Komentáre

Výbuchy v Poľsku sú skúškou pre Európu a NATO

15. novembra pri mohutnom útoku na územie Ukrajiny jedna z rakiet zasiahla územie Poľskej republiky. Za posledných dvadsať hodín nadobudla situácia taký veľký ohlas, že na ňu museli reagovať takmer všetci lídri veľmocí, dokonca aj Joe Biden. Čo sa vlastne stalo v malej dedinke na hraniciach Poľska a Ukrajiny? Hrozí však, že sa takýto incident v budúcnosti zopakuje?

V prvom rade treba pripomenúť, že Ruská federácia ako agresorská krajina včera vypálila na Ukrajinu viac ako 100 rakiet, z ktorých väčšinu samozrejme zostrelili ukrajinské jednotky, no niektoré predsa len dosiahli svoje ciele. Veď taký počet rakiet a hmoty nebude možné zastaviť bez špeciálnych kupol. Západ a stred Ukrajiny sa ponorili do tmy, v niektorých mestách došlo k výpadkom komunikácie, problémom s vodou a elektrinou. Vo všeobecnosti útok poškodil významnú časť kritickej infraštruktúry Ukrajiny, dokonca aj v susednom Moldavsku zostali niektoré mestá bez elektriny v dôsledku núdzového odpojenia vedení.

Po mohutnom údere sa v poľských masmédiách začali šíriť správy o dopade jednej z rakiet na územie Poľska. Je to vlastne veľká rezonancia pre Poliakov aj pre svetové spoločenstvo. Ako viete, Poľsko je členom NATO od roku 2004 a vzťahujú sa naň všetky záruky tejto aliancie. Kľúčovou otázkou bolo, ako zareaguje Poľsko a či uplatní bod 5 dohody o vojenskej spolupráci. Čo by sa mohlo stať oficiálnym vstupom NATO do vojny s Ruskom. Povedzme si úprimne, toto si neželá ani Rusko, ani NATO. Rusko má už teraz z pochopiteľných dôvodov veľké problémy na fronte, no NATO sa najmenej zo všetkého chce miešať do vojny s nepriateľom, ktorý má jednoducho extrémne veľké množstvo jadrových zbraní. V skutočnosti by vstup NATO do tohto konfliktu znamenal len plnohodnotnú tretiu svetovú vojnu so všetkými dôsledkami.

Stojí za zmienku, že mlčanie v tomto scenári by vyzeralo aj ako prehra krajín NATO voči Ruskej federácii.

Poľský premiér preto urýchlene zvolal Bezpečnostnú radu Poľska, aby prerokovala túto situáciu. Okolo tejto udalosti na chvíľu zamrzol celý svet. Svetoví lídri, predstavitelia ministerstiev obrany krajín NATO vyjadrili svoju podporu Poľsku a pripravenosť vstúpiť do aliancie NATO. Možno to bol najbližší moment k vytvoreniu precedensu pre globálnu vojnu.

Od začiatku 2. svetovej vojny nebol na Poľsko a jeho vedenie taký tlak. A vlastne minulá noc rozhodla o tom, ako sa svet zobudí na druhý deň.

Samozrejme, ostalo otvorené, či to bola ruská raketa, či bola špeciálne odpálená alebo nie… veľké množstvo otázok zostalo nezodpovedaných, jedna vec, ktorá sa nedala poprieť, bola smrť dvoch poľských občanov raketou. To znamená, že dvaja poľskí občania zomreli práve kvôli akciám, ktoré spustila Ruská federácia. Rusko začalo túto vojnu a je zodpovedné za smrť týchto ľudí, aj keď bola raketa omylom odpálená na územie Poľskej republiky.

Bezpečnostná rada Poľska po skončení neposkytla žiadne konkrétne odpovede, len informovala, že sa začínajú konzultácie s NATO, prezidentom USA a Ukrajinou. Tlačový tajomník tiež uviedol, že sa presne nevie, o aký druh rakety ide a odkiaľ pochádza.

