BJD 2022: Vrcholom prvého večera bude Richard Bona
Tohoročné Bratislavské jazzové dni sa budú konať v riadnom termíne a s obvyklou návštevníckou „kubatúrou“ (minulý rok bol počet miest kvôli covidu zredukovaný), ale na úplne novom mieste: v štúdiu A4 na Trnavskej ceste 39, neďaleko štadiónu na Pasienkoch zo strany Trnavskej.
„Toto eventové štúdio, v ktorom sa nakrúcajú aj televízne programy, úplne vyhovuje našim predstavám čo sa týka kapacity, členenie aj akustiky,“ hovorí riaditeľ usporiadateľskej agentúry Pavel Daněk.
„Návštevníci nájdu všetko, na čo sú zvyknutí – priestor na občerstvenie aj Pódium mladých talentov. Veľmi dôležitá pri výbere nového pôsobiska bola aj blízkosť centra a možnosť pohodlného parkovania. Veríme, že si návštevníci toto nové miesto ,džezákov‘ obľúbia.“
Na tomto mieste si postupne predstavíme jednotlivé tri večery.
Tradičný úvod minuloročného víťaza
Otváranie BJD 2022 kapele Marek Szarvaš Projekt zabezpečilo, ako je to obvyklé v modernej histórii festivalu, víťazstvo v súťaži na Pódiu mladých talentov minulý rok.
Marek Szarvaš je košický bubeník, známy zo skupiny Hrdza. Jeho vlastný projekt je jedinečná kombinácia hudobníkov rôznych žánrov. V tvorbe sa spájajú prvky jazzu, world music a popu s dôrazom na melódiu. Debutový album skupiny Marek SzarvašAnd The Rest Of The World z roku 2018 bol v ankete Esprit nominovaný na najlepší jazzový album. Tento rok prichádza s druhým albumom Light Outside, vydaným na prestížnej značke Hevhetia.
Na úvodnom singli nového albumu Szarvaš spolupracoval s maďarskou jazzovou princeznou Veronikou Harcsa. Ďalšie skladby naspievala Susanna Jara, ukrajinská world music speváčka žijúca v Poľsku. Na BJD s kapelou zaspieva skúsená a charizmatická Tatiana Hicová-Karlíková.
Český Sinatra bude možno nečakaným vrcholom
Obrovská popularita speváka Vojtěcha Dyka (37) je na jednej strane možno prekvapivá, lebo šoubiznis žičí trochu iným tvorcom ako šoumenom s big-bandom, ktorí robia niečo medzi jazzom a soulom. Na druhej strane, aj v zahraničí existujú takéto „muzikantské jedorožce“.
Na západnej scéne je to napríklad Michael Bublé, u nás práve Dyk. Nový projekt s organistom a klávesistom Ondřejom Pivcom má korene v Brooklyne, kde spoločne s prvotriednymi americkými hudobníkmi vznikol album D.Y.K. a tak sa volá aj ich nový projekt. Repertoár skupiny D.Y.K. naživo videli diváci premiérovo len na piatich českých letných festivaloch. Na BJD bude teda ešte neopozeranou novinkou.
Vojtěch Dyk si pochvaľuje, že nahrávaním v New Yorku vystúpil zo svojej komfortnej zóny. Pretože ho tam nikto nepoznal. Na albume sa podstatne podieľal mimoriadne úspešný český hudobník a producent Ondřej Pivec, držiteľ dvoch cien Grammy, ktoré mu priniesla spolupráca s Gregorym Porterom. Na nahrávanie Pivec prizval aj svoju aktuálnu kapely Kennedy Administration, ktorú sme mohli vidieť na BJD 2018.
Vojtěch Dyk je český herec a hudobník. Je synom známeho historika a spisovateľa Radka Pytlíka a knižnej nakladateľky Věry Dykovej. K spevu sa dostal už zamladi v chlapčenskom zbore Pueri gaudentes. Hviezdny štatút mu zabezpečila pozícia frontmana skupiny Nightwork, preslávil sa a dodnes vystupuje aj ako spevák brnenského swingového orchestra B-Side Band. Ako herec hral v niekoľkých divadlách a filmoch. Dyk nerobí nič polovičato a je odôvodnený pocit, že tento koncert bude jedným z vrcholov BJD aj keď ste s tým možno ani nerátali.
Vrchol bude patriť starému známemu Bonovi (nie Voxovi)
Basgitaristu a speváka Richarda Bonu Slováci milujú – to iste nie je prehnané konštatovanie, keďže tu úspešne hral pod svojim menom trikrát (2006, 2010 a 2018).
Bona je naozaj mimoriadny a výnimočný zjav, či už ako basgitarista alebo ako spevák a organizátori BJD vsadili na overené hodnoty – Bona však vystúpi s novou kapelou, špeciálne je dôvod byť zvedavý na prog-rockového talianskeho gitaristu menom Ciro Manna.
Bubeník Nicolas Viccaro sa vracia po roku – minulý rok hral na džezákoch spolu s Mikeom Sternom a Billom Evansom. Magazín Drummerworld ho zaradil do zoznamu najlepších bubeníkov sveta.
Bona pochádza z Kamerunu, študoval a hral v Nemecku, Francúzsku a New Yorku. Sprevádzal mnoho extraligových hudobníkov ako Bobby McFerrin, Joe Zawinul, Steve Gadd, Larry Coryell či Michael Brecker. Zachovala sa historka, že keď s ním Pat Metheny konzultoval, koho by mal zobrať do Pat Metheny Group na perkusie a vokály, ponúkol sa sám, pretože tú hudbu miloval – a tak sa, hoci mal už hviezdny status, stal radovým členom skupiny.
Jeho vlastná produkcia je svojským veľmi groovovo rozpohybovaným world jazzom, inšpirovaným hudbou rodnej Západnej Afriky, pričom ju rád spája aj s karibskou hudbou do veľmi svojského fusion. Máme sa na čo tešiť.
Zdroj: https://www.aktuality.sk