Komentáre

Najväčší omyl Rusov vo vojne: nechápu mentalitu Západu ani Ukrajiny (41. týždeň vojny)

Moskva má mylnú predstavu o slabosti západného civilizačného modelu, ktorého cestou sa vydala aj Ukrajina. Tento model podľa Rusov uznáva len materiálne hodnoty, a preto nedokáže odolávať materiálnemu nedostatku. Realita tento ruský omyl vyvracia.

Pondelok 28. 11. 2022 (278. deň invázie)

Rusi našli recept, ako predĺžiť vojnu

Ukrajina po otestovaní dovozu elektrickej energie zo Slovenska už dokončila aj testovanie rovnakého postupu z Rumunska.

Hoci naši susedia na politickej úrovni deklarujú záujem oslobodiť Krym, na vojenskej úrovni pripúšťajú, že oslobodenie okupovaného polostrova a Donbasu nemusí byť vojensky také jednoduché, ako sa to snaží prezentovať vedenie Ukrajiny. Tieto obavy má aj časť západnej spoločnosti.

Ruské jednotky sa začiatkom týždňa opäť, ako už tradične, pokúšali útočiť v smeroch na Lyman, Bachmut a Avdijiv, ukrajinské v Záporožskej, Chersonskej oblasti a severovýchodne od Kupjanska.

Okupanti pokračovali v smutnom trende vysokých ľudských strát, v prípade techniky sú ich straty naďalej pomerne nízke. Signalizuje to, že tento stav je už dlhodobý a môže indikovať záver, že Rusko predsa len našlo spôsob, ako predĺžiť vojnu.

Doterajšie ruské straty boli ľahko predvídateľné. V súčasnosti akoby sa napĺňali teoríe prezentované viacerými analytikmi, že Rusko obetuje záložníkov na to, aby získalo čas na výcvik síl a ušetrenie techniky pre novú jarnú ofenzívu. Všetko nasvedčuje tomu, že do vojnového konfliktu vstupujú nové faktory, ktoré môžu zmeniť charakter vojny.

Utorok 29. 11. 2022 (279. deň invázie)

Ukrajinci dostali francúzske raketomety

Magazín Newsweek na základe analýzy elektronickej komunikácie uviedol, že ruské politické a vojenské vedenie po prvotných neúspechoch na začiatku vojny diskutovalo o možnosti použiť na Ukrajine jadrové zbrane. Moskva napokon dospela k rovnakým záverom ako západná spoločnosť – teda že pripadné použitie jadrových zbraní by spôsobilo, že aj neutrálne krajiny ako Čína a India by sa postavili na stranu sankcií a podpory Ukrajiny, čo by malo extrémny dosah na Rusko.

Kremeľ po viac ako týždňovej prestávke obnovil operácie vzdušných síl nad líniou kontaktu, aby poskytol vzdušnú podporu svojim silám. To následne viedlo aj k obnoveniu ruských strát. Ukrajinská strana deklarovala zostrelenie jedného lietadla Su-24 a jedného stroja Su-25. Mimo tejto zmeny sa charakter ruských, ale ani ukrajinských strát nezmenil. Potvrdil to aj ukrajinský prezident Volodymir Zelenskyj, ktorý odhaduje, že do konca roka ruské straty dosiahnu počet 100-tisíc vojakov.

Britská spravodajská služba skonštatovala, že ruská strana upustila od nasadenia práporných skupín, ktoré sa ukázali ako neefektívne. Briti poukazujú na to, že toto zlyhanie bolo spôsobené nedostatočnou kapacitou mechanizovanej pechoty. Tá podporovala tankové sily, veľký počet delostreleckých síl a ich decentrálne riadenie, čo neumožňuje efektívny manéver paľbou a ich efektívne využitie. Prináša to aj logistické problémy, spojené s potrebou zásobovania veľkými objemami munície, ktorú tak vojsko spotrebúva neefektívne.

Slovenská republika už prepravila na Ukrajinu všetkých 30 vozidiel BVP-1, ktoré sľúbila dodať ako protihodnotu za nemecké tanky Leopard-2A4. Francúzsko zase dodalo na Ukrajinu prvé raketomety MLRS. Pripojilo sa tak ku krajinám ako Fínsko, Nemecko, Veľká Británia a USA, ktoré už Ukrajincom dodali raketomety MLRS a HIMARS.

Ukrajina pokračuje v odstraňovaní následkov ruských útokoch na civilnú energetickú infraštruktúru, pričom v súčasnej dobe pokrýva 70 percent elektriny, ktorú krajina potrebuje.

