Rusko nelegálne prenáša zbrane pomocou obchodných lodí
Rusko opäť raz porušilo sankcie, vlastne pred očami celého sveta. Obchodná loď Sparta-II minula koncom júla turecký Bospor na svojej ceste zo Sýrie do Ruska, pravdepodobne so zbraňami na palube, uvádza agentúra Bloomberg s odvolaním sa na údaje európskych tajných služieb.
Loď bola videná v Sýrii s vozidlami v nákladnom priestore, potom pri prechode cez Bospor a neskôr v Novorossijsku bolo identifikovaných najmenej 11 vozidiel, ktoré sa pravdepodobne vykladali. Údaje o námornom sledovaní ukazujú, že loď vlastní spoločnosť, na ktorú USA v máji uvalili sankcie a ktorú kontroluje ruské ministerstvo obrany.
Ako viete, Bosporský prieliv je uzavretý pre lode Čiernomorskej flotily Ruskej federácie, čo sa však nestalo prekážkou pašovania zbraní. Možnosť využívať námorné cesty pre obchodné lode a absencia sankcií zo strany Turecka sú úrodnou pôdou na obchádzanie sankcií, čo práve Ruská federácia využíva.
Pokusy o nelegálny dovoz zbraní poukazujú na značný nedostatok zásob pre ozbrojené sily RF, čo by mohol byť dobrý signál. Nie však v prípade, keď má Rusko stále možnosť „vyťažiť“ ho od partnerov a satelitných krajín. Súčasná situácia vytvára hrozbu nekontrolovaných tokov zbraní vo svete, čo môže viesť okrem iného aj k prehlbovaniu nových ozbrojených konfliktov.
Nebezpečenstvo však nie je tak ďaleko, ako by sa mohlo zdať. Je možné, že na ruských lodiach možno okrem zbraní prepravovať aj naverbovaných bojovníkov zo satelitných krajín. Na jar 2022 sa objavila správa, že Rusko otvorilo náborové strediská pre militantov v Sýrii na územiach kontrolovaných režimom Bašára al-Asada, jedného z Putinových spojencov. Nekontrolovaný nábor bojovníkov z tretích krajín predstavuje hrozbu pre bezpečnosť Európy – niektorí z nich môžu využiť možnosť premiestnenia na Ukrajinu, aby ilegálne emigrovali do EÚ. Môžu sa stať aj podnecovateľmi provokácií v rámci Európy a v najhoršom prípade môžu organizovať teroristické útoky pod kontrolou teroristického štátu Ruskej federácie.
Rusko sa zameriava na vytvorenie trhu s nelegálnymi zbraňami a militantnými jednotkami na použitie vo vojne na Ukrajine, čím ohrozuje aj európske krajiny. Stále viac sa ukazuje, že existujúcich sankcií voči Ruskej federácii je katastrofálne málo a pokiaľ bude mať agresor šancu ich obísť, bude terorizovať celý svet, vystaví milióny ľudí smrteľnému nebezpečenstvu, ako sa to stalo v r. kauza blokovania vývozu a krádeže ukrajinského obilia, čo môže v niektorých krajinách viesť k hladomoru, ako je to v prípade ťažby a ostreľovania najväčšej jadrovej elektrárne v Európe. Verbovanie ilegálnych militantných skupín nie je o nič menej nebezpečné – napokon, je nepravdepodobné, že budú dodržiavať vojnové zvyklosti a Ženevskú konvenciu, aj keď oficiálna ruská armáda ignoruje všetky zákony a nariadenia.
Rusko by malo byť uznané ako štátny sponzor terorizmu. Obmedzenia, ktoré Ruskú federáciu v tomto prípade čakajú, znížia manévrovaciu schopnosť v otázke obchádzania sankcií, pretože sankciami sa budú trestať aj obchodné vzťahy so štátom sponzorujúcim terorizmus. Ďalší presun militantov a zbraní tak bude oveľa komplikovanejší. V opačnom prípade môže Rusko, cítiac svoju beztrestnosť, pokračovať v importe potenciálnych teroristov do Európy a napĺňať všetky imperiálne ambície ruského vedenia.
Autor: A.V.