Musk sa chopil kormidla Twitteru, ECB hatia cestu obavy z recesie
Elon Musk po polroku doťahovania kúpil Twitter a stane sa trojnásobným výkonným riaditeľom. ECB zvýšila úroky, ale zmiernila rétoriku ohľadom ich budúcej trajektórie a Briti spoznali meno tretieho premiéra za tento rok. Prečítajte si výber najzaujímavejších správ zo sveta biznisu a financií.
Elon Musk dokončil kúpu Twitteru
Polročná sága o vlastníctvo Twitteru je na konci. Elon Musk odkúpil Twitter a na oslavu víťazoslávne nakráčal do jeho centrály držiac umývadlo (slovná hračka odkazujúca na anglickú frázu „let that sink in“). Z Twitteru sa tak stáva súkromná firma, ktorej akcie si už nebudeme môcť kúpiť na burze.
Pre akcionárov bola záverečná dohoda pomernou výhrou. Musk musel zaplatiť pôvodne navrhovanú cenu, ktorá je vyššia ako aktuálna trhová hodnota. Pokúsil sa preto zmeniť podmienky, ale po žalobe zo strany Twitteru napokon ustúpil.
Muskovým prvým povelom spoza kormidla bola výmena vedenia. O prácu prišiel výkonný riaditeľ Parag Agrawal, finančný riaditeľ, právny riaditeľ a manažérka zodpovedná za firemnú politiku a právne oddelenie.
Musk týchto ľudí považuje za neschopných. Prekáža mu viacero firemných politík, od regulácie obsahu po to, že platforma získava tržby iba z reklám. Na Twitter by chcel priniesť väčšiu slobodu slova a zaviesť nové funkcie, ktoré prinesú vyššie zárobky.
Ako je však pri Muskovi už typické, rétoriku ohľadom svojich plánov začal zmierňovať. Niekoľkí inzerenti si neželajú, aby sa ich reklamy zobrazovali pri toxickom obsahu. Musk ich v otvorenom liste upokojoval, že určitú reguláciu obsahu zachová a z Twitteru sa nestane peklo, kde si každý bude môcť hovoriť, čo chce.
Pôvodne sa k novinárom dostali aj informácie, že chcel ušetriť náklady prepustením 75% zamestnancov (nie je to však overená informácia, číslo mohlo byť nafúknuté). Vo štvrtok ich chlácholil, že sa bežní vývojári nemusia báť a vyhadzovy sa týkajú skôr manažérov.
V ECB rastú obavy z recesie
Európska centrálna banka (ECB) podľa očakávaní opäť zvýšila úroky o 0,75%. Úročenie jednodňových vkladov v centrálnej banke teda stúpne na 1,5%. Rastúce úroky postupne zdražujú splátky na všetkých typoch pôžičiek, kvôli čomu už začali proti ECB vyskakovať politici.
Zvyšovanie úrokov kritizovala nová talianska prezidentka Giorgia Meloniová, nespokojnosť vyjadril aj francúzsky líder Emmanuel Macron. Šéfka ECB Christine Lagardová ich námietky zmietla zo stola, pri boji s infláciou neplánuje podliehať politickému tlaku (presne preto sú centrálne banky nezávislé – občas musia prijímať nepopulárne rozhodnutia, aby dosiahli dlhodobo prospešný cieľ).
Lagardová však uznala, že ECB nezabúda na možnosť ekonomickej recesie, ktorú by zvyšovanie úrokov mohlo ešte zhoršiť. Zatiaľ je však v naznačovaní poľavenia veľmi opatrná. Napríklad už neočakáva, že úroky porastú „na niekoľkých ďalších stretnutiach“, ale že iba „ďalej porastú“.
Pokiaľ sa teda ekonomická situácia zhorší, centrálna banka môže v politike uťahovania ubrať. Investori po novom očakávajú, že sa rast úrokov zastaví na nižšej úrovni. V spojení s pomerne dobrými firemnými výsledkami si tak európske akcie pripísali slušný týždňový nárast.
Na amerických akciových trhoch sa medzitým odohrala ďalšia epizóda tohtoročného veľkého pádu technologických akcií. Tržby Meta, Alphabet (čiže Googlu), Microsoftu aj Amazonu podliezli očakávania analytikov, čo spôsobilo pokles ich akcií. Napriek týmto správam tech akcie v piatok vzrástli, vďaka čomu aj americký trh uzavrel v pluse.
Briti spoznali nového premiéra
Vládnuci konzervatívci v Spojenom kráľovstve menia premiérov ako ponožky – za posledných sedem týždňov ich mali troch. Nástupcom Liz Trussovej, ktorá odstúpila po tom, ako jej návrh rozpočtu spôsobil chaos na finančných trhoch, sa stal minister financií z čias pandémie Rishi Sunak.
Jeho hlavná vyzývateľka o post lídra konzervatívcov nenazbierala podporu 100 poslancov, takže sa premiérom bez ďalšieho hlasovania stal Sunak. Nový premiér má vzdelanie z najlepších škôl na svete a pred pôsobením v politike pracoval na finančných trhoch.
Niektorí aktivisti a médiá začali rýchlo prepierať 700-miliónový majetok, ktorý s manželkou vlastnia. Poukazovanie na to, že rozhodnutia o pomoci bežným ľuďom bude robiť rozprávkovo bohatý človek, je lacným spúšťačom emócií. Relevantnejšou otázkou však je, ako dobrý krízový manažér Sunak bude.
Predpoklady na to má, jeho schéma podpory pre firmy počas pandémie pomohla mnohým ľuďom neprísť o prácu. O jeho súčasných plánoch však vieme podozrivo málo, počas kampane o nich veľa nenarozprával.
Všeobecne podporuje znižovanie štátneho dlhu a daní, ale iba ak si to bude krajina môcť dovoliť (s Trussovej rozpočtom od začiatku ostro nesúhlasil). Okrem toho chce stabilizovať trhy, skrotiť infláciu či obmedziť ilegálnu imigráciu.
Trhy zatiaľ hrajú v jeho prospech. Keď sa verejnosť dozvedela, že bude premiérom, libra posilnila a výnosy britských dlhopisov (ktoré sa hýbu opačným smerom ako ich ceny) klesli. Konkrétne plány sú však stále tajomstvom, viac sa pravdepodobne dozvieme pri menovaní ministrov.
Zdroj: https://www.aktuality.sk