Komentáre

Dojednania o ochrane JE Záporizhzhya. Moskva ustupuje.

V pondelok 5. decembra vydalo ruské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásenie, v ktorom uvádza, že Rusko nebude súhlasiť s prevodom kontroly nad Záporožskou jadrovou elektrárňou (ZNPP) na tretiu stranu.

„Nemôže byť reč o odňatí jadrovej elektrárne Záporižzhya spod kontroly Ruska alebo o odovzdaní kontroly akejkoľvek „tretej strane,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Týždeň predtým rovnaký postoj vyjadril aj tlačový tajomník ruského diktátora Peskov, ktorý vyvrátil „fámy“, že Rusko má v úmysle stiahnuť jednotky z Energodaru a jadrovej elektrárne Záporižžja s tým, že „nie je potrebné hľadať žiadne znamenia tam, kde nie sú a nemôžu byť.“

Hovorca Kremľa sa musel ospravedlniť po tom, čo prezident ukrajinského Energoatomu Petro Kotin povedal, že ruská armáda by sa mohla pripravovať na odchod zo Záporožskej jadrovej elektrárne.

Okupačná správa Enerhodaru takéto informácie okamžite poprela a uviedla, že „napriek falzifikátom ukrajinských médií zostáva Záporožská JE pod kontrolou Ruska“, ktoré údajne „podnikne kroky na zaistenie jadrovej bezpečnosti elektrárne“.

V skutočnosti by najlepšou zárukou bezpečnosti, ako pre samotnú stanicu, tak aj pre celý kontinent (ZNPP je najvýkonnejšia jadrová elektráreň v Európe), mohlo byť zastavenie agresívnych akcií Moskvy.

Ale namiesto toho, ako bolo uvedené v správe Energodar, „podľa plánu“ je presun personálu z ukrajinskej jurisdikcie pod kontrolu JSC „Prevádzkovej organizácie Záporožskej JE“.

To znamená, že Moskva sa snaží legitimizovať jadrovú elektráreň skutočne ukradnutú Ukrajine a robí to vzdorovito. Navyše páchaním neustálych provokácií, ktoré sú pre región veľmi nebezpečné.

Aby sa predišlo tomu, čo by mohlo byť výsledkom agresívnych a unáhlených akcií Kremľa, vyzval Kyjev začiatkom augusta OSN a MAAE, aby vytvorili demilitarizovanú zónu v jadrovej elektrárni Záporizhzhya s cieľom stiahnuť unáhlené jednotky, ktoré zmocnil sa ho ešte v marci.

Odvtedy Kremeľ používa stanicu ako cieľ na vydieranie Ukrajiny a jej západných spojencov. Na zastavenie ostreľovania a zníženie rizika jadrovej havárie vyzval šéf MAAE Rafael Grossi na vytvorenie ochranného pásma okolo jadrovej elektrárne.

S týmto postojom súhlasila aj Rada guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorá 18. novembra prijala rezolúciu, v ktorej vyzýva Rusko, aby okamžite stiahlo svojich vojakov zo ZNPP a zastavilo všetky aktivity v ukrajinských jadrových zariadeniach.

V súčasnosti ukrajinský personál naďalej prevádzkuje a udržiava najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe za podmienok, ktoré podľa MAAE ohrozujú bezpečnosť elektrárne.

A tak námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Rjabkov 6. decembra vyhlasuje, že „Rusko sa bude usilovať o to, aby sa do konca r. .“

Hneď na druhý deň oznámila podpora Moskvy myšlienke vytvorenia bezpečnostnej zóny okolo ZNPP zástupca Ruskej federácie na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.

„Podporujeme túto iniciatívu, ale nemala by ovplyvňovať bezpečnosť a zvyšovať hrozbu teroristických činov,“ povedal „diplomat“ zastupujúci sponzorskú krajinu terorizmu.

