Na Ukrajine sa bude stále viac bojovať v noci. Domáci na to majú techniku, Rusom chýba (47. týždeň vojny)
Fakt, že vedenie operácie na Ukrajine prebral priamo náčelník generálneho štábu armády Ruskej federácie Valerij Gerasimov, povedie k tomu, že tento dôstojník nebude schopný plne vykonávať ani jednu zo svojich funkcií.
Pondelok 9. 1. 2023 (320. deň invázie)
Rusi posielajú moderné lietadlá len do priľahlých oblastí bojiska
Tvrdenia ruského ministra obrany Sergeja Šojgua o tom, že za ruské novoročné straty v Makijivke prišla tvrdá odveta (podľa jeho slov malo pri nej zahynúť viac ako 600 ukrajinských vojakov v Kramatorsku), spochybnili už aj viacerí ruskí vojenskí publicisti. Už predtým zahraniční novinári v Kramatorsku skonštatovali, že ruské útoky boli namierené na civilnú infraštruktúru a nespôsobili ukrajinským ozbrojeným silám žiadne škody.
Vojenskí publicisti na tomto prípade poukazujú na fakt, že generálny štáb ruských ozbrojených síl často uvádza nepravdivé a vymyslené informácie. Okrem toho publicisti otvorene vyhlásili: odvetné útoky, vystrelené na civilné ciele za účelom simulovania činnosti ruských ozbrojených síl, nijakým spôsobom neprispievajú k zvráteniu zlej situácie na bojisku. Naopak, míňajú sa tak zdroje, ktoré sa potom nedostávajú k ozbrojeným silám v boji s ukrajinskou armádou.
Ukrajinský generálny štáb upozornil, že Rusko prepravuje do Bieloruska svoju zastaranú techniku, vyňatú zo skladov dlhodobého uloženia. V Bielorusku táto technika prechádza procesom sprevádzkyschopnenia, pretože Rusko to nedokáže. Na uschopnenie dlhodobo uloženej techniky nemá dostatočné zdroje.
Britská rozviedka konštatuje, že Rusko dlhodobo nasadzuje svoje najnovšie bojové lietadlá Su-57 v priľahlých oblastiach bojiska na Ukrajine. Lietadlá využíva na vzdušné hliadkovanie za líniou kontaktu rovnako ako lietadlá Su-35S a Mig-31. Ale aj na odpaľovanie proti pozemným riadeným strelám. Napriek tomu Su-57 sú lietadlá piatej generácie, výrazne zaostávajú za Stealth parametrami západných lietadiel F-22 a F-35, čo znemožňuje ich nasadanie priamo nad Ukrajinou. Tam by sa stali ľahkým cieľom nielen pre moderné západne systémy, ale aj pre ruské systémy S-300 a Buk.
Veľká Británia niekoľko týždňov rokuje o dodaní tankov Chalenger 2 na Ukrajinu. Mohla by dodať obmedzený počet tankov a podporiť tak ďalšie krajiny, ktoré zvažujú dodávky západných tankov na Ukrajinu. Napríklad Poľsko uviedlo, že v prípade širšej dohody by vedelo dodať na Ukrajinu niekoľko tuctov tankov Leopard 2A4, čo by stačilo na vyzbrojenie jedného tankového prápora. Zdá sa, že dodávka západných tankov na Ukrajinu je len otázka času.
Utorok 10. 1. 2023 (321. deň invázie)
Rusi nedokážu obklúčiť Bachmut
Nič tak nedefinuje ďalšiu zmenu charakteru vojny ako video ukrajinských špeciálnych síl, ktoré odhalilo, ako ukrajinskí operátori počas nočnej operácie za pomoci noktorovízorov, infračervených kamier a zbraní vybavených tlmičmi zničili ruskú čatu. Technologická prevaha Ukrajincom umožnila vykonať tuto operáciu prakticky bez toho, aby ruská strana dokázala efektívne klásť odpor. Zároveň toto video dokumentuje ďalšie výrazné zmeny. Na začiatku vojny západní dobrovoľníci často kritizovali nedostatok logistického a spravodajského zabezpečenia, ktoré nedosahovalo najvyššie štandardy, na ktoré boli zvyknutí z vojny z Iraku a Afganistanu. Dnes sa ukrajinská strana k týmto štandardom stále viac približuje.
