Komentár Martina Behula: Fico je rizikom, ktoré prináša sloboda, no November ’89 patrí aj jemu
Odkazom Nežnej revolúcie nemajú byť ideály, ale to, čo sme z nich vybudovali.
Smer si na 33. výročie Nežnej revolúcie naplánoval pracovný snem, no Robert Fico sa hneď v úvode prejavu posťažoval, že niektoré „pochybné osobnosti“ a médiá obviňujú jeho stranu z toho, že si 17. november ukradla.
V tomto musíme s poslancom Ficom súhlasiť. Ideály Nežnej revolúcie nestelesňuje ani náhodou, no 17. november patrí aj jemu. Reprezentuje totiž všetko, čo ponovembrový vývoj priniesol.
Fica stvorila Nežná revolúcia
Ficov výrok, že si 17. november nevšimol, lebo sa pre neho nič nezmenilo, už zľudovel. V skutočnosti mu však vďačí za celý svoj život po roku 1989. Fico ako ho poznáme, existuje len vďaka Novembru.
Jeho politickú kariéru mu umožnila parlamentná demokracia. Vo vysokej politike je nepretržite od roku 1992 iba kvôli slobodným voľbám. Len vďaka existencii právneho štátu sa môže dodnes hrdiť, že sa podieľal na prijatí slovenskej Ústavy.
Iba vďaka slobodnej súťaži politických síl sa mohol stať trikrát premiérom a zrejme najsilnejším politikom v dejinách Slovenska. Keby sa v Novembri 1989 nestrihal ostnatý drôt na hraniciach s Rakúskom, Fico by o necelých dvadsať rokov neskôr nepílil závory na hraničnom priechode Petržalka – Berg, keď Slovensko za jeho vlády vstúpilo do Schengenu, a onedlho na to by sa neusmieval do kamier s prvými „slovenskými“ eurami v rukách.
A hoci až polovica voličov Smeru by chcela žiť v režime spred roka 1989, či chceme, alebo nie, Ficova strana je súčasťou ponovembrových politických dejín. Iste, nesie svoj nezanedbateľný diel zodpovednosti za dezilúziu z politiky a sklamanie z elít a svoje poňatie sociálnej demokracie postavila na nespokojnosti s ponovembrovou ekonomickou transformáciou. Jej nedostatky však za 12 rokov svojej vlády Fico odstrániť nedokázal a frustráciu len prehĺbil.
Zavretý v prítomnosti
Ako píše Rado Baťo vo svojej knihe Ako skapal tatranský tiger, Fico slovenskú politiku na desať rokov hermeticky zavrel do prítomnosti. „Absolútnou prioritou sa stali dnešné gestá a zajtrajšia popularita“ a napokon odovzdal štát bez ambícií. Dnešný Fico jedny piliere Novembra zneužíva na to, aby iné oslaboval. Na protestoch sa bratá s antidemokratickými silami ako je Republika.
Slobodu prejavu používa na prirovnávanie súčasnosti k normalizácii. Hoci je sám obvinený, pasuje sa za hlavného strážcu právneho štátu, dôveru v ktorý zničil. Na jednej strane vo všeobecnosti obhajuje príslušnosť Slovenska k Západu, a na druhej strane ju vzápätí konkrétnymi výrokmi spochybňuje, pretože to jeho voliči chcú počuť.
Šíri polopravdy, klamstvá, že ho chceli držať rok vo väzbe, odpor k ostatným politikom, strach z pomoci Ukrajine a obavy z migrantov, pretože môže. A s týmto programom sa chystá vyhrať voľby. No to je tiež výdobytok Nežnej revolúcie.
Riziko slobody
Preto 17. november patrí aj Ficovi. Reprezentuje istú časť ponovembrového Slovenska. V novembri 1989 sme si nevybojovali demokraciu, právny štát, ani trhovú ekonomiku. Vybojovali sme si iba slobodu toto všetko vybudovať.
Stále čakáme na nových politikov, a časť spoločnosti sa v nich vždy sklame. Hlavný rozdiel medzi súčasnosťou a prednovembrovou minulosťou je však v tom, že vtedy žiadni noví politici prísť nemohli a ak áno, tak iba z vôle iných politikov. V Novembri sme si pred nehybnosťou vybrali možnosť voľby. Aj s rizikom, že prídu Mečiarovia, Ficovia alebo Kotlebovia.
Prestaňme tvrdiť, že politici kradnú November. Za 33 rokov sme mali dosť času pochopiť, že dnešný sviatok patrí všetkým občanom. Dokonca aj tým frustrovaným, sklamaným a nespokojným, z ktorých žijú politici ako Fico.
Ak si neuvedomíme, že odkazom Novembra nemajú byť ideály, ale to, ako sme ich využili, o ďalších 33 rokov sa budeme stále čudovať, kde sa berú všetci tí noví Ficovia, ktorí nám kradnú našu Nežnú revolúciu.
Zdroj: https://www.aktuality.sk