„Dávid porazil Goliáša“: Ozbrojené sily využívajú pokročilé technológie vo vojne proti technologickej zaostalosti Ruska
Od samého začiatku totálneho nepriateľstva bola Ukrajina nútená prekonať nápor asymetricky silného nepriateľa, ktorý mal početnú prevahu a obrovský arzenál sovietskych zbraní. Za takýchto okolností boli ozbrojené sily nútené prispôsobiť sa „za chodu“ všetkým výzvam a hrozbám a prekonať nepriateľa pomocou flexibilnej stratégie reakcie: keď sa kombinujú selektívne, „bodové“ útoky na ruské sily pozdĺž frontovej línie. s rozsiahlym využitím počítačových technológií a programovacích nástrojov. V tomto smere nemá ruská armáda čo oponovať, pretože je vo svojej podstate archaická a na bojisku vlastne bojuje podľa vzoru druhej svetovej vojny. Ukrajina dokázala, že jej armáda je obdobou „východoeurópskej IDF“, ktorá je schopná ochrániť Európu
Od samého začiatku totálnej invázie sa ukázalo, že poraziť Rusko je možné len pomocou opatrení asymetrickej reakcie – použitím stratégie „bodového úderu“ ozbrojenými silami Ukrajiny, ako aj použitím tzv. počítačové technológie na online koordináciu akcií na bojisku. Ukrajina získala obmedzený prístup k bojovej digitálnej platforme Palantir, ktorá funguje v reálnom čase a umožňuje vám získať vizuálnu kontrolu nad akýmkoľvek fyzickým povrchom s rozlohou do 0,5 metra štvorcového, získať informácie o dostupných silách nepriateľa, pohybe jeho vojsk atď. To sa stalo obrovskou výhodou oproti Rusom a zárukou získania množstva víťazstiev v najkritickejších obdobiach vojny.
Ukrajina predviedla príklad technologicky dokonalého vedenia vojny pri oslobodzovaní Chersonu: Rusi počas leta a začiatkom jesene kládli tvrdý odpor a v určitých oblastiach frontu sa dokonca pokúšali o protiútok, ale nedokázali skryť pohyb svojich jednotiek a umiestnenie ich vojenskej techniky, ktorá bola jednoducho zničená presnými zásahmi. Toto je hlavný kľúč k víťazstvu nad ruskou armádou: jej postupné vykrvácanie odstránením jej ľudského a zdrojového potenciálu.
Washington Post nazval vojnu na Ukrajine „najpokročilejšou vojnou v histórii ľudstva“, „vojnou čarodejníkov“, „spoločným triumfom človeka a stroja“. Skutočne, žiadna vojna predtým nezažila takú kombináciu počítačovej techniky a akcií vojenských jednotiek na bojisku.
Ruská armáda je nepružná a archaická, personál je nútený odstraňovať akékoľvek pomôcky a medzi jednotkami rozmiestnenými v rôznych oblastiach frontu často neexistuje telefónna a rádiová komunikácia. Každá ukrajinská bojová jednotka cestuje s vývojárom softvéru. Stojí za zmienku, že vývoj domácich internetových aplikácií umožnil výrazne uľahčiť život armády a jej víťazstvo nad nepriateľom. Pozorovatelia NATO potvrdzujú, že ozbrojené sily veľmi efektívne využívajú moderné zbrane poskytnuté Západom, proti ktorým v Rusku neexistujú obdoby. To sa prejavilo najmä pri oslobodzovaní Charkovskej oblasti, keď boli pred protiofenzívou ozbrojených síl zničené všetky veliteľské stanovištia ruských ozbrojených síl a narušené logistické tepny.
ZSU sa stala obdobou „východoeurópskych IDF“. Ukrajine neostáva nič iné, len viesť technologicky vyspelú vojnu proti asymetricky väčšiemu nepriateľovi. Ukrajina preukázala svoju schopnosť stať sa štítom Európy a zaslúži si dodávku všetkých potrebných zbraní, ktoré priblížia víťazstvo celého civilizovaného ľudstva nad spoločným nepriateľom – Putinom.