Bývalý šéf polície Tibor Gašpar je na polícii. Obvinených z kauzy Súmrak čaká štúdium spisu, prípad sa končí
Okrem Tibora Gašpara sú v kauze Súmrak obvinení aj Robert Fico a Robert Kaliňák, ako aj Norbert Bödor. Obvinenia od začiatku odmietajú.
Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar dnes dorazili do nitrianskej centrály NAKA. Obvinení z tohto prípadu by tam mali študovať trestný spis kauzy Súmrak. Výšetrovanie sa totiž skončilo.
V tomto ostro sledovanom prípade mal patriť exminister vnútra Robert Kaliňák spolu so svojím straníckym šéfom Robertom Ficom -podľa vzneseného obvinenia – na najvyššie poschodie mafie v ozbrojených zložkách. Vyšetrovateľ priradil dvojicu politikov na vrchol pyramídy k Norbertovi Bödörovi a bývalému šéfovi políciie Tiborovi Gašparovi. Čelia obvineniu zo zločinu založenia organizovanej zločineckej skupiny a ďalších skutkov.
Advokát David Lindtner, ktorý zastupuje Kaliňáka s Ficom je však presvedčený, že vyšetrovanie nemalo byť skončené, ale prerušené – polícia mala podľa neho počkať, kým Ústavný súd rozhodne v kauze Očistec. Oba prípady totiž priamo súvisia.
Sudca Špecializovaného trestného súdu Peter Pulman pred niekoľkými týždňami prerušil stíhanie v kauze policajnej mafie pod názvom Očistec a obrátil sa na Ústavný súd. Argumentoval obavou, že mohlo dôjsť k poškodeniu práv obvinených. Teraz chce jeho rozhodnutie využiť Lindtner pri obhajobe svojich klientov Kaliňáka a Fica využiť v kauze Súmrak.
Robert Kaliňák vidí aj ďalšie prekážky, ktoré podľa neho skončeniu vyšetrovania bránia. Poukazuje na to, že jeho výsluch v tejto kauze, ako aj výsluch Tibora Gašpara, sa ešte neskončil – oba boli len prerušené. Okrem toho tvrdí, že vyšetrovateľ nevykonal všetko, čo dostal v pokynoch po vrátení prípadu prokuratúrou. Konkrétne má na mysli nevykonané výsluchy osôb, okrem toho sa nezopakovali niektoré nariadené úkony.
Chce prerušiť stíhanie
Advokát dvojice politikov Lindtner poslal na NAKA návrh, aby vyšetrovateľ v kauze Súmrak prerušil trestné stíhanie. Opieral sa pritom práve o postup sudcu Pulmana. Tvrdí, že kauzy policajnej mafie a obvinenie jeho klientov spolu priamo súvisia a ak je prerušené stíhanie v prvom prípade, malo by sa analogicky postupovať aj v tom druhom.
„Trestné stíhanie klienta priamo súvisí s kauzou ,Očistec‘, pretože skutková veta uznesenia o vznesení obvinenia na túto kauzu odkazuje, a preto je jej súčasťou. V osobe Daniela Lipšica ide o osobu, ktorá je v trestnej veci ,Očistec‘ rovnako ako aj v trestnej veci klienta – ,Súmrak‘ v procesnom postavení poškodeného,“ vysvetľuje vo svojom návrhu.
Na Lindtnerov krok sme sa nedávno pýtali aj policajného prezídia. Ku konkrétnostiam sa však cez svoju hovorkyňu nevyjadrilo. „V tomto prípade vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry naďalej vykonáva dokazovanie. Viac informácií preto v súčasnosti nie je možné poskytnúť,“ napísala nám vtedy hovorkyňa polície Karolína Barinková. Pôvodný vyšetrovateľ kauzy Súmrak Juraj Vereščák odchádza do civilu.
Zaujatý celý úrad?
Advokát Lindtner vidí v kauze Súmrak rovnaký problém ako sudca Pulman v kauze Očistec. Je ním nemožnosť vylúčiť celý Úrad špeciálnej prokuratúry z dozorovania týchto prípadov – zákon to totiž v prípadoch korupcie či organizovaných zločineckých skupín neumožňuje.
