Komentár Zola Mikeša: Turecko nemôže blokovať celé NATO
Turecko odmieta ratifikáciu prístupového protokolu NATO pre Švédsko a Fínsko. Skupina amerických senátorov tak vyzvala prezidenta USA Joea Bidena, aby odložil schválenie predaja stíhačiek F-16 Turecku do doby, kým Ankara vstup Švédska a Fínska neschváli. Jediné rozumné riešenie.
Vydieranie Turecka voči Švédsku a Fínsku začalo v júni minulého roku, keď si obe krajiny podali prihlášku do NATO. Stalo sa tak po tom, ako si obe severské krajiny uvedomili, že agresia Ruska voči Ukrajine sa môže zopakovať aj na ich území a požiadali vlastne alianciu o ochranu.
Turecko sa vmiešava do vnútornej politiky Fínska a Švédska
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmienil vstup oboch krajín zmenou ich vnútornej politiky voči kurdským aktivistom z PKK, ktorí pred terorom Ankary utiekli práve do týchto dvoch spomínaných krajín. Erdogan sa v podstate začal miešať do vnútornej politiky Fínska a Švédska, lebo veď obe suverénne krajiny si môžu sami rozhodnúť, aká bude ich prisťahovalecká politika.
V januári tohto roku sa situácia priostrila po demonštrácii Kurdov vo Švédsku a po spálení koránu švédskym pravicovým politikom. Turecko vyhlásilo, že kým mu Stockholm nevydá vyše 120 členov PKK, tak „môže na vstup zabudnúť“.
Treba dodať, že vstup Švédska a Fínska schválili medzitým všetko ostatné členské štáty NATO okrem Maďarska. Budapešť však nemá žiadne výraznejšie pripomienky proti ich vstupu, a dá sa predpokladať, že keď pôjde do tuhého, Maďarsko vstup oboch krajín schváli.
Jedna krajina nemôže držať v šachu celú alianciu
To v Turecku neplatí. Ankara sa snaží Švédsko a Fínsko rozdeliť, signalizuje, že Fínsko by mohlo byť prijaté ešte pred májovými voľbami v Turecku. Ankara však Stockholm naďalej vydiera a tvrdý postup voči Švédsku sa stáva Erdoganovou zbraňou v predvolebnej kampani.
Ukončiť toto vydieranie Švédska a celej aliancie sa rozhodla nadstranícka skupina 27 senátorov v USA, ktorí požiadali prezidenta Joea Bidena, aby odložil predaj stíhačiek F-16 Turecku dovtedy, kým Ankara neratifikuje prístupové protokoly NATO tak pre Fínsko ako aj pre Švédsko.
Vzhľadom k tomu, že Turecko sa mieša do vnútorných záležitostí oboch štátov a zároveň vydiera celú alianciu, ktorej je členom, prístup amerických senátorov je správnym pokusom vymedziť Erdogana do príslušných medzí. Jedna členská krajina NATO nemôže predsa držať v šachu celú alianciu.
Zdroj: https://www.aktuality.sk