Sú dni, keď ukrajinské lietadlá podnikajú viac úderov ako Rusi
Rusom už zrejme natrvalo vyradili z bojov asi 90-tisíc vojakov, postup v Chersone by sa nemal zastaviť.
Pondelok 10. 10. 2022 (229. deň invázie)
Masívne vzdušné útoky Rusov, Západ pomôže Ukrajine ešte viac
Rusko podniklo na ukrajinské ciele viac ako 80 úderov strelami s plochou dráhou letu, ako aj balistickými strelami. V 20 prípadoch útočilo bezpilotnými prostriedkami. Viac ako polovicu striel a bezpilotných prostriedkov zostrelila protivzdušná obrana Ukrajiny.
Rusi počas tejto akcie nasadili aj balistické strely Iskander a strely systému S-300 – ukrajinská strana nedisponuje efektívnymi systémami obrany voči nim. Musím teda konštatovať, že protivzdušná obrana Ukrajiny vzhľadom na úspešnosť zostrelov pôsobila efektívnejšie ako na začiatku vojny, keď Rusi pravidelne podnikali útoky podobného rozsahu.
Je len málo pravdepodobné, že Rusi dokážu útočiť v takomto rozsahu opakovane, prípadne niekedy v blízkej budúcnosti. Pondelkový útok pritom nie je ničím iným ako vojnovým zločinom (mieril na civiilné ciele) – posilnil ochotu spojeneckých krajín ešte viac podporiť ukrajinskú stranu.
Britská spravodajská služba sa v pondelok vyjadrila k nepochopiteľným pokračujúcim ruským útokom smerom na Bachmut. Podľa nej sú dôsledkom absolútnej nutnosti ruskej strany, aby získala aspoň nejaký úspech. Okrem toho ju spôsobuje aj nepružnosť ruských ozbrojených síl, ktoré sú nútené naďalej útočiť hrubou silou v stále rovnakej oblasti, čo, samozrejme, vedie k masívnym stratám – správanie ruských síl je totiž ľahko predvídateľne.
Utorok 11. 10. 2022 (230. deň invázie)
Rusi doviezli viac iránskych dronov, ako sa odhadovalo
Ukázalo sa, že pondelkovým útokom, ktorý smeroval na civilnú kritickú infraštruktúru, sa podarilo Rusom vyradiť 30 % ukrajinskej energetickej siete, čo postihlo skoro 4000 obcí. V utorok pokračovali útoky na objekty ukrajinskej energetickej siete, avšak boli neporovnateľne menšieho rozsahu. Okupanti použili takmer 30 striel s plochou dráhou letu a dve desiatky dronov Šáhid-136.
Ukrajinskej strane sa poradilo obnoviť dodávky energie do väčšiny postihnutých lokalít, k večeru bolo už len sto obcí, ktoré zostali bez elektriny.
Rusko naďalej pokračovalo v neúčinných útokoch smerom na Bachmut, konkrétne na obce Mykolajivka, Soledar, Bachmutske, Bachmut, Majorsk.
Už viackrát spomínané raketové útoky viedli k urýchlenému dodaniu protivzdušných systémov IRIS-T z Nemecka. Ukrajinská spravodajská služba predpokladá, že Rusko doviezlo až 2400 bezpilotných prostriedkov Šáhid. Donedávna odhadovala, že ich nepriateľ vlastní len niekoľko stoviek. Ak bude pokračovať nasadzovanie dronov tak ako doposiaľ, keď ich Rusi posielajú niekoľko desiatok denne, zásoba im vydrží len niekoľko mesiacov.
Streda 12. 10. 2022 (231. deň invázie)
Ukrajina dostane protivzdušnú obranu
Intenzita ruských raketových útokov naďalej klesala, ukrajinskej strane sa podarilo obnoviť dodávky elektrickej energie do všetkých obcí. V stredu spojenci oznámili dodávky ďalších zbrojných systémov z Nemecka – uskutočnilo sa ďalšie kolo rokovaní v nemeckom Ramstaine. Hlavnou témou bola dodávka moderných systémov protivzdušnej obrany pre Ukrajinu ako odpoveď na ruské ostreľovanie civilnej energetickej infraštruktúry.
Ruské vzdušné sily utrpeli významné straty, podľa ukrajinskej strany boli zostrelené štyri vrtuľníky KA-52. Rusi naďalej pokračovali v zbytočných pokusoch o útok smerom na Bachmut, Ukrajinci zase v pomalom postupe v Luhanskej oblasti. Valné zhromaždenie OSN drvivou väčšinou odsúdilo falošné ruské referenda na okupovaných územiach a odmietlo anexiu okupovaných území.
Štvrtok 13. 10. 2022 (232. deň invázie)
Rusi sa chystajú na obranu Chersonu
Ruské straty na Ukrajine začali opäť rásť. Utrpeli ich najmä vzdušné sily, delostrelectvo, ale pomerne veľké boli aj straty v radoch vojakov. Ruská strana priznala prvé straty mobilizovaných vojakov na Ukrajine.
Ruská správa v okupovanom Chersone vydala príkaz na evakuáciu proruských civilistov z lokality – pripravuje sa tak na obranu mesta pred novým očakávaným ukrajinským útokom. Rusi pokračovali v obmedzených útokoch na energetickú infraštruktúru Ukrajiny, avšak Ukrajina už zrušila všetky nútené obmedzenia, spôsobené nedostatkom energie po predchádzajúcich útokoch.
Parlamentné zhromaždenie Rady Európy prijalo rezolúciu, ktorá označila Ruskú federáciu za teroristický režim v nadväznosti na ruské útoky na civilnú kritickú infraštruktúru.
