Komentáre

Tretina územia Ukrajiny je zamínovaná, čistenie bude trvať 30 rokov

Rusko si je vedomé faktu, že Ukrajina má potenciál opäť preraziť ruské obranné línie, konštatuje britská spravodajská služba. Preto okupanti budujú obranné postavenia aj v hĺbke viac ako 60 kilometrov od línie kontaktu.

Pondelok 14. 11. 2022 (264. deň invázie)

Ruské diplomatické prehry

V predchádzajúcom týždni spôsobili Ukrajinci Rusom najväčšie straty, aké mali od začiatku protiofenzívy, ktorá trvá dva mesiace. Ukrajinská strana tvrdí, že za sedem dní prišlo o život takmer 5000 ruských vojakov (informácia sa nedá nezávisle overiť).

Ani nový týždeň nepriniesol zníženie intenzity ničenia ruských síl. Ukrajinské jednotky pokračovali v pomalom postupe na Donbase. Aj ruské médiá upozornili, že domáce vojská stratili pri dobytí Chersonu a desiatok priľahlých obcí menej vojakov ako Rusko za jediný deň počas posledného útoku na Pavlivku juhozápadne od Donecka.

V pondelok Rusko prehrávalo aj na diplomatickom bojisku. Riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby USA William Burns pri rokovaniach so Sergejom Naryškinom, šéfom ruskej SVR, varoval Rusko pred použitím jadrových zbraní. Americký prezident Joe Biden a čínsky vodca Si Ťin-pching sa v pondelok na rokovaní na Bali zhodli, že jadrové zbrane by sa nikdy nemali použiť, a to ani na Ukrajine. To je jasný signál, že Čína by použitie jadrových zbraní zo strany Ruska netolerovala.

Už na začiatku týždňa bolo jasné, že G-20 prijme vyhlásenie odsudzujúce vojnu na Ukrajine, čo ďalej potvrdzuje, že Čína vníma vojnu na Ukrajine ako záležitosť poškodzujúcu jej záujmy. Napokon aj Valné zhromaždenie OSN na mimoriadnom zasadnutí prijalo rezolúciu, ktorá vyzýva Rusko, aby nahradilo škody spôsobené totálnou agresiou.

Ruská strana dlhodobo deklaruje záujem o pseudomierové rokovania, ktoré by legitimizovali ich agresiu a okupáciu. Západné štáty však opakovane odmietajú ruské vyhlásenia o rokovaniach, ktoré by neboli v súlade s Chartou OSN – teda aby sa na nich zúčastnila Ukrajina ako zvrchovaný štát.

Postoj západných štátov znamená, že rokovanie je možné, len ak Rusko opustí všetky okupované územia vrátane Krymu. Rusko teda nemôže za súčasných okolností dúfať ani v diplomatické zmiernenie prehry a vymanenie sa z pasce, do ktorej samo seba uvrhlo agresiou na Ukrajine.

Utorok 15. 11. 2022 (265. deň invázie)

Ruské masívne útoky a raketa v Poľsku

Už v pondelok večer sa potvrdilo zničenie prvého kusu samohybnej kanónovej húfnice Zuzana 2. I keď túto zbraň z boja vyradili, možno konštatovať, že Slovensko dokáže produkovať húfnice niekoľkonásobne rýchlejšie, ako ich dokážu Rusi na ukrajinskom bojisku ničiť.

Podobne je to s dodávkami výzbroje od spojencov, čo potvrdzuje, že Rusko nedokáže poraziť Ukrajinu v opotrebovacej vojne.

Ruské strategické vzdušné sily v utorok cez deň odpálili necelú stovku striel s plochou dráhou letu a desiatku kamikadze dronov. Podľa britskej spravodajskej služby ide o najväčší útok strelami s plochou dráhou letu od začiatku vojny. Ukrajina zostrelila všetky drony a 73 striel s plochou dráhou letu.

Časť zostávajúcich striel zasiahla svoje ciele, pričom bolo zničených 15 objektov ukrajinskej energetickej siete. Straty na životoch boli našťastie minimálne – strely si vyžiadali jednu obeť, šesť ľudí zranili.

Bohužiaľ, dve strely zasiahli územie Poľska, kde pripravili o život dvoch ľudí. V prvých okamihoch (kým prevládali dohady o ruskej strele) sa očakávalo, že v reakcii na tento incident Poľsko aktivuje článok 4 Washingtonskej zmluvy a následne dôjde k posilneniu obrany štátov hraničiacich s Ukrajinou a posilneniu vojenskej podpory Ukrajiny, aby Ukrajina rýchlejšie eliminovala hrozbu Ruska.

To by posilnilo zástancov názoru, ktorý má napríklad generál Keith Kellogg. Ten vyčíta vláde USA, že ak by Spojené štáty chceli skutočnú výhru Ukrajiny, tak by nedodávali zbrane Ukrajine tak pomaly a len v obmedzených počtoch.