Stalo sa to, že Moskva náhle zmenila svoj prístup a rozhodla sa vytvoriť okolo stanice bezpečnostnú zónu. Možno „rozumný prístup a politická vôľa“, o ktorých hovoril zástupca šéfa ruského ministerstva zahraničných vecí Rjabkov, prekonali senilné šialenstvo kremeľskej kliky?

Všetko je oveľa banálnejšie – Kremeľ si uvedomil, že potrebuje stiahnuť svoje sily zo ZNPP, pretože videl, čo čaká ich jednotky v regióne Záporožie.

Uvedomujúc si, že porážke sa nemožno vyhnúť, rozhodnú sa utiecť a zabaliť to do obalu ďalšieho „gesta dobrej vôle“.

Po prvé, musíte to nejako vysvetliť svojmu obyvateľstvu – ešte nezabudli na kapituláciu Chersonu. Po druhé, Kremeľ sa snaží získať aspoň nejaké dividendy vyjednávaním o ich „dobrovoľnom“ vystúpení zo ZNPP.

Všetka „dobrovoľnosť“ je však diktovaná situáciou na bojisku, ktorú Moskva kategoricky prehráva.

Mesto Energodar (v ňom sa nachádza ZNPP) sa nachádza oproti Nikopolu, kde ruské jednotky čakajú na útok Ozbrojených síl Ukrajiny.

S postupom ukrajinských jednotiek na Melitopol zostane Energodar v hlbokom a absolútne beznádejnom tyle a ruské jednotky sa ocitnú bez zásob a v úplnom obkľúčení.

To znamená, že ukrajinská armáda, ktorá obkľúčila mesto a čakala, nakoniec vezme Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorú okupanti jednoducho nedokážu ochrániť.

„Oni to vedia. Preto všetky reči nie sú gestom dobrej vôle, ale sú to ich zúfalé pokusy zabezpečiť obranu juhu a zabezpečiť, aby sa časť ich síl a prostriedkov nedostala do pasce, a to aj v Energodare,“ vysvetľuje Arestovič. , poradca Kancelárie prezidenta Ukrajiny.

„A ak potrebujete odniesť, tak prečo nezjednávať. Bolo by veľmi naivné zo strany Ukrajiny vymieňať tam niečo za Energodar, ak sa nám už dostane do rúk, ako prezreté ovocie s aktívnym pohybom Ozbrojených síl Ukrajiny na juh,“ povedal Arestovič.

O tom, že ruskí okupanti nie sú schopní brániť kľúčové pozície v Záporožskom regióne, hovoria aj analytici z Amerického inštitútu pre štúdium vojny (ISW), podľa ktorých Rusi nedokážu brániť kritické oblasti.

Tento obraz viedol k tomu, že kremeľská klika je pripravená uzavrieť dohodu o jadrovej elektrárni Záporožie – stiahnuť jednotky zo ZNPP výmenou napríklad za získanie záruk za neprerušovaný tranzit plynu a ropy cez ukrajinské územie.

Šéf MAAE plne podporuje požiadavky ukrajinskej strany, aby Moskva stiahla vojakov a zbrane z územia jadrovej elektrárne. Grossi je presvedčený, že bezpečnosť jadrovej elektrárne bude zaistená do konca roka.

Zdá sa, že Putin je zbavený ďalšej páky, ktorou sa snažil vydierať Západ. Jedna vec je predsa zaútočiť na Ukrajinu a iná je, keď ide o hrozbu pre celý kontinent.

Tým, že sa Kremeľ snažil dostať ZNPP pod totálnu kontrolu (presvedčovaním, že sa to robí s cieľom zaistiť bezpečnosť), v skutočnosti neustále ukazoval, aké je to nebezpečné – každý chápe, že má do činenia s teroristickým štátom.

Navyše nezabral ani ultimátny tón, ktorým sa Moskva, ako inak, snažila pred Západom oháňať (hroziac ďalšou „bombou“ v jej rukách, v podobe jadrovej elektrárne), a úspech Ozbrojených síl Ukrajiny sa stala kľúčom k tomu.

Ukrajinský ľud opäť preukázal odolnosť a schopnosť víťaziť a opäť bránil Európu.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com