Lindtner pritom považuje celý úrad za zaujatý, keďže mu šéfuje Daniel Lipšic. „Ten je Kaliňákovým a Ficovým dlhoročným politickým oponentom,“ zdôrazňuje advokát. V Súmraku tak ako aj v Očistci okrem toho figuruje Lipšic ako poškodený. No a do tretice: Lipšic bol pred nástupom do funkcie špeciálneho prokurátora advokátom Bernarda Slobodníka. Bývalý policajný funkcionár je pritom v oboch prípadoch jedným z dôležitých svedkov.
Lindtner hovorí, že ústavné právo obvinených, aby o nich rozhodoval nezaujatý vyšetrovateľ, prokurátor aj súd, stojí nad faktom, že zákonná úprava v tomto prípade nepamätala na možnosť vylúčenia celej špeciálnej prokuratúry.
Podobne argumentoval aj sudca Pulman v prípade Očistec – videl v tom možné riziko z porušenia práv obvinených, pre ktoré sa obrátil na Ústavný súd. Generálny prokurátor totiž mohol rozhodnúť len o zaujatosti konkrétneho jedného prokurátora, ale nie celého úradu.
Všetci obvinení v kauze Súmrak sa ešte v lete obrátili na generálnu prokuratúru s návrhom na postup podľa známeho paragrafu 363, na základe ktorého už bolo zrušené stíhanie Jaroslavovi Haščákovi z Penty či guvernérovi NBS Petrovi Kažimírovi. „Prokurátor Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky študuje spisový materiál, po jeho preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe,“ informoval hovorca prokuratúry Dalibor Skladan. Rozhodnutie sa očakáva už čoskoro.
Obvinení žiadajú stopku pre vyšetrovanie od samotného začiatku, teda ešte pred vznesením obvinenia. Tvrdia, že právna kvalifikácia zločineckej skupiny je nezmyselná a zneužívanie právomoci verejného činiteľa u Roberta Fica je nelogické rovnako ako ohrozenia daňového tajomstva, ktoré v tejto podobe podľa Lindtnera ani nie je trestným činom.
Tajné porady na úrade vlády
Obvinení spochybňujú aj kľúčových svedkov Bernarda Slobodníka a Ľudovíta Makóa. Tí rozprávajú o tajných poradách, na ktorých sa mala pripravovať diskreditácia politických oponentov vlády pod vedením Roberta Fica – aj vtedajšej hlavy štátu Andreja Kisku. Vyšetrovací pokus sa v tejto kauze robil aj priamo na úrade vlády. O stretnutí na tomto mieste vypovedal Makó, ale aj bývalý prezident daniarov František Imrecze.
Podľa jeho slov tajnú schôdzku na jeseň 2017 inicioval vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Okrem neho, Fica a Imreczeho sa na nej zúčastnil aj policajný prezident Tibor Gašpar a oligarcha Norbert Bödör. Kaliňák vraj Imreczeho požiadal, aby so sebou zobral aj vtedajšieho šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Makóa.
Bývalý šéf finančnej správy hovorí o viacerých stretnutiach. Niektoré mali byť s Erikom Tomášom a Robertom Ficom a týkali sa daňovej kauzy Igora Matoviča ešte okolo roku 2016. Ďalšie neformálne porady na úrade vlády mali byť o kauze Kiskovej firmy. Stretnutia sa mali odohrať ešte v roku 2017, mala sa tam preberať kauza prezidenta Andreja Kisku.
Neskôr anonym poslal médiám informácie z Kiskovho účtovníctva firmy KTAG. K rozposlaniu citlivých dokumentov do médií sa neskôr priznal Tomáš Rajecký, Bödörov kamarát. Je jeden z dôležitých svedkov v kauze Súmrak, ktorý potvrdzuje, že za únikom dát z Kiskovho účtovníctva stál nitriansky oligarcha a politici. Tí to popierajú.
Zdroj: https://www.aktuality.sk