Keďže ruská strana nebude schopná dodať svojim vojakom potrebné technicky vyspelé vybavenie, boje sa budú stále viac prenášať do nočného času, keď sa ruské sily nebudú schopne brániť ukrajinským útokom.
Britská spravodajská služba skonštatovala, že napriek ruským útokom na Soledar nie je pravdepodobné, že Rusko dokáže obkľúčiť Bachmut a preraziť obranu Ukrajiny v okolí mesta. Dôvodom útoku na Soledar je pravdepodobne potreba dosiahnuť akýkoľvek úspech, ktorý by bolo možné mediálne využiť.
Americkí a ukrajinskí predstavitelia informovali, že paľba ruského delostrelectva prudko klesla, v niektorých prípadoch až o 75 %. To dokumentuje značné vyčerpanie ruských zdrojov a zároveň absolútne zúfalé nasadenie zostávajúcich zdrojov munície na dosiahnutie minimálnych výsledkov, ako je napríklad súčasné masívne nasadenie ruského delostrelectva pri Soledare.
Ruská strana sa naďalej nedokázala poučiť z predchádzajúcich zlyhaní a nie je schopná akceptovať realitu obmedzenia jej dostupných zdrojov.
Streda 11. 1. 2023 (322. deň invázie)
Ukrajinci dostanú tanky, Rusi zas vymenili veliteľa
Od začiatku roka sa najintenzívnejšie boje zvádzajú na severovýchode od Bachmutu v meste Soledar. Ruské sily naďalej opakovane útočia na severozápadnú časť mesta a ukrajinské sily ich opakovane odrážajú.
Ruské sily napriek tomu postúpili nielen v samotnom meste, ale aj v jeho okolí. Hovoríme o postupe o približne 2,5 kilometra – a ten predstavuje najvýznamnejší postup ruskej strany od júla minulého roku. Ruský postup nijako neodôvodňuje rozsah obetovaných síl.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že prebiehajúce ťažké boje o Soledar a Bachmut ukazujú, ako dôležité zostáva naďalej vojensky podporovať Ukrajinu pri jej obrane. Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil, že Poľsko plánuje odovzdať Kyjevu „tankovú rotu“ Leopardov 2, a to v rámci medzinárodnej koalície, ktorú vytvorí. Podobne britský premiér Rishi Sunak požiadal ministra obrany Bena Wallacea o urýchlenie dodávok tankov na Ukrajinu.
Na druhej strane bojovej línie zatiaľ došlo k ďalšej zmene veliteľa ruských síl na Ukrajine. Sergeja Surovikina nahradili priamo náčelníkom generálneho štábu armády Ruskej federácie Valerijom Gerasimovom. Racionálnosť tejto výmeny je pochybná.
Kumulovanie funkcie náčelníka generálneho štábu a veliteľa vojny na Ukrajine povedie k tomu, že Gerasimov nebude schopný plne vykonávať ani jednu z týchto funkcií. Ide teda najmä o politicky motivovanú zmenu.
Štvrtok 12. 1. 2023 (323. deň invázie)
Rusi už stratili 60 % tankovej techniky a 40 % obrnenej techniky
Najvyššiu pozornosť v týchto dňoch vojny – neúmernú skutočnému významu danej udalosti – priťahujú boje o Soledar. Ruské sily pravdepodobne ešte nedobyli mesto, a to aj napriek nedávnemu postupu. Opakovane to však deklarujú. Prípadné dobytie Soledaru aj tak pravdepodobne neumožní ruským silám dobyť Bachmut.
V súčasnosti je Soledar (podľa zverejnených družicových snímok) praktický zničený. Väčšina rodinných domov v meste bola zrovnaná so zemou a z veľkých priemyselných alebo obytných budov zostali len ruiny.
