Otázky vyžadujúce jasné odpovede. Je Európa pripravená na výzvy?
12. október 2022. Európa je vo vojne už 231 dní. Pravdaže, každý bojuje po svojom – Ukrajina obmedzuje unáhlené hordy za cenu životov vlastných občanov, nielen armády, ale aj civilného obyvateľstva. Ale čím ďalej na západ sa štáty nachádzajú, tým ľahšie a pokojnejšie sa táto vojna vníma.
A ak Poľsko a pobaltské krajiny pristupujú k ruskej agresii takmer rovnako ako Ukrajinci (až na vzácne výnimky), potom odklon od východných kordónov civilizovanej komunity umožňuje občanom strednej a západnej Európy zaobchádzať s tým, čo sa deje na Ukrajine, povedzme to mierne, „s zimnicou.“
Zdalo sa, že skutočné zmeny v mysliach Európanov nastali 10. októbra. Potom, čo celý svet videl teroristické útoky Moskvy na ukrajinské mestá – brutálne a neopodstatnené útoky na obytné budovy, zariadenia na podporu života a ľudí – hrôza normálneho človeka mala dať pochopenie toho, čo sa deje.
A svet a najmä Európa reagovali. Boli urobené desiatky vyhlásení „o situácii“, množstvo prísľubov Ukrajine, mnoho uistení ukrajinskému vedeniu, nekonečné množstvo varovaní – veľmi tvrdých, a dokonca posledných varovaní pre Kremeľ.
Americký prezident rokoval s hlavou ukrajinského štátu. Biden prisľúbil Zelenskému poskytnúť ďalšiu dávku pomoci na obranu Ukrajiny.
Predstavitelia štátov G7, šokovaní teroristickými útokmi z Moskvy – pozor – „odsúdili činy Ruskej federácie a jej prezidenta a varovali pred použitím zbraní hromadného ničenia proti Ukrajine, varujúc Rusko pred následkami“, a tiež „ sľúbil, že bude Ukrajine podľa potreby naďalej poskytovať finančnú, humanitárnu, vojenskú, diplomatickú a právnu pomoc.
Taktiež „lídri“ štátov G7 opäť pripomenuli, „že nevyberané útoky na nevinných civilistov sú vojnovým zločinom“.
„Prezidenta Putina a zodpovedných postavíme pred súd,“ horlivo ubezpečovali lídri G7.
Osvietenie prišlo aj do hláv predstaviteľov medzinárodného trestného súdu, ktorí oznámili svoj zámer vykonať vyšetrovanie masívneho ruského útoku na Ukrajinu. V podstate načas. No predsa.
Najmä prokurátor ICC Karim Khan uviedol, že „pre Rusko príde deň zúčtovania vojnových zločinov na území Ukrajiny“, pričom poukázal na to, že pri útoku zo strany Ruskej federácie boli zabití civilisti a Medzinárodný trestný súd neopustí. toto bez dozoru.
„Medzinárodné právo udelí trest pre zodpovedných a pre všetkých, ktorí pomocou zbraní a rakiet dokážu zastrašiť tých najzraniteľnejších,“ povedal Khan s tým, že „zákon nemusí byť taký silný, ako by si každý želal, ale nie je slabý, ako si mnohí myslia. A v hre je zákon.
Masívne ruské raketové útoky zabili 23 ľudí, približne 100 zranili a poškodili 30 % ukrajinskej energetickej infraštruktúry. Európa naďalej „varuje“.
Svoje „znepokojenie“ vyjadrili aj lídri Bukurešťskej deviatky, ktorí „odsúdili masívne ruské raketové útoky na územie Ukrajiny a požadovali okamžité zastavenie útokov na civilnú infraštruktúru“.
Možno sú to najprimeranejšie hlavy štátov v Európe (samozrejme okrem maďarského premiéra Orbána, ale tu túto krajinu zastupuje prezident), ktoré Kyjevu poskytujú skutočnú podporu.
Praha a Bratislava ako prvé poskytli Kyjevu humanitárnu a vojenskú podporu (výstroj a iné zbrane), najmä ako prvé dodali Ukrajine tanky a systémy protivzdušnej obrany.
Bukurešťská deviatka zahŕňa Českú republiku, Slovensko, Lotyšsko, Litvu, Estónsko, Poľsko, Rumunsko, Bulharsko a Maďarsko. K uvedenému vyhláseniu sa pripojili aj prezidenti Severného Macedónska a Čiernej Hory.
Prezidenti poznamenali, že ruské „masové bombové útoky na ukrajinské mestá sú podľa medzinárodného práva vojnovými zločinmi“ a pripomenuli, že „takéto zločiny proti ľudskosti“ nemajú premlčaciu dobu a spadajú pod jurisdikciu súdov na celom svete.
Zdá sa, že teror Kremľa demonštrovaný 10. októbra vytriezvel dokonca aj francúzskeho prezidenta, ktorý sa doteraz snažil „zachrániť tvár Putinovi“.
„Masívne ruské útoky proti Ukrajine menia povahu vojny,“ povedal Macron a rozhodol sa zvolať svojich vojenských a diplomatických poradcov, „aby analyzovali situáciu“. Čo chcel súdruh Macron analyzovať, je otázka. Zrejme budú mať Francúzi o čom rozprávať.
