Slovensko

SaS má výhrady k niektorým podmienkam OĽaNO. Podporu zatiaľ nemajú ani v Sme rodina

Hnutie OĽaNO včera predstavilo svoje podmienky na podporu predčasných volieb. SaS schvaľuje dve z nich. Sme rodina chce riešiť len predčasné voľby.

Sloboda a Solidarita nepodporí celý návrh hnutia OĽaNO, ktorý je ich podmienkou na podporu predčasných volieb. Skonštatovala to poslankyňa za SaS Mária Kolíková s tým, že v návrhu vypracovallnom Milanom Vetrákom z OĽaNO je množstvo vecí z programu Obyčajných ľudí a teraz by ich chceli dostať do ústavy.

„Bolo tam množstvo vecí, ktoré sa týkali daní alebo kompetencií ústavného súdu. K tomu bolo z našej strany jasné stanovisko. Treba sa sústrediť na to, aby sme urobili jednoduchú zmenu ústavy, ktorá umožní aj v súlade s rozhodnutím Ústavného súdu urobiť predčasné voľby.“ uviedla Kolíková.

O takejto novele by sa malo hlasovať už v utorok 24. januára a SaS nechce, aby sa do nej dopĺňali aj ďalšie opatrenia. Svoje podmienky sa totiž OĽaNO môže snažiť vložiť do zmeny ústavy prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu.

Šeligov návrh podporia

OĽaNO svoje podmienky k predčasným voľbám predstavilo bývalým koaličným partnerom včera večer. Jednou z nich je ukotvenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v Ústave.

Ide o opatrenie, ktoré predstavil poslanec Za ľudí Juraj Šeliga. Ten sa obáva, že budúca vláda, ktorú by mohla tvoriť strana Smer alebo Hlas, by mohla tieto inštitúcie zrušiť a zamedziť tak boju proti korupcií. Túto podmienku by podľa Kolíkovej SaS mohla v parlamente podporiť.

„Rovnako nebudeme blokovať to, aby pre zmenu volebného systému bola potrebná kvalifikovaná väčšina. To v poriadku je. Sme pripravení toto podporiť. Ale bola by som rada, aby to tu skončilo,“ doplnila Kolíková.

Hnutie OĽaNO totiž navrhuje aj to, aby sa mohol meniť volebný systém len ústavnou väčšinou poslancov, teda minimálne 90 hlasmi. V súčasnosti na to stačí väčšina prítomných. V extrémnom prípade teda aj 39 zákonodarcov. O tejto požiadavke včera hovoril aj šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič.

Ohrozený volebný systém

„Je tu evidentná hrozba posledných demokratických volieb, ak takúto bariéru nedáme do ústavy,“ povedal Matovič s tým, že bez nej by Smer a Hlas mohli zmeniť volebný systém tak, aby bol podobný tomu maďarskému.

Na Slovensku v súčasností platí takzvaný pomerný volebný systém. Maďarský systém má prvky pomerného volebného systému a väčšinového volebného systému. Časť poslancov je tam volebná vo viacerých obvodoch, ktoré kopírujú administratívne členenie krajiny.

Podľa Matoviča by takýto systém na Slovensku mohol znamenať to, že obvod Petržalka so 130-tisíc obyvateľmi by zastupoval jeden poslanec, rovnako ako obvod Poltár s 18-tisíc obyvateľmi.

Paradoxne, OĽaNO v minulosti navrhovalo zaviesť takýto systém tiež.

Hnutie sa teda môže aspoň pri týchto dvoch bodoch spoľahnúť na podporu SaS. Problém však môže nastať pri vládnom partnerovi Sme rodina. Šéf Sme rodina Boris Kollár včera v relácii Na hrane televízie Joj odmietol akékoľvek podmienky k podpore ústavného zákona umožňujúceho predčasné parlamentné voľby.

Sme rodina nechce prijať žiadne podmienky

„Toto v živote nepodporím,“ povedal Kollár jednoznačne k návrhu ochrániť ŠTS a ÚŠP v ústave. Poslanec Sme rodina Miloš Svrček dnes zdôraznil, že 24. januára by sa mala riešiť len možnosť skrátiť si volebné obdobie referendom a ústavným zákonom.

„Musíme sa ešte dohodnúť v rámci poslaneckého klubu, ako budeme v jednotlivých pozmeňujúcich návrhoch postupovať. Ale pre nás je prioritné to, čo bolo aj v pondelok dohodnuté. Zmenou ústavy by mali byť riešené len tieto otázky. Čiže zmena volebného systému je niečo nad rámec, čo sa nedohodlo v pondelok,“ doplnil s tým, že OĽaNO by malo podľa neho svoje podmienky predložiť na ďalšej schôdzi vo forme poslaneckého návrhu.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com