Už 16. novembra poskytli úradníci pripomienky. Jeden z prvých vystúpil Joe Biden, jeho komentár možno nazvať studenou sprchou pre Ukrajinu a vlastne aj pre NATO.

Biden povedal partnerom NATO a G7, že výbuch v Poľsku bol výsledkom práce ukrajinskej protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj v Severoatlantickej aliancii. Americký prezident Joe Biden podľa svojich údajov povedal americkým partnerom v NATO a G7, že pád rakety na východe Poľska bol výsledkom práce ukrajinských síl protivzdušnej obrany, ktoré odrazili raketové útoky Ruskej federácie. Ďalšie podrobnosti o okolnostiach incidentu Biden neuviedol.

Neskôr sa situácia začala zamotávať najmä okolo síl protivzdušnej obrany.

Poľský prezident Andrzej Duda na oficiálnom twitterovom účte prezidentskej kancelárie popoludní 16. novembra napísal: „Neexistujú žiadne náznaky, že by išlo o úmyselný útok na Poľsko. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o raketu S-300 ruskej výroby. V súčasnosti nemáme žiadne dôkazy, že išlo o raketu odpálenú ruskou stranou. Mnohé nasvedčuje tomu, že išlo o raketu protivzdušnej obrany, ktorá, žiaľ, dopadla na územie Poľska.“

Stoltenberg sa vyjadril aj k rokovaniam NATO.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa vyjadril na tlačovej konferencii v Bruseli po urgentnom stretnutí veľvyslancov NATO, ktoré sa dnes uskutočnilo v súvislosti s pádom rakety v Poľsku.

„Nič nenasvedčuje tomu, že to bol výsledok úmyselného útoku,“ povedal Stoltenberg. Vyšetrovanie raketového útoku v Poľsku podľa neho „pokračuje“.

Generálny tajomník NATO tiež dodal: „Naša predbežná analýza ukazuje, že incident pravdepodobne spôsobila ukrajinská raketa protivzdušnej obrany, ktorá bola vypálená na ochranu ukrajinského územia pred ruskými raketovými útokmi. Dovoľte mi však objasniť, že to nie je chyba Ukrajiny. Rusko nesie konečnú zodpovednosť, pretože pokračuje v nezákonnej vojne proti Ukrajine.“

Poľskí spojenci z obrannej aliancie podľa Stoltenberga vyjadrili „najhlbšiu sústrasť v súvislosti s tragickými stratami na životoch“ a „vyjadrili pevnú solidaritu“ s Poľskom. „NATO je jednotné a vždy urobíme všetko potrebné na ochranu a obranu všetkých spojencov,“ dodal Stoltenberg.

Po týchto vyhláseniach si myslím, že väčšina krajín NATO si vydýchla. Pravda, samotná Ukrajina si len uvedomila, že je opäť tvárou v tvár nepriateľovi. NATO vlastne ukázalo, že jeho efektivita je skôr nepriama a nie sú schopné dať skutočnú odpoveď. NATO jednoducho celú situáciu účinne zrovnalo. Z teórie snahy zabrániť vojne by bola táto pozícia výborná, no treba pripomenúť, že vojna už trvá viac ako jeden mesiac, a to práve s Ruskom. A v celej tejto histórii to bolo Rusko, ktoré získalo svoje dividendy, pretože vlastne NATO ukázalo, že nič nezmôžete, aj keď na vaše územie vletia rakety. To už hovorí o systéme protivzdušnej obrany v samotnom NATO.

Európa musí k takýmto veciam pristúpiť radikálnejšie, pretože Rusko už dnes testuje hranice NATO. A to je hranica Európskej únie, kde je záruka, že zajtra do našej krajiny nepriletí raketa. NATO a EÚ musia byť tvrdšie, posilniť ochranu východných hraníc, pretože teraz sú ohrozené všetky krajiny susediace s Ukrajinou. A to je signál k tomu, že Ruská federácia prekračuje všetky medze a bude odpaľovať rakety ďalej. Teraz už predsa veľmi dobre chápe, že nedostane žiadnu odpoveď.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com