Svet

Posilnenie súkromnej vojenskej spoločnosti „Wagner“ je dôkazom začiatku deštrukcie ruskej štátnosti.

Pred desiatimi mesiacmi Putin rozpútal agresívnu vojnu na Ukrajine, prefíkane ju nazval „špeciálnou vojenskou operáciou“ a aspoň navonok preukázal absolútnu dôveru, že táto vojna nebude trvať dlhšie ako tri dni, no, maximálne týždeň. Všetko sa ale ukázalo byť úplne inak – Ukrajina sa ukázala ako „tvrdý oriešok“, ktorý sa ukázal byť pre Rusko príliš tvrdý.

Ťažko povedať, kde Putin nabral také neuveriteľné sebavedomie. S najväčšou pravdepodobnosťou je na to niekoľko dôvodov. Ako mnohí diktátori, aj Putin sa „odtrhol od reality“ tým, že sa obklopil priemernosťou a 24 hodín denne, 7 dní v týždni vytvoril vodcovi „teplý kúpeľ“ virtuálnej reality, v ktorom ruská armáda, ak nie prvá, tak určite druhá armáda v r. svet, disponujúci nevyčerpateľným, neuveriteľne silným ľudským a vojensko-technickým potenciálom.

Po mnoho rokov vedúci predstavitelia ministerstva obrany, generálneho štábu a ruského vojensko-priemyselného komplexu rozprávali „príbehy“ o neuveriteľných úspechoch vojenského a vojensko-technického myslenia, o stvorení, na závisť nepriateľov Ruska. , zbraní, ktoré „nemajú vo svete obdoby“.

Osobitnú úlohu pri formovaní „Putinovej virtuálnej reality“ zohrala ruská propagandistická mašinéria a predovšetkým televízia. Teraz je už úplne zrejmé, že informačná zložka hybridnej vojny z hľadiska organizácie a efektivity výrazne prevyšuje vojenskú zložku a „druhá armáda sveta“ je do značnej miery majstrovsky vytvoreným simulakom.

Druhým skutočným, dôležitým výdobytkom ruskej propagandy je vytvorenie obrazu „najväčšieho politika našej doby“, múdreho a spravodlivého prezidenta Ruska Vladimíra Vladimiroviča Putina, v porovnaní s ktorým sú lídri popredných krajín sveta jednoducho „politických pygmejov“, ktorí nie sú schopní odolať jeho politickému a diplomatickému „géniu“.

Všetky sociologické merania popularity nenahraditeľného ruského lídra ukázali výsledky, ktoré by mu v skutočnosti mohli závidieť takmer všetci svetoví lídri.

Preto Putin, ktorý považoval rozpad Sovietskeho zväzu za „najväčšiu geopolitickú katastrofu dvadsiateho storočia“, posadnutý myšlienkou obnovenia ZSSR aspoň v „odľahčenej verzii“, ktorá bez započítania Ukrajiny nemá zmysel. vo svojom zložení rozhodla, že nastala najvhodnejšia chvíľa pre návrat „vzhľadených“ smerom na západnú Ukrajinu do lona Ruska, de iure federácie a de facto klasickej ríše.

A zdalo sa, že nikto a nič nemôže zabrániť plánom „veľkého“ Ruska realizovať svoje plány s Ukrajinou a v Putinovom duchu – „Malé Rusko“. Začiatok a prvé mesiace „špeciálnej vojenskej operácie“ boli navyše poznačené ďalším prudkým nárastom popularity prezidenta Ruska, ktorého rating sa priblížil k 90 percentám.

Ukázalo sa však, že obyvatelia Ukrajiny boli rozhodne proti a poskytli také silné odmietnutie, ktoré sa neočakávalo nielen v Rusku, ale ani vo svete.

Po hanebnom úteku ruských vojsk z Kyjeva, Černigova a Sumy mnohí autoritatívni svetoví vojenskí experti dospeli k záveru, že Putinovo Rusko bolo strategicky porazené na Ukrajine a nedávna deokupácia Chersonu a celej pravobrežnej časti Chersonského regiónu bola rozptýlená. pochybnosti aj medzi skeptíkmi.