Minister pre digitálnu transformáciu Ukrajiny Mychailo Fedorov informoval, že v tzv. bodoch nezlomnosti (poskytujú teplo a zázemie pre ľudí na uliciach) budú k dispozícii aj wifi pointy, napojené na Starlink – pre bežných ľudí teda bude zabezpečená možnosť elektronickej komunikácie.

Streda 30. 11. 2022 (280. deň invázie)

Ruské peniaze by mali ísť na obnovu Ukrajiny

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že EÚ s podporou OSN navrhuje vytvoriť špecializovaný súd na vyšetrovanie a stíhanie zločinu ruskej agresie na Ukrajine. Dodala, že Európska komisia spolu so svojimi partnermi vypracuje plán na skonfiškovanie zmrazených ruských aktív, s cieľom previesť ich na obnovu Ukrajiny a nahradiť škody spôsobené ruskou vojnou.

Ruské sily opäť pokračovali v útokoch na Bachmut a neobvykle aj v Záporožskej oblasti. Dianie v okolí Bachmutu potvrdzuje, že ruské tvrdenia o významnom postupe na tomto mieste sú len pokračovaním ruských falošných správ o jeho obkľúčení alebo dobytí. Takéto správy sa opakovane objavujú už niekoľko mesiacov.

Vojna sa však pravdepodobne opäť preniesla aj na územie krajín EÚ a NATO. Viaceré ukrajinské veľvyslanectvá dostali listové bomby, pričom pracovník veľvyslanectva Ukrajiny v Madride utrpel ľahké zranenia.

Štvrtok 1. 12. 2022 (281. deň invázie)

Najväčší omyl Rusov vo vojne

Inštitút pre štúdium vojny skonštatoval, že ruské bezvýsledne útoky na Bachmut nie sú ospravedlniteľné žiadnym možným dosiahnuteľným cieľom. Absolútne nepoučiteľné Rusko tam opäť spotrebuje svoje sily, čo povedie k ďalšej porážke.

Spojené štáty zadali kontrakt na dodávku ďalších šiestich systémov NASAMS pre Ukrajinu.

Podozrenie, že aj ďalšie ukrajinské veľvyslanectvá dostali listové bomby, sa nepotvrdilo. Ďalšie listové zásielky obsahovali biologický materiál, napríklad vyrezané zvieracie oči, teda akúsi formu vyhrážky. Listové bomby však v Španielsku dostala firma dodávajúca zbrane na Ukrajinu a vojenská základňa, z ktorej sa poskytujú spravodajské informácie pre Ukrajinu.

Britská spravodajská služba si myslí, že ruská strategická kampaň ničenia kritickej infraštruktúry (teda nie jeho ozbrojených síl), ktorej cieľom je demoralizovať obyvateľstvo a v konečnom dôsledku prinútiť vedenie štátu vzdať sa, nebude úspešná. Podľa britskej spravodajskej služby je dôvodom neúspechu nedostatok použiteľných rakiet proti taktickým cieľom. Okrem toho sa kampaň začala s dlhým odstupom od začiatku konfliktu, čím moment šoku a hrôzy (materiálny a psychologický efekt) tejto operácie bude pravdepodobne menší, ako keby bola nasadená v počiatočnom období vojny.

Osobne si však myslím, že hlavným dôvodom zlyhania tohto konceptu bude ruské podcenenie odhodlania Ukrajiny. Je to spôsobené vlastnou mylnou predstavou Rusov o slabosti západného civilizačného modelu, ktorého cestou sa vydala aj Ukrajina. Tento model podľa Rusov uznáva len materiálne hodnoty, a preto nedokáže odolávať materiálnemu nedostatku. Ide o rovnaký omyl, aký viedol Adolfa Hitlera k neúspešnej stratégii bombardovania anglických miest počas druhej svetovej vojny.

Nemecko, Poľsko a Ukrajina diskutujú o dodávkach systému Patriot na Ukrajinu. Moskva sa chabo pokúsila (tak ako v prípade HIMARS) zastrašiť NATO a deklarovala, že sa tieto systémy stanú na Ukrajine cieľom jej útokov. Cynická odpoveď na túto hrozbu by znela: vzhľadom na to, že Rusi viac bombardujú civilné ako vojenské ciele, tak systém Patriot by sa ruskej hrozby nemusel obávať.

