Putin napriek svojim generálom poslal ruských vojakov na istú smrť
Ruský prezident bol podľa mnohých informácií od kremeľských zdrojov od začiatku konfliktu presvedčený, že by vojnu na Ukrajine mal riadiť osobne. S generálmi tak Putin niektoré akcie ruskej armády síce konzultuje, ale posledné slovo má vždy on. Rovnako ako v septembri, kedy zakázal, aby si okupačný vojaci zachránili život v situácii, keď sa dostali do obkľúčenia Ukrajincov.
Vzhľadom na to, že si Vladimír Putin myslel, že vojna na Ukrajine bude rýchla a dobyť Kyjev sa ruskej armáde podarí v horizonte dní, chcel o dianí na bojisku rozhodovať sám. Od tejto myšlienky však ruský vodca neupustil ani po niekoľkých mesiacoch krvavých bojov. Ako informuje Wall Street Journal, ešte v septembri ignoroval Putin rady generálov a tým ohrozil na živote vlastných vojakov.
K pochybeniu, ktoré však Kremeľ nikdy nemôže potvrdiť, pretože by tak poštval ruskú verejnosť proti Putinovi, došlo v septembri pri meste Lyman na východe Ukrajiny. Zle vybavení vojaci ruskej armády sa tu dostali do obkľúčenia a ako najlepší spôsob riešenia situácie bol generálmi okupačných vojsk zvolený ústup z pozícií.
Putin však podľa amerického denníka rozkázal, aby všetci zostali tam, kde sú, a bojovali. To sa s veľkými stratami síce niekoľko dní darilo, ale nakoniec museli zvyšní ruskí vojaci predsa len zvoliť ústup, inak by všetci zomreli.
Ruský prezident je napriek svojim neprofesionálnym strategickým rozhodnutiam, ktoré stoja životy aj vojenskú techniku, v Kremli chválený. „Ľudia okolo Putina chránia samých seba,“ hovorí Jekaterina Vinokurová. „Sú hlboko presvedčení, že by nemali prezidenta rozčuľovať,“ dodáva bývalá členka ruskej rady pre ľudské práva.
Putin dostáva denne o siedmej hodine ráno písomné informácie o priebehu vojny. Úradníci však informácie starostlivo vyberajú, aby podávali lichotivý obraz a neprezentovali to, čo sa v skutočnosti deje na fronte. Vzhľadom na to, že sa ruský vodca údajne vyhýba používaniu internetu zo strachu zo špionáže západných krajín, je odkázaný iba na správy, ktoré mu pripravia jeho poradcovia.
Tí však často niekoľko dní staré správy prezentujú ako novinky, čím vzniká Putinov neaktuálny a skreslený pohľad na situáciu na Ukrajine.
Niektorí zástupcovia západných tajných služieb tvrdia, že Putinove spravodajské informácie na začiatku vojny boli skreslené a že keby poznal skutočnú silu ukrajinskej armády, tak by možno neposlal vojakov cez hranice. Ruský prezident navyše dostal od FSB vykonštruované údaje z prieskumov verejnej mienky, podľa ktorých Ukrajinci privítajú Rusov s otvorenou náručou. Aj preto Putin zrejme nadobudol dojem, že zvládne celú vojnu riadiť sám.
Autor: Radim Veselý