Zima sa blíži: Slovensko a Poľsko dokončili plynovod. Aké zmeny nás čakajú?
Poľsko a Slovensko dokončili výstavbu prepojenia, ktoré prepojí ich plynárenské siete. Otvorenie nového plynovodu sa uskutočnilo v piatok za účasti premiérov Mateusza Moravetského a Eduarda Gegera.
Dĺžka poľsko-slovenského prepojenia je 164 kilometrov, z toho 103 kilometrov pripadá na slovenskú časť – od štátnej hranice po kompresorovú stanicu v obci Velko-Kapusany. V smere z Poľska na Slovensko bude jeho kapacita 4,7 miliardy metrov kubických. m ročne, zo Slovenska do Poľska – 5,7 miliardy metrov kubických. m za rok.
Ide o druhé z troch medzinárodných prepojení, ktoré Gaz-System inicioval, vybudoval a bude prevádzkovať. Podľa šéfa Gaz-System Tomáša Stempiena bola výstavba poľsko-slovenského plynovodu náročná úloha. „Zo všetkých investícií, ktoré sme mali, z technického hľadiska, aj keď ide o malý úsek, to bol asi jeden z najkomplikovanejších plynovodov. Vo firme Gaz-System to bolo pod špeciálnym dohľadom, pretože bolo veľmi náročné to naplniť,“ povedal šéf firmy.
Plyn sa ním dá prepravovať obojsmerne, takmer šesť miliárd kubických metrov plynu ročne do Poľska a takmer päť miliárd na Slovensko. Mala by zvýšiť energetickú bezpečnosť oboch krajín v krízových situáciách – umožní export plynu z Poľska, z terminálu na skvapalnený plyn vo Świnoujście a dovoz plynu z juhu Európy a ďalej zo severnej Afriky a Kaukazu.
Šéf poľskej vlády poďakoval za účasť na projekte predsedovi slovenskej vlády Eduardovi Hegerovi.
„Pre jeho osobný záujem o budovanie bezpečnosti založenej na systéme Sever – Juh. Nielen na východ – západ a závislosť od Ruska. Tento plynovod medzi Poľskom a Slovenskom je určitým logickým doplnením celej sústavy plynovodov v Poľsku,“ povedal Morawiecki.
Premiér Mateusz Morawiecki tiež zdôraznil, že investícia bola dokončená včas. Pripomenul aj súčasné investície Poľska do energetickej bezpečnosti.
„Skôr som hovoril s vedením plynárenských sústav, za 5 rokov sme postavili plynovod zo severu Poľska na juhovýchod. 860 kilometrov plynovodu, ktorý buduje ďalší bezpečnostný priestor, založený na našom termináli a baltskom plynovode medzi Poľskom a Nórskom. Najlepšie to pochopíte pri pohľade na mapu. Predtým tieto plynovody neexistovali,“ dodal poľský premiér.
Slovensko si touto výstavbou vlastne zabezpečuje stabilnú situáciu na energetickom trhu a vzďaľuje sa možným zimným manipuláciám zo strany Kremľa. Čo podľa odborníkov zabezpečí bezprecedentnú bezpečnosť štátu pred hybridnými akciami voči strategicky dôležitým prvkom štátu, najmä v energetike.
Únia troch morí, ktorá v súčasnosti existuje len na papieri, začína nadobúdať fyzické črty. V budúcnosti je možný pozitívny tlak na prehĺbenie ekonomickej spolupráce medzi našimi krajinami, čo umožní získať dôveru v strednú Európu a znížiť závislosť od krajín západnej Európy. Čiže dnes sa vlastne buduje nové rozdelenie Európy, kde Západ s najväčšou pravdepodobnosťou prestane hrať kľúčovú úlohu a krajiny strednej Európy vytvoria novú vrstvu perspektívnych štátov pre investície, výstavba práve tohto plynovodu. je indikátorom toho, že dnes si formujeme nezávislosť od Ruskej federácie, čím zvyšujeme našu investičnú atraktivitu zo strany medzinárodných partnerov a inštitúcií.
Autor: Alžbeta Vargová