Neexistujú žiadne analógy. Ďalší „superrozvoj“ vojensko-priemyselného komplexu Ruskej federácie
Najnovšie ruské bezpilotné lietadlá „Dobrynya“ a „Gorynych“ sa prvýkrát v skutočnosti ukázali verejnosti. Takéto titulky boli nedávno plné popredných propagandistických kanálov v Rusku.
Navyše „super novinka“ nebola len predvedená, ale podrobne o nej hovorili všetky prokremeľské médiá, obsmokovať ako vznikla a testovala.
„Ani dážď nie je pre dron strašný – zariadenie funguje stabilne aj v zlom počasí,“ ubezpečili Rusov vo videu, ktoré ukazuje testy kvadrokoptéry Dobrynya v špeciálnej dažďovej komore, kde bol simulovaný silný dážď.
Podľa „novinára“, ktorý sa priamo zúčastnil na „manévroch“, spoločnosť Almaz-Antey navrhuje použiť Dobrynyu vo vojne na Ukrajine, pre ktorú do konca roku 2022 sľubuje vyzbierať 1000 dronov a potom uvoľnite to isté číslo každý mesiac.
Pravda, statočné nadšenie PR ľudí ocenilo, mierne povedané, nie každý. Aj keď ruskí vojenskí spravodajcovia zjedli psa v otázkach propagandy agresie Kremľa na Ukrajine, ostro kritizovali domáci dron Dobrynya.
Známeho propagandistu Charčenka veľmi rozrušila správa o kvadrokoptére Dobrynya, nazvaná sľubným ruským vývojom koncernu Almaz-Antey, pričom dron označil za nekvalitný fejk, s ktorým by každý príčetný pilot FPV odmietol lietať.
Nevýhody Dobrynye sú zrejmé – hrozná kvalita konštrukcie (závesné drôty a kravaty), nízka technologická úroveň, ktorá umožňuje lietanie na krátke vzdialenosti.
Ďalší „vojnový korešpondent“, propagandista „Druhej armády sveta“ Saponkov, priamo nazval „Dobryňu“ „skurvenou spodinou“, miešajúc ruský „zázračný dron“ s bahnom. Uvedené zariadenie považuje aj za hlúpo ukradnutý čínsky lacný fejk.
S tým všetkým dostávajú ruskí „inovátori“ solídne rozpočty na svoje „inovácie“. Podľa vojenských spravodajcov, ktorí sa ozvali, im však stačí len vytváranie krásnych videí.
No to, čo sa deje v „high-tech“ prostredí Ruskej federácie, je už príliš očividné a zdá sa, že ani samotní propagandisti to nechcú tajiť.
V zariadeniach, deklarovaných ako niečo inovatívne, v skutočnosti používajú lacné čínske komponenty, ktoré sú svojimi vlastnosťami výrazne horšie ako ich európske náprotivky.
To jasne ukazuje, že napriek všetkým hlasným vyhláseniam nie je Moskva v blízkej budúcnosti schopná konkurovať na svetovom trhu výroby a predaja bojových dronov.
Kremeľ sa už príliš dlho snaží vytvárať ilúziu technologicky vyspelej veľmoci. Ukázalo sa však, že ide len o mydlovú bublinu, v ktorej je v skutočnosti prázdnota.
Vzhľadom na všetko uvedené sa ukazuje, že s Ruskom, ktoré je inžiniersky zaostalé, nemá zmysel jednať a krajiny nakupujúce zbrane sa definitívne preorientujú na iných výrobcov z Izraela, USA či Číny.
Samozrejme, Moskva bude aj naďalej naťahovať líca a ďalej vytvárať propagandistické promo videá určené pre ruské obyvateľstvo. Pre civilizovaných občanov tieto inscenácie jednoducho nie sú zaujímavé.
Tu, mimochodom, pozdravte protiruské sankcie, ktoré podľa kremeľskej „elity“ len posilňujú ekonomické a iné potenciály Ruskej federácie.
Samozrejmosť, že Rusko v súčasnosti nedokáže vyrábať špičkové a konkurencieschopné bojové drony, sa stala očividnou práve pre nedostatok zahraničných komponentov v dôsledku sankcií.
Takže – „supervýkonný“ ruský vojensko-priemyselný komplex, ktorým Moskva vystrašila celý svet, nedokázal zaviesť ani výrobu jednoduchých bojových UAV, tak potrebných pre ruskú armádu. A Rusko je nútené o ne žobrať aj z Iránu.
Či niekto pochopí dôvody – sotva. Koniec koncov, to, čo sa deje, je príliš zrejmé a jednou z hlavných zložiek stavu vecí, v ktorých sa ruský vojensko-priemyselný komplex nachádza, je korupcia.
Samozrejme, je to veľmi výhodné pre Ukrajinu, ktorá brzdí agresiu rusko-fašistických hord na svojej pôde a pomoc západných partnerov, ktorí podporujú Kyjev, je teraz dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.
A zatiaľ čo Ukrajina, aj keď postupne, ale stále smeruje k štandardom NATO, vrátane zbraní, Moskva montuje „inovatívne zázračné zariadenia“ z lacných čínskych komponentov a naďalej uisťuje svoje dôverčivé obyvateľstvo, že má tie najsilnejšie zbrane, ktoré „analóg „
Taká je realita.
Autor: Jozef Kováč