Ukázalo sa, že „druhá armáda sveta“, druhá, sa objavila iba v správach ministerstva obrany a iných mocenských štruktúr, ako aj vo falošnej rétorike kremeľských propagandistov a vo verejnom povedomí Rusov. , došlo k určitým posunom.

Dodnes sa ukázalo, že obrovská strata vojenskej techniky nebola najväčším problémom vojensko-politického vedenia Ruska. Najbolestnejším bodom ruskej vojenskej mašinérie je personálny problém. Po sústredení 170- až 180-tisícovej armády na rusko-ukrajinskej hranici Putin veril, že tieto sily budú viac než dostatočné na okupáciu Ukrajiny, ale v polovici leta sa ukázalo, že asi polovica úderných síl bola znemožnená a presun nových jednotiek z takmer všetkých regiónov Rusko – od Belgorodu po Kamčatku problém nerieši, „záchrana situácie“ sa stala nekonvenčnými metódami.

Faktom je, že v „letných“ sociologických prieskumoch sa objavila jedinečná „čisto“ ruská masová kognitívna disonancia – podľa letného prieskumu poprednej ruskej sociologickej služby „Centrum Levada“ bola úroveň podpory Putina v Moskve 75. %. Na dedinách a v malých mestách diktátora podporuje 85, respektíve 86 percent opýtaných. Putinovi zároveň dôverovalo len 43 percent Rusov. Naozaj, toto je možné len v Rusku!

V praxi nastala ešte prekvapivejšia situácia – viac ako 80 percent podporuje vojnu a na boj je pripravených mnohonásobne menej Rusov.

Rozhodli sa problém vyriešiť vytvorením súkromných vojenských spoločností (PMC).

V tejto oblasti sa nesporným lídrom ukázala takzvaná súkromná vojenská spoločnosť Wagner. Ruská legislatíva takéto spoločnosti legalizovala už dávno, ale museli byť vytvorené, ako podobné spoločnosti na celom svete, z dobrovoľníkov so skúsenosťami s vojenským výcvikom a ktorí sa zúčastnili nepriateľských akcií. Takéto spoločnosti spravidla nie sú početné a vykonávajú miestne špeciálne funkcie. Ale v Rusku, ako vždy, aj v tejto veci sa rozhodli, že svetové skúsenosti nie sú pre Rusko použiteľné, že Rusko má „svoju vlastnú jedinečnú cestu“ a rozhodli sa vytvoriť nielen súkromnú vojenskú spoločnosť, ale celú súkromnú armádu, ale neobjavilo sa obrovské množstvo ľudí, ktorí chcú ísť do vojny.

A tejto „jedinečnej“ úlohy sa zhostil majiteľ firmy Concord a v kremeľských a kriminálnych kruhoch známy PMC Wagner na čiastočný úväzok, Jevgenij Prigožin. Rusko tak stratilo monopol na násilie, čo je znakom štátnej moci.

Kreativita riešenia tohto problému spočívala vo vytvorení jednotiek PMC z osôb odsúdených za trestné činy alebo, ako sa im hovorí v Rusku, z odsúdených.

Na tejto myšlienke v zásade nie je nič prekvapujúce, keďže sám Prigozhin bol dvakrát odsúdený – v roku 1979, keď mal Prigozhin iba 18 rokov, ho súd v okrese Kuibyshev v Leningrade odsúdil na podmienečný trest za krádež. A o dva roky neskôr, v roku 1981, ho Ždanovský okresný súd v Leningrade odsúdil podľa závažnejších článkov Trestného zákona: lúpeže v rámci organizovanej skupiny, podvody a množstvo ďalších trestných činov na 13 rokov väzenia s trestom odňatia slobody. nápravná robotnícka kolónia s posilneným režimom.

