Komentáre

Týždeň vo svetových médiách: Matovič si bude dovoľovať stále viac

V tomto prehľade sa okrem témy z tiulku dozviete aj o nedostatku pohonných hmôt vo Francúzsku či poškodení ropovodu Družba v Poľsku. No a končiť bude vyhlásením Emmanuela Macrona, ktorý odmieta použiť jadrové zbrane, ak by ich Rusko použilo na Ukrajine.

Irozhlas.cz: Posilnený Matovič neuberie

Český web Irozhlas.cz zverejnil na svojich stránkach komentár s titulkom „Posilnený slovenský minister Igor Matovič si bude dovoľovať viac než doposiaľ“. Autorka komentuje odvolávanie ministra financií Matoviča v parlamente, pričom spomína jeho výroky ohľadne novinárov a Hitlera.

Matovič uviedol, že za 500 eur sa dá prenajať novinár a že Hitler mal tiež presne takých novinárov, ktorí mali dopredu napísané, ako manipulovať verejnou mienkou. To vzbudilo nevôľu medzi deviatimi poslancami Oľano, ktorí si založili v strane vlastnú platformu, ale nakoniec za odvolanie Matoviča ruku nezdvihli.

Web konštatuje, že Matovičove zotrvanie vo funkcii si on môže vykladať ako svoj veľký úspech, kvôli ktorému si bude dovoľovať viac než doposiaľ. A to neveští nič dobré, keď situácia v krajine je vyostrená v otázkach energetickej krízy i podpory Ukrajiny v boji proti Rusku. Slovenskú spoločnosť silne rozdeľuje i sám Matovič, ktorý „nebude mať po víťazstve v parlamente dôvod, aby v niečom ubral“. Dá sa očakávať, že tým prispeje k oslabeniu verejného obrazu súčasnej slovenskej vlády.

A to všetko v situácii, keď si 60 percent slovenských voličov želá predčasné voľby. Zrejme si myslia, že to je cesta von z marazmu, ale je otázne, či by nová vláda bola lepšia než tá súčasná. „Nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie,“ uzatvára Irozhlas.cz.

Guardian: Francúzsko čelí nedostatku pohonných hmôt

Vo Francúzsku začínajú dochádzať zásoby benzínu a nafty. Dôvodom je štrajk v dvoch najväčších rafinériách spoločností Total Energies a Exxon Mobile. Ten prebieha už tri týždne a dôvodom sú požiadavky odborov na zvýšenie mzdy o 10 percent, uvádza The Guardian.

Odborári argumentujú, že nárast by aspoň čiastočne pokryl výšku inflácie a že rafinérie sú v týchto dobách vysoko ziskové kvôli zvýšeným cenám pohonných hmôt, takže majú z čoho rozdávať.

Štrajk spôsobuje nekonečné rady na francúzskych benzínkach, niektorí čakajúci siahli už aj k násiliu. Najhoršia je situácia na severe krajiny a v okolí Paríža, kde došlo už aj k útokom nožom za údajné predbehnutie radu.

Francúzska vláda sa snaží vynútiť si prerušenie štrajku a v najhoršom prípade hrozí aj prevzatím rafinérií po štátnu správu.

CNBC: Poškodenie ropovodu Družba v Poľsku

Ropovod Družba je poškodený na poľskom území, uniká z neho ropa. Ide o poškodenie jeho severnej vetvy, ktorá dodáva ropu z Ruska do Nemecka, uvádza CNBC. Južná vetva, ktorou prúdi ropa i na Slovensko je v poriadku.

Poľské úrady zistili poškodenie neďaleko mesta Plock v strednom Poľsku. Uvádzajú, že ide zrejme o nehodu, nič nesvedčí o prípadnej sabotáži ako v prípade poškodenia plynovodov Nordstream. Rafinéria poľskej spoločnosti PKN Orlen v Plocku ropu dostáva naďalej, nemecká rafinéria vo Schwedte však už hlásila znížené dodávky, ktoré budú viesť zrejme k obmedzeniu výroby.

Poľská strana už začala s opravami poškodeného ropovodu a uvádza, že miestnemu obyvateľstvu únik ropy nespôsobuje žiadne nebezpečenstvo. Ruská ropná spoločnosť Transneft naďalej posiela dodávky ropy do Poľska a po opravení ropovodu na poľskom území by všetko malo fungovať ako doteraz.

The National: Francúzsko nepoužije jadrové zbrane

Keby Rusko použilo na Ukrajine jadrové zbrane, Francúzsko tie svoje proti Rusku nepoužije, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron podľa The National. Francúzsko by malo totiž podľa svojej doktríny použíť jadrové zbrane, iba keby bol ohrozený základný národný záujem krajiny.

„Ten je jasne definovaný a vôbec by sa ho nedotklo, ak by boli na Ukrajine použité jadrové zbrane,“ uviedol Macron. Podľa neho o tejto otázke ale nie je dobré hovoriť, lebo odstrašovanie jadrovými zbraňami funguje. Cieľom francúzskeho prezidenta je vyhnúť sa globálnej vojne.

Podľa Macrona sa obe strany musia vrátiť za rokovací stôl a Ukrajinci budú musieť zľaviť zo svojho deklarovaného zámeru nerokovať s Putinom a čakať, kým sa v Rusku chopí moci nový prezident.

Kým k mierovým rokovaniam dôjde, budú však Francúzi naďalej dodávať Ukrajincom zbrane potrebné k odrazeniu ruskej agresie, ako napríklad aj delostrelecké systémy Ceasar.

To je chvályhodné. Na druhej strane vyjadrenie Macrona k nepoužitiu jadrových zbraní pôsobí ako pozvánka pre Rusko, aby tak na Ukrajine pokojne urobilo. Macron mal radšej mlčať.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com