Slovensko

Matovičovo odvolanie majú v rukách štyria poslanci. Sulíkovi môže chýbať jediný hlas

Ak sa dá opozícia dokopy, bude mať 73 poslancov, ktorí za odvolanie Matoviča zahlasujú. Potrebovať bude ešte aspoň tri hlasy.

Minister financií Igor Matovič ešte nikdy nebol tak blízko svojmu odvolaniu v parlamente ako tento týždeň. Mimoriadna schôdza o šéfovi rezortu financií by mohla byť už v stredu, hlasovanie o zotrvaní Matoviča vo funkcii bude zrejme mimoriadne tesné.

Rozhodujúce slovo môžu mať štyria nezaradení poslanci, traja z nich sa pritom do Národnej rady dostali na kandidátke OĽaNO.

Keď sa opozícia pokúšala vysloviť Matovičovi nedôveru vlani v júni, za bolo iba 51 zákonodarcov. Na odvolanie člena vlády však treba minimálne 76 hlasov. Dnes už nie je úplne nereálne, že sa v parlamente nenájdu.

Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi financií totiž predkladá SaS, ktorá ešte pred rokom a štvrť bola v koalícii a Matoviča podržala. Pod návrh strany sa podpísali aj poslanci Hlasu a nezaradení Tomáš Valášek a Miroslav Kollár. Spolu ide o 34 zákonodarcov.

Kľúčové bude, aký postoj zaujme poslanecký klub Smeru, ktorý má až 27 poslancov. Hoci je Robert Fico jedným z najväčších Matovičových kritikov, jeho odvolanie v parlamente najskôr nechcel podporiť.

Aj 31. decembra v noci

Začiatkom septembra chcela na mimoriadnej schôdzi lídrovi OĽaNO vysloviť nedôveru Republika. Šéf Smeru však oznámil, že uhríkovcom podpisy na zvolanie schôdze neposkytne.

Argumentoval tým, že ak by tak urobil a Matoviča by naozaj odvolali, do vlády by sa vrátila SaS. „Vy si myslíte, že my sme nejaké malé deti, že nás Sulík považuje za idiotov, že my zajtra odvoláme Matoviča a Sulík sa víťazoslávne vráti do vlády?“ hovoril.

To sa však teraz zrejme zmenilo. Podpredseda Smeru Richard Takáč v nedeľu v TA3 vyhlásil, že za vyslovenie nedôvery ministrovi financií by hlasovali aj „31. decembra v noci“.

Ak by teda za Matovičovo odvolanie zdvihol ruku celý Smer a spolu s nimi aj siedmi poslanci ĽSNS a piati z Republiky, dohromady by išlo už o 73 hlasov. Stačili by tri hlasy navyše a Matovič by musel odísť.

V tomto momente do hry vstupujú siedmi nezaradení poslanci, ktorí môžu predsedu Obyčajných ľudí podržať, ale aj potopiť. Tomáš Taraba a Filip a Štefan Kuffovci ho zrejme podržia.

Taktika Matoviča?

Taraba svoj postoj vysvetľuje rovnako ako pred časom Smer – nechce návrat SaS do koalície. „Ja nebudem hlasovať za to, aby sa Sulík vrátil do vlády. To je jasný postoj, ktorý som povedal v lete, a ten nezmením,“ povedal pre Markízu.

Taraba s Kuffovcami podporili už Matovičov miliardový balíček na pomoc rodinám s deťmi a po odchode SaS z koalície hlasovali aj za viacero vládnych návrhov. O Tarabovi sa špekulovalo ako o novom podpredsedovi parlamentu, on sám však napokon odmietol, že by mal o funkciu záujem.

Pri „comebacku“ SaS do vlády v prípade Matovičovho odvolania sa na chvíľu zastavme. Hoci ide o na prvý pohľad absurdný scenár, sám šéf OĽaNO v RTVS konštatoval, že by sulíkovci pozvánku dostali.

„Nech sú akíkoľvek, stále je tam časť poslancov, ktorí to cítia demokraticky a nebudú pomáhať mafii a fašistom povaliť vládu v čase najväčších kríz,“ vysvetlil.

Erik Tomáš z Hlasu ho vzápätí obvinil, že ide len o taktiku, aby Smer aj Hlas znechutil od hlasovania za jeho odvolanie.

Čepček aj Mičovský ho podržia

Ak si odmyslíme tarabovcov, do úvahy prichádzajú ešte štyria nezaradení poslanci, ktorí môžu rozhodnúť o konečnom výsledku hlasovania.

Ide o Katarínu Hatrákovú, Jána Mičovského, Martina Čepčeka (všetci sú odídenci z OĽaNO) a Slavěnu Vorobelovú, ktorá kandidovala za ĽSNS. Dvaja z nich už teraz avizujú, že svojho niekdajšieho šéfa podporia.

„Prečo by mal odísť víťaz volieb, ktorý už raz odišiel a snaží sa pomôcť rodinám a dôchodcom, keď väčšie problémy máme na ministerstve zdravotníctva, ktoré nikomu nevadia? Poďme odvolávať Lengvarského,“ napísal nám Čepček.

Mičovský zasa hovorí, že hoci nie je úplne spokojný, bude proti vysloveniu nedôvery. „Keď si to dám na misku váh, vychádza mi to tak, že by bolo nesprávne v súvislosti s tým, čo sa deje v našej krajine, aby teraz odišiel,“ dodáva.

Ešte nevedia

Vorobelová aj Hatráková odpovedajú vyhýbavo a nejasne. Hatráková tvrdí, že kľúčové pre ňu je, aby neboli predčasné voľby, ak by odvolaný bol. Definitívne sa ešte nevyjadrila.

Vorobelová povedala, že si chce najskôr naštudovať odôvodnenie návrhu na odvolanie. „Ale myslím si, že moje postoje k vláde sú jasné,“ doplnila poslankyňa, ktoré už podporila aj niekoľko koaličných návrhov.

Aj s Vorobelovu a Hatrákovou by však opozícia mala len 75 hlasov. Matoviča od jeho konca v kresle správcu štátnej kasy tak možno bude deliť jediný hlas.

Nech už hlasovanie dopadne akokoľvek, isté je, že Igor Matovič v ňom vidí dôkaz spolupráce SaS s Hlasom. „Čakal som na tento deň, lebo je veľmi dôležitý. Je definitívnym potvrdením, že SaS sa po voľbách bez hanby spojí aj so smerákmi, ktorí 19 rokov organizovali, kryli a obhajovali všetky smerácke podvody,“ napísal na Facebooku, keď SaS oznámila, že vyzbierala podpisy na mimoriadnu schôdzu.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com