiu pre domácnosti. Bude to tak aj v roku 2024, nárast sa preto očakáva až v roku 2025.

Nedržte peniaze, investujte

Marián Búlik, analytik OVB Allfi nanz Slovensko – Peniaze odložené na bankovom účte alebo doma pod vankúšom strácajú každý deň kvôli vysokej infl ácii svoju hodnotu. To, čo stálo pred rokom 85 eur, stojí dnes v priemere stovku. To je však len priemer – ak napríklad kupujem potraviny, ceny narástli ešte výraznejšie. Najdôležitejšie je vytvoriť si fi nančnú rezervu, ktorá slúži na fi nancovanie krátkeho výpadku príjmu napríklad pri ochorení alebo na kúpu pokazenej chladničky. Ideálne je mať na bankovom účte rezervu vo výške aspoň troch mesačných výdavkov. Okrem fi nančnej rezervy na účte odporúčam všetky ďalšie úspory investovať do podielových a ETF fondov. Investovanie na fi nančných, predovšetkým akciových trhoch má totiž ako jediné reálnu šancu v  dlhodobom výhľade poraziť infláciu.

Rizikom bude vojna na ukrajine

Jana Glasová, analytička 365 banky

– V  ďalších mesiacoch by sa inflácia mohla postupne zmierňovať, teda spomaľovať svoje tempo rastu. Nateraz očakávame priemernú infláciu za tento rok okolo 10 % až 11 %, pričom však nevylučujeme ani ešte pomalší rast cien. Hlavným faktorom ovplyvňujúcim infláciu budú aj v roku 2023 ceny energií na svetových trhoch, energetická kríza a vývoj cien agrokomodít a potravín. Rizikovým faktorom je a aj bude vývoj vojny na Ukrajine, ktorá obmedzuje medzinárodný obchod a  vedie k zdražovaniu viacerých nedostatkových surovín, materiálov či agrokomodít. Predpokladáme, že tempo rastu cien potravín by sa mohlo počas tohto roka zmierňovať – budú rásť, ale už pomalším tempom ako vlani.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com