Piatok 2. 12. 2022 (282. deň invázie)

Rusi chceli 6. marca hraničiť so Slovenskom

Royal United Services Institute (RUSI), čo je najstarší think tank a druhá najrešpektovanejšia organizácia svojho typu na svete, zverejnil zaujímavú správu: Rusko predpokladalo, že 6. marca tohto roka bude hraničiť so Slovenskom. To sa, samozrejme, nenaplnilo.

Okrem všeobecne známych dôvodov zlyhania ruských síl sa dostal na svetlo sveta aj ďalší. Ruské spravodajské služby zaslali mnohým ukrajinským generálom a prakticky všetkým plukovníkom správu na ich súkromné mobily, ktorou ich vyzývali na to, aby nekládli odpor a vzdali sa. Túto kampaň podporil vyhlásením osobne Vladimir Putin a vyzval na zvrhnutie ukrajinského politického vedenia a vojenský prevrat. To dokumentuje absolútne zlyhanie ruských spravodajských služieb pri hodnotení psychológie ukrajinských ozbrojených síl.

V Ruskej federácii havaroval MiG-31, pričom išlo už o jedenástu nebojovú stratu ruských vzdušných síl od začiatku vojny na Ukrajine.

Britské spravodajské služby konštatujú, že jeden z faktorov, ktoré Rusom spôsobujú logistické problémy, je nutnosť zložito a veľakrát ručne prekladať dopravovaný materiál. Spôsobuje to nedostatočná vyspelosť ich logistického vybavenia, nízka miera kontajnerizácie a chýbajúce základné logistické technické vybavenie.

Sobota 3. 12. 2022 (283. deň invázie)

Rusi zvýšili kontingent svojich bojových lodí

Ruské vzdušné sily pokračovali v útokoch na línii kontaktu. Zároveň ruské námorníctvo zvýšilo počet lodí, ktoré sú schopné odpaľovať strely s plochou dráhou letu Kaliber. To indikuje, že by sa Rusko mohlo pripravovať na ďalší masívny útok na civilnú kritickú energetickú infraštruktúru Ukrajiny.

Analytici Inštitútu pre štúdium vojny sú presvedčení, že ruský prezident nemá záujem o rokovania s Ukrajinou, ktoré by mohli viesť k udržateľnému mieru. Putin požaduje, aby Západ akceptoval ruskú okupáciu Ukrajiny bez obmedzení – aby mu umožnilo po obnovení síl opäť zaútočiť na Ukrajinu a zničiť ju.

Nedeľa 4. 12.2022 (284. deň invázie)

Ako sme už konštatovali, ruské sily počas celého týždňa pokračovali v útokoch na Bachmut a Avdijiv, ukrajinské sily zase útočili smerom na Kreminnu a Svatove. Obidve strany si v týchto oblastiach pripísali nevýznamne územne zisky, ktoré sa navzájom vynulovali.

Týždenný vývoj strát poznamenalo najmä obnovenie poskytovania leteckej vzdušnej podpory ruskými vzdušnými silami, čo spôsobilo opätovne straty ruských pilotovaných lietadiel a vrtuľníkov.

Podľa ukrajinskej strany naďalej rástli aj deklarované straty ruských ľudských síl. Za posledných 10 týždňov od Charkovskej ofenzívy ide o tretí najvyšší počet zničených ruských vojakov (3840), ktorí boli za týždeň vyradení z boja. Tento stav v minulosti prevýšili len ruské straty počas oslobodzovania západného brehu Dnepra. Naopak, ďalej klesajú straty ruskej pozemnej techniky.

Analytici Inštitútu pre štúdium vojny sú presvedčení, že celkové tempo vojenských operácií na východe Ukrajiny sa v najbližších týždňoch pravdepodobne zvýši. Britské spravodajské služby očakávajú, že Kremeľ neudrží súhlas ruských občanov so súčasnou vojnou – dnes má úplnú podporu len 25 percent občanov a až 55 percent podporuje mierové rokovanie. Naopak, na Ukrajine absolútne prevláda podpora vojny až do úplného oslobodenia okupovaných území.

Podľa americkej spravodajske služby nič nenaznačuje tomu, že by Rusko zlomilo útokmi na kritickú infraštruktúru vôľu Ukrajincov bojovať. Skôr to vyzerá, že Ukrajina bude na ďalšiu ofenzívu rýchlejšie a lepšie pripravená ako ruská strana, a tak pokus o skonsolidovanie síl a získanie času na prípravu na jarnú ofenzívu Rusku nevyjde.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com