Všetky popredné ruské televízne kanály opakovane vysielali reportáž z kolónie č. 6 o prísnom režime v Republike Mari El, v ktorej 12. septembra osobne agitoval väzňov, aby sa pripojili k PMC, pričom sľuboval milosť alebo odsun záznam v registri trestov po šiestich mesiacoch účasti vo vojne však Prigožin bez okolkov vyhlásil: „Ak prídete na miesto a poviete, že niečo nie je v poriadku, okamžite vás zastrelia. Bez súdu a bez vyšetrovania … “.

A toto nebola prvá epizóda náboru väzňov. Ruské organizácie pre ľudské práva uvádzajú, že prvý nábor väzňov, ktorí majú byť poslaní do vojny, sa začal na jar a v polovici leta sa tento proces rozšíril a aktivisti za ľudské práva začali dostávať desiatky výziev od odsúdených a ich príbuzných, ktorí opisovali rovnakú situáciu: Do kolónie „Wagner“ prišli náboroví pracovníci PMC a ponúkli zajatcom, aby išli do vojny.

 Skupiny náborových pracovníkov navštívili najmenej 17 kolónií v 10 regiónoch krajiny. Treba poznamenať, že náboroví pracovníci sa v prvom rade zaujímajú o odsúdených podľa článkov o vražde (článok 105 Trestného zákona Ruskej federácie) a lúpeži (článok 162 Trestného zákona Ruskej federácie). Jedným z hlavných kritérií výberu pre tých, ktorí chcú ísť do vojny, je fyzická zdatnosť. Tí, ktorí boli zaradení do zoznamov na základe výsledkov návštev, rozhovorov a následnej kampane, boli skontrolovaní aj na polygrafe. Tých, ktorí chceli ísť do vojny, sa pýtali na ich postoj k ruským úradom a či sa chystajú utiecť na Ukrajinu.

Z právneho hľadiska je nábor väzňov úplne nezákonný. V čase začiatku Prigozhinovej kampane neexistoval samostatný postup na prepustenie odsúdeného z kolónie, aby sa zúčastnil na nepriateľských akciách. Opísaná právna nezákonnosť sa ukázala byť bezprecedentnou aj na ruské pomery, a preto prezident agresorskej krajiny 4. novembra podpísal zákon umožňujúci mobilizáciu občanov s nevykonateľným alebo nevykonateľným odsúdením za množstvo závažných trestných činov, resp. dokument bol zverejnený na oficiálnom portáli právnych informácií Ruskej federácie.

Ale každý študent prvého ročníka Právnickej fakulty vie, že zákon nemá spätnú účinnosť, zákon sa nevzťahuje na udalosti, ktoré už nastali, to znamená, že aktivity Prigozhina a jeho náborových pracovníkov PMC sú flagrantným porušením ruštiny. zákona a tieto osoby sú trestne stíhané. Vedúci ústredného úradu Federálnej väzenskej služby (FSIN) a jej regionálnych oddelení navyše podliehajú prinajmenšom administratívnej zodpovednosti za prijímanie neoprávnených osôb do zabezpečených zariadení, no doteraz nebol zaznamenaný ani jeden takýto prípad.

Sám Prigožin, ako podnikateľ a nemá nič spoločné s verejnou službou, sľuboval väzňom amnestiu, čo je právo prezidenta, a vyňatie z registra trestov, ktoré je v kompetencii súdnictva, bol zapojený do svojvôle, ktorá podkopala základy štátnosti, čo je tiež trestný čin.

To, že Rusko je len formálne právny štát, je známe už dávno, no v novodobých dejinách Ruska nikdy nedošlo k takému bezpráviu, ktoré vlastne svedčí o zničení jeho právneho systému.

Toto by mali pochopiť všetci zahraniční štátnici a politici, ktorí vyzývajú k dialógu s Putinovým Ruskom a tlačia Ukrajinu k bilaterálnym rokovaniam, keďže nemecký kancelár Otto von Bismarck pred viac ako 150 rokmi varoval, že zmluvy s Ruskom nestoja za papier, na ktorom sú napísané.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com