Svet

Útok na Poľsko zameral pozornosť na aktiváciu článkov 4 a 5 NATO: O čo ide a čo to znamená?

V utorok (15.11.) došlo v blízkosti hraníc s Ukrajinou k smrtiacemu výbuchu rakety. Za obeť padli dvaja Poliaci. Keďže je krajina členom NATO, začali sa diskusie ohľadom aktivácie článku 4 a 5 Severoatlantickej zmluvy. Čo to ale vlastne znamená?

Napriek tomu, že poľský prezident Andrzej Duda povedal, že pravdepodobne išlo o ukrajinské rakety, ktoré sa snažili odvrátiť ruský útok, stále prebieha vyšetrovanie. Ak sa zistí, že za výbuch je zodpovedná Moskva, mohlo by to spustiť princíp kolektívnej obrany NATO známy ako článok 5, píše Reuters. V ňom sa uvádza, že útok na jedného z členov západnej aliancie sa považuje za útok na všetkých, čím by sa začali rokovania o potenciálnej armádnej odpovedi.

Ako možnú predohru takého rozhodnutia však Poľsko najskôr požiadalo o stredajšie stretnutie NATO podľa článku 4 zmluvy, uviedli európski diplomati. Ide o výzvu na konzultácie medzi spojencami tvárou v tvár bezpečnostnej hrozbe, čo poskytuje viac času na rozhodnutie, aké kroky podniknúť.

Čo je článok 5?
 

Článok 5 je základným kameňom zakladajúcej zmluvy NATO, ktorá bola vytvorená v roku 1949 s americkou armádou ako jej oporou v proti Sovietskemu zväzu a jeho satelitom východného bloku počas studenej vojny. Charta stanovuje, že „strany súhlasia s tým, že ozbrojený útok proti jednej alebo viacerým z nich v Európe alebo Severnej Amerike sa bude považovať za útok proti všetkým“.

Uvádza sa v ňom, že ak dôjde k takémuto ozbrojenému útoku, každý z členom pomôže takto napadnutej strane alebo stranám tým, že bezodkladne, jednotlivo a v zhode s ostatnými zmluvnými stranami, využije také opatrenia, ktoré považuje za potrebné. Vrátane použitia ozbrojených síl a to všetko na obnovenie a udržanie bezpečnosti severoatlantickej oblasti.

Čo je článok 4?
 

V článku 4 sa uvádza, že členovia NATO „budú spolu rokovať vždy, keď je podľa názoru ktorejkoľvek z nich ohrozená územná celistvosť, politická nezávislosť alebo bezpečnosť ktorejkoľvek zo strán“. V priebehu niekoľkých hodín po výbuchu v Poľsku dvaja európski diplomati uviedli, že Poľsko požiadalo o stretnutie NATO podľa článku 4 na konzultácie. Zatiaľ sa tak ešte nestalo.

Článok 5 a Ukrajina
 

Keďže Ukrajina nie je súčasťou NATO, ruská invázia vo februári nespustila článok 5, hoci Spojené štáty a ďalšie členské štáty sa poponáhľali poskytnúť Kyjevu vojenskú a diplomatickú pomoc. Odborníci však už dlho varujú pred potenciálom preliatia do susedných krajín na východnom krídle NATO, čo by mohlo prinútiť alianciu vojensky reagovať. Takéto konanie Ruska, či už úmyselné alebo náhodné, zvýšilo riziko rozšírenia vojny tým, že do konfliktu vtiahne priamo ďalšie krajiny.

Je využitie článku 5 automatické?
 

Nie. Po útoku na členský štát sa ostatní spoja, aby určili, či súhlasia s tým, aby to považovali za situáciu podľa článku 5. Neexistuje žiadne časové obmedzenie, ako dlho by takéto konzultácie mohli trvať, a odborníci tvrdia, že jazyk zmluvy je dostatočne flexibilný na to, aby umožnil každému členovi rozhodnúť sa, ako ďaleko zájsť v reakcii na ozbrojenú agresiu voči inému.

Bol už niekedy článok 5 použitý?
 

Áno. Článok 5 bol už raz aktivovaný – v mene Spojených štátov amerických v reakcii na útoky lietadlom z 11. septembra 2001 na New York a Washington.

Zdroj: https://www.cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com