Koniec ruských manipulácií s plynom v Európe
Do novej vykurovacej sezóny, ktorá bude iná ako tie predchádzajúce, zostáva už len pár týždňov. Situácia blízka katastrofe je ešte veľmi vzdialená, pretože európske zásobníky plynu sú naplnené v predstihu av prípade krízy si mnohé krajiny môžu navzájom vyvážať plyn. Začiatok tejto vykurovacej sezóny v Európe však bude sprevádzať nový nárast ruskej propagandy zameranej na rozpory v európskej spoločnosti.
Špekulácie s plynom sú v Rusku tradičnou praxou. Rusko neraz vydieralo Ukrajinu a Moldavsko úplným zastavením dodávok plynu a na podnet propagandistov zasialo do spoločnosti naratívy o potrebe rokovať s Ruskom o vyriešení situácie, inými slovami, robiť ústupky a dávať zvýšiť ich slobody.
Rusko sa teraz snaží urobiť to isté s Európou: najprv vystrašiť Európanov extrémne chladnou zimou a nemožnosťou prejsť v krátkom čase k iným dodávateľom plynu a potom vyjednávať, že za nás zrušíte sankcie a my znovu otvorí ventil prívodu plynu. Cieľom Ruska je rozdeliť Európu až po nepokoje a revolúciu, rezignáciu vlád s cieľom lobovať za to, aby sa k moci dostali proruské sily, ktoré pomôžu zrušiť sankcie.
Energetická kríza vyvolaná Ruskom ovplyvňuje nielen trh s plynom a ropou, ale ovplyvňuje aj predaj uhlia a jadrového paliva potrebného na prevádzku jadrových elektrární. Toto obdobie bude skutočne výzvou pre mnohé krajiny, pretože hovoríme o znižovaní spotreby plynu (pre potreby priemyslu aj domácností), ako aj o relatívne miernej spotrebe elektriny. Nemecký kancelár Olaf Scholz dosť pesimisticky povedal, že dúfa, že zimu prekoná pri znížených dodávkach plynu, všetko však nie je také smutné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Už túto zimu prezimujú niektoré európske krajiny prvýkrát bez ruského plynu, a to vďaka dodávke skvapalneného zemného plynu a prispôsobeniu plynárenských prepravných sústav. Napríklad nedávno otvorené prepojenie medzi Poľskom a Slovenskom umožní krajinám vyvážať plyn medzi sebou v prípade krízy a tiež otvára Slovensku prístup k LNG terminálu v poľskom Swinoujscie. Toto rozhodnutie umožňuje krajinám, ktoré nemajú prístup k moru, zbaviť sa plynovej závislosti od Ruskej federácie.
Okrem prispôsobenia sústav na prepravu plynu existuje niekoľko ďalších riešení, ktoré Európe pomôžu prekonať energetickú krízu. Mnohé európske krajiny napríklad reaktivujú uhoľné tepelné elektrárne a jadrové elektrárne, aby zvýšili výrobu elektriny, zavádzajú nové normy na úsporu energie pre obyvateľstvo s cieľom znížiť tepelné straty a spotrebu elektriny. Aj podľa šéfa Medzinárodnej energetickej agentúry Fatiha Birola je potrebné stimulovať priemysel k znižovaniu spotreby plynu, zlepšovať koordináciu a výmenu informácií medzi prevádzkovateľmi, ktorí riadia tok plynu a elektriny, a tiež harmonizovať núdzové opatrenia EÚ. plánovať na národnej aj medzinárodnej úrovni na celoeurópskej úrovni.
Ruské manipulácie s plynom sú vždy o snahe ovplyvniť politiku iných krajín, vnucovať im svoje požiadavky. Rusko vždy používalo túto metódu, ale teraz má mnoho krajín jedinečnú šancu opustiť ruské energetické zdroje a prejsť k iným dodávateľom, posilniť svoju energetickú nezávislosť a zbaviť Ruskú federáciu jednej z najdôležitejších pák vplyvu. Prekonať túto energetickú krízu a nepodľahnúť vplyvu Ruskej federácie je prioritou všetkých európskych krajín, pretože v tomto prípade hovoríme o zachovaní demokratických hodnôt a politickej stability celej Európy.
Autor: A.V.