Mimo Soledaru, respektíve Bachmutu ruské sily pokračovali v útoku na Avdijiv a v protiútokoch v okolí Kreminnej. Ruské aktivity sa v poslednej dobe obmedzili na útoky menších formácií pechoty podporovanej delostrelectvom. Táto taktika je odpoveďou na nedostatok obrnenej techniky ruských ozbrojených síl, ktoré doteraz v stratili 60 % tankovej techniky a 40 % obrnenej techniky na prepravu pechoty.
Plán britskej vlády dodať Ukrajine tanky Challenger 2 nepresvedčil Nemecko, aby rovnako dodalo na Ukrajinu tanky, ale v tomto prípade malo ísť o Leopard 2. Nemecko však podľa slov ministra hospodárstva Roberta Habecka pravdepodobne nebude vetovať dodávky tankov Leopard 2 z iných krajín.
Piatok 13. 1. 2023 (324. deň invázie)
Ukrajinci finišujú so svojím dronom s dlhým doletom
Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba uviedol, že už päť krajín je pripravených dodať Ukrajine tanky Leopard 2 – cieľom Kyjeva je podľa jeho slov vybudovať z nich tankovú brigádu. Očakáva sa, že počas ďalšieho kola rokovaní o vojenskej podpore Ukrajiny v Ramsteine budú oznámené konečne počty skutočne dodaných západných tankov – zrejme to bude niekoľko desiatok týchto strojov.
Situácia v Soledare bola naďalej neprehľadná. Ruský generálny štáb oznámil dobytie Soledaru – tentoraz by mohla byť správa viac pravdepodobná ako v minulosti. Dobytie mesta už predpokladá aj Inštitút pre výskum vojny.
Tézu, že Soledar zatiaľ nepadol, zase vyhlasovala ukrajinská strana či spravodajská stanica CNN (na základe tvrdenia spravodajcov na mieste), ako aj americká spravodajská služba. Podľa družicových snímok v meste už nie je o čo bojovať okrem ruín panelových domov na severozápade mesta a niekoľkých priemyselných budov a soľných baní. Najmä rodinné domy, ktoré tvorili prevažnú časť mesta, boli vo veľkých častiach mesta zrovnané so zemou.
Ukrajina oznámila, že započali letové testy ukrajinského samovražedného dronu s doletom viac ako 1000 kilometrov, ktorý zodpovedá parametrom iránskeho dronu Shahed-136. Ukrajinský dron by mal byť počas tohto roka pripravený na operačné nasadenie. Ukrajina zjavne plánuje zintenzívniť svoje útoku na ciele v Rusku.
Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov uviedol, že Rusko denne stráca 500 až 600 vojakov a Ukrajina len 10-násobne menej. Tieto informácie o ruských stratách sú nadhodnotené a skutočne ruské straty by mohli na základe analógie overiteľnych strát techniky byť približne dvojtretinové.
Ukrajinské straty podľa dostupných informácií aj počas ruskej ofenzívy na Severodoneck a Lisičansk dosahovali 100 Ukrajincov za deň, dnes by to mohlo byť 50 až 60 ukrajinských vojakov. Pravdepodobný pomer ruských a ukrajinských strát môže v súčasnej dobe mierne prekračovať pomer 1 : 6 v prospech Ukrajiny. To zodpovedá aj zmene ruskej taktiky – okupanti zničenú obrnenú techniku nahrádzajú útokmi malých peších formácií podporovaných delostrelectvom, čo navyšuje ruské straty na živej sile oproti predchádzajúcim obdobiam vojny.
Sobota 14. 1. 2023 (325. deň invázie)
Rusi po prestávke útočili strelami s plochou dráhou letu
Rusko po dlhšej prestávke obnovilo útoky strelami s plochou dráhou letu. V dvoch vlnách odpálilo celkovo 23 striel s plochou dráhou letu, šlo o strely typu Ch-111, Ch-555 a Kaliber. Odpaľovali ich z bombardérov Tu-95 a z lodí. Okrem toho vystrelili desať protizemných taktických striel Ch-59, odpálených pravdepodobne z lietadiel Su-34 a Su-35 a päť protizemných striel Ch-22 z bombardérov Tu-22M3. Celkovo teda bolo odpálených 38 rozličných striel.