Strany konfliktu uskutočnili ďalšiu výmenu vojnových zajatcov, po ktorej sa na územie slobodnej Ukrajiny vrátilo 20 Ukrajincov. Štáty podporujúce Ukrajinu ohlásili zintenzívnenie dodávok zbraní pre Ukrajinu. Len za jediný deň ohlásilo Francúzsko, že v kategórii protivzdušných systémov dodá systém Crotale, Veľká Británia ohlásila dodávky striel AMRAAM pre systémy NASAMS (budú dodané z USA) a Španielsko pošle batériu systému HAWK.
Piatok 14. 10. 2022 (233. deň invázie)
Rusko dobylo pár obcí, Ukrajina ich 600 oslobodila
Ukrajinská strana v piatok zverejnila informáciu, že prvý nemecký protivzdušný systém IRIS-T je už nasadený na juhu Ukrajiny.
Britská spravodajská služba skonštatovala, že za posledné štyri mesiace ruská strana obsadila len niekoľko obcí, pričom v niektorých prípadoch je aj toto tvrdenie pochybné. Naopak, ukrajinská strana oslobodila len za posledný mesiac viac ako 600 obcí.
Analytici Inštitútu pre štúdium vojny predpokladajú, že Rusko svojimi raketovými útokmi zo začiatku týždňa „upokojuje“ ruských nacionalistov a ich podporovateľov. Vladimir Putin vyhlásil, že na Ukrajine už bojuje 16-tisíc mobilizovaných a že je normálne, ak už po 10 dňoch od mobilizácie takíto vojaci bojujú a umierajú na Ukrajine.
Skôr to potvrdzuje (napriek tomu, že čísla sú určite sfalšované tak, aby nevyvolávali odpor ruského obyvateľstva), že na front prichádzajú úplne nepripravení ľudia.
Ani jadrové vydierane zo strany Ruska nezmenilo verejnú mienku v podpore Ukrajiny. Pozrime sa napríklad na Maďarska, Talianska alebo Grécka, ktoré sú tradične najväčšími spojencami Ruska. Aj tam podľa prieskumov podporuje možný ústupok Rusku, teda uznanie ruskej suverenity nad Krymom, menej ako 31 % ľudí. Uznanie ruskej suverenity nad Krymom má najsilnejšiu podporu u našich južných susedov. Podpora nárokov Ukrajiny na úplné oslobodenie územia vrátane Krymu pritom rastie, takže Rusko teraz zrejme už nemôže očakávať ani víťazstvo v hybridnej vojne, teda v súboji o verejnú mienku v krajinách podporujúcich Ukrajinu.
Sobota 15. 10. 2022 (234. deň invázie)
Streľba v ruskom výcvikovom tábore
Popri protivzdušnej obrane je veľmi efektívne aj ukrajinské letectvo. Jeho vzdušné sily podnikli v sobotu viac úderov ako letectvo nepriateľa, ich pomer bol podľa ukrajinských údajov 30 ukrajinských ku 17 ruským.
Rusko má naďalej vysoké straty, k 15. októbru prišli podľa ukrajinskej strany už o 65-tisíc vojakov.
Rusi prišli o zásobník ropy neďaleko Belgorodu, pravdepodobne to bol dôsledok ukrajinského útoku. Okupanti pokračovali v útokoch smerom na Bachmut a Avdijiv. Už v predchádzajúcich dňoch sa objavili informácie o pripravovanej ukrajinskej ofenzíve smerom na Cherson. V sobotu ráno začali ruskí vojnoví blogeri šíriť zvesť, že ukrajinská strana začala útočiť zo severu smerom na Cherson, avšak očakávaný ukrajinský postup sa počas dňa nepotvrdil.
Koncom dňa ruské ministerstvo obrany oznámilo, že neďaleko Belgorodu traja útočníci z nešpecifikovaného štátu spoločenstva nezávislých štátov zaútočili na cvičiace ruské jednotky, pričom zabili 11 ruských vojakov a 15 zranili.
Nedeľa 16. 10. 2022 (235. deň invázie)
Ukrajinská strana tento týždeň v zhode s našimi minulotýždňovými predpokladmi nedosiahla také úspechy ako v prechádzajúcich týždňoch. Naopak, Rusko intenzívne zaútočilo na civilnú infraštruktúru Ukrajiny.
Odhliadnuc od faktu, že tým vojaci okupantov vykonali ďalší vojnový zločin, útokmi nedosiahli žiadne vojenské úspechy. Naopak, Rusko stratilo zdroje munície, ktoré mu v ďalšom pokračovaní vojny budú chýbať.
Ukrajinská strana sa zjavne sústredila na oslabenie ruských zbraní určených na nepriamu streľbu. Podľa ukrajinskej strany Rusko tento týždeň stratilo na bojisku 2500 vojakov, ďalších 7500 bolo ranených. Možno odhadnúť, že dve tretiny týchto strát sú minimálne isté a 4000 ruských vojakov bolo z boja vyradených nenávratne.
Tieto počty zodpovedajú aj západným odhadom, že Rusku už bolo z boja nenávratne vyradených asi 90-tisíc vojakov. Ani na základe týchto faktov sa nedá predpokladať, či ukrajinská strana dokáže v nasledujúcom týždni vytvoriť podmienky na ďalší postup. Generál Ben Godges (bývalý veliaci generál armády Spojených štátov v Európe, v súčasnosti pôsobí v Centre pre analýzu európskej politiky) konštatuje, že na zimnú vojnu bude ukrajinská strana pripravená lepšie. Napriek tomu, že sa ukrajinský postup spomalí, podľa Godgesa ho už nezastavia.
Zdroj: https://www.aktuality.sk