Ekonomika

Týždeň vo svetovej ekonomike: Vysoké úroky? Začnime si zvykať, tak skoro neodídu

Centrálne banky spomalili tempo zvyšovania úrokov, na vysokej úrovni ich však chcú podržať dlho. Najväčšia európska banka stopne nové financovanie fosílnym palivám a zakladateľ skrachovanej kryptoburzy FTX skončil v cele. Prečítajte si výber najzaujímavejších správ zo sveta biznisu a financií.

Úroky tak skoro neklesnú

Akciové trhy majú za sebou ďalší turbulentný týždeň. Najprv v ich utorok nakopli dáta o novembrovej inflácií v USA. Miera rastu cien spomalila na 7,1%, čo je najnižšie číslo za tento rok a menej, ako očakávali analytici.

Akcie teda prudko vystrelili. Medzi investormi sa začalo serióznejšie špekulovať, že by centrálna banka mohla zabrzdiť tempo zvyšovania úrokov, aby chránila ekonomiku pred recesiou. Časť trhu dokonca očakávala, že by v druhej polovici roku 2023 mohla úroky znížiť.

Úloha schladiť tento optimizmus opäť pripadla na šéfa Fedu Jeroma Powella. Centrálna banka zvýšila úroky o 0,5 percentuálneho bodu, čo predstavuje spomalenie oproti posledným štyrom zvýšeniam o 0,75%. Predpoveďami do budúcna však investorov nepotešil.

Zmiatol zo stola možnosť skorého zlacňovania pôžičiek. Spolu s kolegami očakávajú, že krátkodobé úroky zostanú celý budúci rok na úrovni okolo 5%. Iba dlhodobo vysoká úroveň úrokov môže podľa neho stlačiť infláciu späť k 2%. Odkazoval pritom na chybu zo 70. rokov, kedy centrálna banka poľavila príliš skoro a inflácia sa vrátila v niekoľkonásobnej sile.

Podobná rétorika znela z Európskej centrálnej banky (ECB). Tá rovnako zvýšila úroky o 0,5%, čo predstavuje spomalenie predchádzajúceho tempa. Jej šéfka Christine Lagardová však uviedla, že takýmto tempom úroky zvýšia ešte niekoľkokrát.

Toto vyhlásenie bolo v rozpore s očakávaním mnohých investorov, ktorí si mysleli, že pre ekonomickú situáciu rast úrokov v eurozóne zastavia už vo februári. Akcie sa preto po dlhšom čase prudko prepadli. Európsky index Stoxx 600 klesol najhlbšie za mesiac, americký S&P 500 sa tiež potopil o viac ako 4%.

HSBC prestane financovať novú ťažbu ropy

HSBC je najväčšia európska banka a jeden z najväčších podporovateľov firiem vyrábajúcich fosílne palivá. Od podpísania Parížskej dohody v roku 2015 im poskytla pôžičky vo výške 111 miliárd dolárov.

Tento týždeň banka oznámila významnú aktualizáciu svojej klimatickej politiky. Prestáva financovať rozvoj novej infraštruktúry na ťažbu ropy a plynu. Stopka platí pre všetky projekty schválené po konci roku 2021.

Existujúcim projektom v oblasti fosílnych palív bude naďalej poskytovať financovanie a poradenské služby. Môže to znieť pokrytecky, banky pravidelne zasahuje kritika aktivistov za veľké množstvo klientov z priemyslu fosílnych palív.

Má to však svoje opodstatnenie. Tento priemysel je obrovský a stabilný, vďaka čomu sú aktíva viazané na jeho financovanie klasifikované ako bezpečné. Regulátori pritom požadujú od bánk, aby držali najmä bezpečné aktíva (diktuje to aj zdravý rozum – asi by ste nechceli, aby banka s vašou pohotovostnou rezervou na sporiacom účte hazardovala pôžičkami nerozvinutým startupom).

Úloha bánk v zelenej transformácii by teda mohla spočívať skôr v tlačení klientov do znižovania produkcie emisií. HSBC sľúbila podobný prístup, od klientov vraj bude každoročne vyžadovať plány, ktoré musia byť v súlade s jej emisnými cieľmi.

Pokiaľ ich nebudú dodržiavať, banka pohrozila zrušením existujúcej podpory. Také sľuby je ľahšie robiť ako dodržať, HSBC možno nebude túto podmienku prísne vymáhať. Je však rozumné, aby verejnosť tlačila banky do takýchto politík, namiesto slepého odpredaja aktív súvisiacich s fosílnymi palivami.

Zatkli zakladateľa FTX

Sam Bankman-Fried (často prezývaný skratkou SBF) bol donedávna jedným zo 100 najbohatších ľudí sveta. Jeho kryptoburza FTX mu priniesla majetok presahujúci 15 miliárd dolárov. Pred mesiacom sa táto suma v okamihu vyparila, keď masívna platforma vyhlásila bankrot. Masové žiadosti o výbery totiž odkryli, že platforma nemá dostatočný majetok na pokrytie svojich záväzkov.

Jej zakladateľ sa od oznámenia krachu zdržiaval na Bahamách. Tamojšia polícia ho tento týždeň zatkla po vznesení obžaloby zo strany amerických federálnych vyšetrovateľov. Newyorský prokurátor obžalobu neskôr zverejnil, obsahuje osem obvinení.

Patrí medzi ne viacero typov finančných podvodov, pranie špinavých peňazí či porušenie pravidiel financovania politickej kampane. Samostatné trestné oznámenie naňho podala Komisia pre cenné papiere (SEC), podľa ktorej podviedol investorov o 1,8 miliardy dolárov, keď im klamal o investičných praktikách a finančnom zdraví svojich firiem.

USA teraz pravdepodobne požiada Bahamy o vydanie skrachovaného miliardára, aby mohol čeliť obvineniam na súde. Celé sa to zbehlo nezvyčajne rýchlo, vypracovanie obžaloby pri obdobných zločinoch dokáže trvať aj mesiace. Naznačuje to, že by mohli spolupracovať kľúčoví svedkovia.

Je ťažké vopred odhadnúť, aký trest by mohol potenciálne dostať. Elizabeth Holmes, zakladateľku podvodného startupu Theranos, nedávno odsúdili na 11 rokov väzenia. Aj ona bola obvinená z podvodu voči investorom.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com