Ukrajinci zostrelili 18 striel s plochou dráhou letu z 23 a sedem striel Ch-59 z 10. Bohužiaľ, jedna zo striel Ch-22, ktorá sa vyznačuje vysokou nepresnosťou, zasiahla bytový dom v Dnipre. Na tomto mieste do konca dňa pokračovali záchranné práce, takže nebolo možné určiť konečný počet obetí – pravdepodobne tam bude okolo 100 mŕtvych a zranených.
Okrem týchto útokov podnikla ruská strana útoky aj prostredníctvom protilietadlových rakiet systému S-300, ktorými útočili na pozemné ciele. Týmito strelami nezvyčajne útočili aj na Kyjev, a to pravdepodobne z územia Ruskej federácie. Tieto strely v protizemnom režime môžu mať dostrel až 220 kilometrov.
Celkovo sa tento útok odlišoval od predchádzajúcich útokov. Rusko použilo výrazne menší počet strieľ s plochou dráhou letu, čo potvrdzuje predpoklad, že sa Rusko blíži k vyčerpaniu ich zásob.
No a okrem toho nasadeniu striel s plochou dráhou letu nepredchádzali útoky dronmi Shahed-136, čo zase potvrdzuje predpoklad, že druhá tranža dodávky dronov z Iránu bola menšia ako prvá a Rusko sa blíži k jej vyčerpaniu.
Zdá sa, že Rusko sa pokúsi nedostatok dronov Shahed a striel s plochou dráhou letu nahradiť rozšíreným používaním rakiet systému S-300, ktorých má ešte dostatok.
Britský priemer Rishi Sunak potvrdil, že Ukrajina dostane 12 britských tankov Chalenger 2. Dodávky západných tankov na Ukrajinu tak získavajú stále konkrétnejšiu podobu
Nedeľa 15. 1. 2023 (326. deň invázie)
Ďalší incident v Moldavsku
Bilancia strát po sobotňajšom útoku na bytový dom v Dnipre dosahuje 25 mŕtvych a 73 zranených. Okrem toho je stále nezvestných 43 ľudí.
V Moldavsku objavili ďalšie trosky ruských striel s plochou dráhou letu, pričom ide už o tretí prípad, keď ruské strely s plochou dráhou letu dopadli na územie tejto krajiny. Ide už o piaty incident, keď ruská agresia na Ukrajinu ohrozila územie iných krajín (najznámejšie sú: dopad ukrajinských striel S-300 do Poľska potom, ako minuli ruské strely s plochou dráhou letu, a uletenie vysoko pravdepodobne ukrajinského dronu do Chorvátska).
Moldavsko je v tomto smere najviac ohrozená krajina, pretože Rusko nerešpektuje jeho suverenitu a daný vzdušný priestor používa na útoky na západné časti Ukrajiny.
Konečný počet tankov Chalenger 2, ktoré poskytne Veľká Británia, bude nakoniec 14 – Ukrajinci z nich môžu zostaviť jednu tankovú rotu. Tanky doplní 30 samohybných kanónových húfnic AS90.
Všetko nasvedčuje tomu, že západné krajiny si uvedomujú, že dlhá a statická vojna na Ukrajine predstavuje zdroj hybridného ohrozenia aj pre nich, a preto zintenzívnia podporu brániacej sa krajiny, aby udržali dynamiku na bojisku. Podobné oznámenia môžeme očakávať v nasledujúcich týždňoch aj od ďalších krajín.
Britská spravodajská služba predpokladá, že zmena vekových kritérií pre riadny odvod v Ruskej federácii by vyvolávala menšie pobúrenie ako „čiastočná mobilizácia“, ktorú očakávajú v blízkej dobe viacerí západní analytici a spravodajské služby.
Zdroj: https://www.aktuality.sk