Majiteľ Elyzejského paláca tiež v pondelok telefonoval s prezidentom Zelenským a diskutoval o posilnení ukrajinskej protivzdušnej obrany.
Možno nastanú posuny v mysliach ďalšieho „lídra“ európskeho spoločenstva, nemeckého kancelára, ktorý pokračuje v línii správania svojho predchodcu.
Samozrejme, pod tlakom okolností a kritiky Scholz predstiera, že zmenil svoj postoj a obrátil sa smerom k Ukrajine. Snáď udalosti z 10. októbra pomôžu lídrovi Nemecka konečne uzrieť svetlo sveta.
Zatiaľ chýba hodnotenie situácie od Frau Merkelovej, ktorá zostúpila z politického piedestálu, no snaží sa stále častejšie pripomínať, z času na čas sa objavuje na informačnom horizonte.
Bývalý vodca NSR pred niekoľkými dňami vydal ďalšie majstrovské dielo, v ktorom vyzval Európanov, aby padli k nohám nedostatočnosti Kremľa.
V zásade sa odchodom Merkelovej zdalo, že éra politickej prostitúcie sa skončila. No, stále existujú jednotliví Orbáni a Lukašenkovia, ale to sú príliš malé postavy na to, aby diktovali podmienky v politickom pannociku kontinentu.
Zdá sa, že Merkelovú sebavedomo nahrádza niekto, kto sa volá Grossi, šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.
Zatiaľ čo civilizovaný svet vyhlasuje (ak zatiaľ len slovami) kremeľského schizofrenika za teroristu, Rafael Grossi si podáva ruku s Putinom v Petrohrade na stretnutí s ruským diktátorom.
„Sme veľmi radi, že vás vidíme a radi budeme diskutovať o všetkých otázkach, ktoré nás obojstranne zaujímajú a možno niekomu aj nás znepokojujú. Napríklad situácia okolo jadrovej elektrárne Zaporizhzhya,“ povedal najvyšší svetový terorista, keď prijal „váženého hosťa“ vo svojom brlohu a poznamenal, že je „otvorený dialógu o jadrovej elektrárni Zaporizhzhya“, situácii, v ktorej sám doviedol do bodu absurdity.
Pri čítaní takýchto správ vyvstáva len jedna otázka – to myslíte vážne?
Naozaj, po 8 rokoch ruskej agresie proti Ukrajine, 8 mesiacoch horúcej zložky tejto vojny, po Bucha, Irpin, Mariupol, Gostomel, Izyum, po ukážke každodenného ostreľovania Ukrajiny a nakoniec, čo ste videli 10.10. – ešte stále veríte, že monštrum sa dá zastaviť varovaním, presviedčaním, výrokmi a len slovami?
Naozaj nechápete, že každé takéto vyhlásenie – varovanie, posledné varovanie, najtvrdšie varovanie – dravca iba vyprovokujú a dávajú mu dôvod domnievať sa, že okrem slov z vašej strany nedôjde k žiadnemu činu.
No Amerika je ďaleko. Ale vy, aspoň z pocitu sebazáchovy, musíte pochopiť, že ak nepomôžete Ukrajine brániť sa a chrániť vás, tak sa zajtra môže v ktoromkoľvek európskom meste zopakovať to, čo ste videli 10. októbra na ukrajinskej pôde.
A ak si myslíte, že sa Kremeľ nad vami zľutuje, spomeňte si na britské Salisbury – teroristický útok štátu Rusko v Britskom kráľovstve (pokus na Skripaľovcov).
Spomeňte si na Vrbetice – teroristický útok spáchaný Ruskou federáciou v ČR (výbuchy v skladoch). A takýchto príkladov je oveľa viac.
Ak by vám to nestačilo, spomeňte si, ako sa k moci dostal súčasný pán Kremľa. Špeciálna služba, ktorú v tom čase viedol, zorganizovala výbuchy niekoľkých obytných budov v samotnom Rusku. Prečítaj si to ešte raz a zamysli sa – Putinova moc začala teroristickými útokmi proti jeho spoluobčanom.
Myslíte si, že vás potom ušetrí? Pozrite sa na Ukrajinu – ak nezastavíte súčasný kremeľský režim, zajtra vás tento režim naučí vo vašej krajine, ale potom budete musieť vy a vaši spoluobčania brániť svoju slobodu a právo voľby so zbraňou v ruke, rovnako ako Ukrajinci dnes áno.
Iba Ukrajina je schopná zastaviť „ruský svet“ a občania tejto krajiny to dokázali a dokazujú to aj v tejto chvíli na bojiskách, keď čítate tieto riadky.
Namiesto stoviek, ba tisícov varovaní a prísľubov by boli najlepšou odpoveďou agresorovi reálne kroky zo strany európskych partnerov, vyjadrené v konkrétnom presune konkrétnych druhov zbraní a ochranných prostriedkov, ktoré sú dnes na Ukrajine tak potrebné. Potrebujeme Ukrajincov a všetkých ľudí v civilizovanom svete.
Stačí sa poobzerať okolo seba a vybrať si správne. Dnes – v záujme pokojného a slobodného zajtrajška.
Autor: Jozef Kováč