Počas vzdušných útokov na Ukrajinu bola zasiahnutá aj vysokonapäťová transformačná stanica, ktorá zásobovala čerpaciu stanicu ropovodu Družba, čo viedlo k zastaveniu dodávok ruskej ropy do východnej Európy.

Rusko presúvalo ďalej do vnútrozemia svoje sily, ktoré stiahlo z Chersonu – posunulo ich do vzdialenosti 15 – 20 km od rieky Dneper. Ruská strana sa tak snaží eliminovať riziko zničenia ďalších síl delostreleckou paľbou. Časť analytikov odporúča, aby ukrajinská strana využila túto situáciu a prenikla na východný breh rieky.

Streda 16. 11. 2022 (266. deň invázie)

Rusom dochádzajú rakety, v Poľsku však asi explodovala ukrajinská

Pôvodná informácia o tom, že poľské územie zrejme zasiahli ruské strely s plochou dráhou letu, sa nepotvrdila. Už v nočných hodinách sa objavili informácie, že charakteristika letu strely, ktorá zasiahla Poľsko a bola sledovaná lietadlom E-3 AWACS (hliadkovalo nad Poľskom), nezodpovedala strelám s plochou dráhou letu, ale skôr balistickému letu neriadenej strely.

Najpravdepodobnejším scenárom sa tak stal predpoklad, že išlo o zblúdenú protilietadlovú strelu systému S-300, ktorá nezasiahla cieľ pri pokuse zostreliť ruskú strelu s plochou dráhou letu. Konečnú zodpovednosť za tento incident bez ohľadu na to, aká strela zasiahla Poľsko, nenesie nikto iný ako Rusko. Zblúdená strela by totiž nezasiahla Poľsko, ak by sa Ukrajina nemusela brániť proti ruskej agresii.

V reakcii na túto udalosť generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že dodávky protivzdušných systémov na Ukrajinu, ktoré umožnia efektívnejšie eliminovať ruské útoky, sú pre NATO prioritou. Dostatok moderných protilietadlových systémov okrem iného eliminuje riziko opakovania podobného incidentu.

Ukrajinská strana skonštatovala, že člen vagnerovcov, ktorého popravila ruská strana rozbitím hlavy kladivom, nebol unesený v Kyjeve – ako je to uvedené vo videu z jeho popravy –, ale bol vymenený ako vojnový zajatec a následne popravený pravdepodobne samotnými vagnerovcami.

Inštitút pre štúdium vojny konštatuje, že Rusko bude musieť spomaliť tempo kampane ostreľovania kritickej energetickej infraštruktúry Ukrajiny. Dôvodom je fakt, že Rusku sa míňa ďalšia kategória striel, ktoré nevie nahradiť.

Štvrtok 17. 11. 2022 (267. deň invázie)

Rusko o svojich vzdušných útokoch: Chceme rokovať

Obe strany konsolidujú sily po ukrajinskom dobytí západného brehu Dnepra. To sa prejavilo v znížených stratách, ktoré však aj tak stále dosahujú pomerne vysoké čísla.

Hovorca Kremľa Dmitryj Peskov vyhlásil, že ruské útoky na civilnú infraštruktúru Ukrajiny majú priviesť Ukrajinu za rokovací stôl. Rusko však podľa neho nemôže akceptovať podmienku Ukrajiny stiahnuť svoje sily z okupovaných území.

Moskva tak nepriamo priznala, že nateraz nedokáže zmeniť situáciu na bojisku. Naopak, uvedomuje si, že bez privedenia Ukrajiny k rokovaciemu stolu nedokáže zabrániť ďalším prehrám.

Útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru pokračovali, avšak so zníženou intenzitou. Zaznamenali sme aj obmedzené útočné pokusy na Donbase – tradične neúspešné.

V nasledujúcich dňoch možno očakávať pokračovanie konsolidácie síl na oboch stranách, a teda aj dni chudobnejšie na udalosti. Rusko však vo štvrtok utrpelo ďalšiu porážku mimo bojiska. Súd v Holandsku odsúdil dvoch Rusov – Igora Girkina, Sergeja Dubinského a Ukrajinca Leonida Charčenka za zostrelenie letu MH17 v roku 2014. Doživotie v neprítomnosti nad nimi vyniesli za vraždu dovedna 298 ľudí na palube lietadla.

Piatok 18. 11. 2022 (268. deň invázie)

Ekonomika Ruska sa prepadá

Po utorkovom masívnom útoku na energetickú civilnú infraštruktúru je vyradená skoro polovica jej kapacity. Vo štvrtok večer bolo na Ukrajine bez elektrickej energie viac ako 10 miliónov ľudí, teda každý štvrtý obyvateľ našich východných susedov.

V dôsledku agresie Ruskej federácie je na Ukrajine zamínovaných asi 30 percent územia. Len v Chersonskej a Mykolajivskej oblasti je potrebné odmínovať 8000 km2 územia. Vzhľadom na rozsah zamínovania je možné predpokladať, že odmínovanie bude trvať až 30 rokov.

