Kultúra

Rasizmus v stredoškolskom futbalovom tíme a vyrovnávanie sa s koncom kariéry. Športové príbehy očami Hollywoodu

Skutočné príbehy obyčajných ľudí, ktorí sa dostanú z nuly až na vrchol či mimoriadne osudy podľa skutočných udalostí. Šport patrí k najobľúbenejším témam v kinematografii. Prinášame vám prvý diel najlepších športových filmov.

Remember the Titans

Školská rada T.C. Williams High School spravila v roku 1971 nečakané rozhodnutie, keď sa rozhodla vymeniť etablovaného trénera miestneho stredoškolského tímu amerického futbalu.

Bill Yoast sa tak z pozície hlavného kouča stal iba pomocným trenérom a na jeho miesto nastúpil mladší a dravý Herman Boone.

V južanskom meste Alexandria by nešlo o nič neobvyklé. Miestni obyvatelia aj samotní hráči tímu boli zvyknutí, že v ceste za úspechom je zmena trénera bežnou vecou. Pre väčšinu obyvateľov bol však nový tréner len ťažko akceptovateľný. Herman Boone bol totiž černoch.

Drámu Remember the Titans (Sezóna Titanov, slovenský distribučný názov) natočil v roku 2000 režisér Boaz Yakin. V jeho kariére išlo o prvú veľkú hollywoodsku produkciu a Sezóna Titanov patrí doteraz k jeho najznámejším filmom.

Hlavnú úlohu trénera Boonea stvárnil Denzel Washington. V ďaľších úlohách mohli diváci vidieť Willa Pattona, Wooda Harrisa či Kate Bosworth.

Film produkoval jeden z najúspešnejších producentov v Hollywoode Jerry Bruckheimer, niekedy nazývaný aj stroj na hity. Jeho inštinkt sa osvedčil aj v tejto snímke, natočenie športovej drámy podľa skutočného životného príbehu Hermana Boona malo úspech kritikov aj divákov.

Snímka si pri nákladoch tridsať miliónov dolárov odniesla len z kín viac ako 136 miliónov. Sezóna Titatnov mala hlavne v USA úspech aj na DVD nosičoch.

Pred novým trénerom tak stojí náročná úloha, aby stmelil mužstvo, ktoré rozdeľujú hlavne predsudky ich rodičov. Boone na to však vôbec neberie ohľad, dôležité je pre neho len to, aby mužstvo fungovalo ako jeden celok, ktorý sa navzájom podporuje, rešpektuje a ide spoločne za víťazstvom. Tento prístup sa však nepáči mnohým bielym rodičom.

Film na ploche 109 minút odkrýva náladu časti americkej spoločnosti 70. rokov minulého storočia, v ktorej stále pretrvávali rasové predsudky. Pred rôznymi atakmi tak musí nový tréner chrániť svojich hráčov, no aj vlastnú rodinu.

Skutočný Herman Boone zomrel v roku 2019 vo veku 84 rokov na rakovinu. Po futbalovej trénerskej kariére naďalej učil telocvik na strednej škole.

Jedným z členov školského týmu, ktorý hral majstrovský zápas zobrazený vo filme, bol aj Wayne Sanders. Tréner Boone ho požiadal, aby hral počas zápasu v roku 1971, aj keď bol oficiálne členom juniorského tímu.

Podľa jeho slov však v šatni rasové problémy vôbec neriešili. „Rasové záležitosti, to bolo skôr pre dospelých ako pre študentov,” povedal Sanders v minulosti pre New York Times.

Boone podľa neho svoju vtedajšiu premiéru na lavičke hlavného trénera mužstva zvádol veľmi dobre. Vďaka svojmu nekompromisnému štýlu, disciplíne a vzájomnému rešpektu to bol muž na správnom mieste.

For Love of the Game

Billy Chapel veľmi dobre vie, že po devätnástich rokoch sa jeho život v kolotoči profesionálneho baseballu blíži do finále. Po nie veľmi vydarenej sezóne sa dozvie, že jeho životná láska Jane odchádza za prácou do Londýna a Billy tak zisťuje, že koniec kariéry nadhadzovača Detroit Tigers nie je to jediné, o čo môže v živote prísť.

Snímku Hra snov (slovenský distribučný názov) natočil v roku 1999 úspešný režisér Sam Raimi, ktorý má na konte filmy ako Rýchlejší ako smrť, Spiderman či Jednoduchý plán. V Hre snov si zahral hlavnú úlohu stárnúceho nadhadzovača Kevin Costner, ktorý aj v súkromí patrí k veľkým fanúšikom baseballu. V hlavnej ženskej úlohe sa predstavila Kelly Preston.

Raimi natočil Hru snov pomerne odlišne od množstva iných úspešných baseballových snímok ako sú napríklad Veľké víťazstvo či 61. Scenáristka Dana Stevens napísala komorný príbeh, ktorý vo svojej podstate neoslavuje samotnú hru, ale zameriava sa na konkrétneho človeka v nej.

Baseball a športová linka v príbehu slúžia na dokreslenie problémov a prekážok, ktoré musí hlavná postava prekonať, aby mohla na konci spraviť to, čo je pre ňu a pre katarziu diváka najlepšie.

A práve v tom spočíva sila tohto filmu. Do postavy Billyho Chapela, nadhadzovača na sklonku kariéry, sa divák dokáže vžiť, pretože každý z nás sa v istej chvíli ocitne v živote pred dôležitým rozhodnutím, ktoré ovplyvní jeho ďaľšie smerovanie.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com