Slovenská republika odovzdala Ukrajincom siedmy kus samohybnej kanónovej húfnice Zuzana 2 – po zničení jedného kusu disponuje Ukrajina šiestimi Zuzanami. Okrem toho je v prevádzke aj slovenský systém S-300.

Hospodárske sankcie stále viac likvidujú ruskú ekonomiku. Podľa údajov Svetovej banky a Svetového menového fondu sa znížilo:

– HDP Ruska o 5,5 – 9 %,

– objemy obchodu o 30 – 35 %,

– inflácia dosiahla 22 %,

– krajinu opustilo asi tisíc zahraničných spoločností, ktoré tvorili 40 % HDP,

– dovoz ropy do EÚ sa do konca roka zníži o 90 %.

Švédsko pokračuje vo vyšetrovaní únikov plynu z plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Prokurátor dozorujúci tieto prípad informoval, že na mieste poškodenia sa našli stopy výbušnín. Britská spravodajská služba konštatuje, že Rusko si je vedomé faktu, že Ukrajina má potenciál opäť preraziť ruské obranné línie, a preto buduje obranné postavenia aj v hĺbke viac ako 60 kilometrov od línie kontaktu.

Toto je signál (spolu so snahou prinútiť Ukrajinu rokovať), že ruské politické vedenie si začína uvedomovať, že Rusko nedokáže vojenský poraziť Ukrajinu.

Sobota 19. 11. 2022 (269. deň invázie)

Rusko chce vyčerpať ukrajinskú protivzdušnú obranu

Námestník ukrajinského ministra obrany Volodymyr Gavrylov vyhlásil, že ukrajinské sily sa môžu vrátiť na Krym do konca decembra a celá vojna s Ruskom sa skončí na jar. Toto optimistické vyhlásenie nezdieľa celé ukrajinské vedenie. Vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Yermak sa domnieva, že je nepravdepodobné, že by sa Ukrajine do konca jari podarilo ukončiť ruskú agresiu.

Západné spravodajské služby predpokladajú, že Irán a Rusko v predchádzajúcom období podpísali dohodu o výrobe dronov na ruskom území. Rusko sa tak snaží vyriešiť problém s nedostatkom modernej munície a lacné samovražedné drony predstavujú isté riešenie tohto problému. Pentagón predpokladá, že ruská strana si je vedomá, že masívne útoky na energetickú infraštruktúru majú za cieľ spotrebovať zdroje ukrajinskej protivzdušnej obrany. To je jeden z dôvodov, prečo je pre spojencov najvyššou prioritou poskytnúť Ukrajine ďalšie kapacity protivzdušnej obrany.

Do oslobodeného Chersonu dorazil z Kyjeva prvý vlak od začiatku vojny. Ukrajinská strana tak dokumentuje intenzívnu snahu o čo najrýchlejšie odstránenie škôd spôsobených ruskou stranou. Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie vytvorila špeciálne skupiny na pátranie po členoch ukrajinského partizánskeho hnutia, ktoré ruská strana nedokáže zlomiť ani deväť mesiacov po začiatku vojny.

Nedeľa 20. 11. 2022 (270. deň invázie)

Zrejme príde ďalšia ruská mobilizácia

Britská spravodajská služba konštatuje, že ruský ustúp z Chersonu bol omnoho organizovanejší ako predchádzajúce ruské ústupy od Kyjeva a Charkova. Rusko zanechalo výrazne menej techniky ako v predchádzajúcich prípadoch – ich počty sa už nepočítajú na stovky, ale na desiatky. Navyše ide o významne viac poškodenú techniku. To odráža vyššiu kvalitu súčasného vedenia operácie oproti predchádzajúcim veliteľom. Rusko približne polovicu síl z Chersonskej oblasti presunulo na Donbas.

Časť analytikov predpokladá, že toto je dôsledok tlaku politického vedenia na vojenské vedenie – politické vedenie vyvíja tlak na dosiahnutie prezentovateľného úspechu pravdepodobne v podobe úspechu na Donbase.

Zdá sa teda, že Rusko opäť premárni šancu na zmenu situácie na bojisku, pretože bude ďalej míňať svoje zdroje v neefektívnych útokoch na Donbase.

Ukrajinská strana tvrdí, že tento týždeň zlikvidovala 3350 zabitých ruských vojakov, čo je výrazne nižšie číslo ako v predchádzajúcich týždňoch.

Ide o dôsledok konsolidácie postavení po ústupe Rusov z Chersonu, nie o zvrat v situácii na bojisku. Za posledné dva mesiace ruská strana utŕžila aj nižšie týždenné straty. Od začiatku ruskej mobilizácie stratila podľa ukrajinských zdrojov viac ako 27 500 vojakov. Skutočné straty sú pravdepodobne nižšie – ruská strana má zrejme od začiatku mobilizácie približne 40 000 vojakov vyradených z bojov (patria tam aj ťažko ranení a vojaci s trvalými následkami). Moskva tak bude musieť v blízkej dobe obnoviť mobilizáciu ruských občanov.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com