Komentáre

Gazprom vyhlasuje vyššiu moc. Má Európa šancu nezamrznúť v najbližšej zime?

Ruský Gazprom svojim zákazníkom v Európe odkázal, že im negarantuje dodávky plynu. Dôvodom sú „mimoriadne okolnosti, ktoré od toho nezávisia“.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na list ruskej spoločnosti, ktorý sa odvoláva najmä na uzavretie plynovodu Nord Stream 1 s cieľom vykonať plánované preventívne práce aj 11. júla.

Obnovenie prevádzky plynovodu, ktorý bol poškodený po 21. júli (predtým sa bude opravovať), sa ale nemecké úrady obávajú, že práce sa nakoniec z politických dôvodov zvrhnú na „nepretržité opravy“.

Medzi adresátmi listu je aj najväčší nemecký dovozca ruského plynu Uniper, ktorý uviedol, že oficiálne zamietol žiadosť Gazpromu, pretože ju považuje za neopodstatnenú.

Výstrahu pred vyššou mocou dostal aj najväčší nemecký výrobca elektriny RWE.

Rakúska ropná a plynárenská skupina OMW však vidí situáciu optimistickejšie a avizuje očakávanie obnovenia dodávok Nord Stream 1, ako bolo pôvodne plánované.

Situácia, ktorá sa vyvinula na európskom trhu s plynom, je, samozrejme, mierne povedané nepríjemná. Rozhodne to však nemožno nazvať neočakávaným – plyn bol pre Moskvu vždy zbraňou a len krátkozrací, alebo jednoduchšie hlúpi politici to nedokázali pochopiť.

Alebo tí, ktorí sa tvárili, že nerozumejú situácii, do ktorej Kremeľ rok čo rok ťahal Európu. Prečo lídri krajín EÚ a najmä Nemecka zatvárali oči pred dianím na energetickom trhu, je otázka.

Vzhľadom na to, že niektorí z nich za to dostali dobré finančné výhody, môže to odhaliť toto tajomstvo.

Napokon, tak či onak, odpoveď ešte bude musieť dať: ako sa Nemecko, možno najpragmatickejšia krajina v Európe, ukázalo ako absolútne závislé od Ruska v otázkach ropy a plynu. Je možné, že takáto téma bude v blízkej budúcnosti predmetom vyšetrovania.

Koniec koncov, situácia, ktorá sa dnes vyvinula na energetickom trhu v Nemecku a celej Európe, dáva Kremľu neskutočné možnosti. Nemecko nie je ani začiatok.

Rusko začalo s výkyvmi plynu minulý rok. V tom čase už Gazprom začal „vysušovať“ Európu tým, že nedodával významné objemy plynu. Gazprom minulý rok neprečerpával plyn do vlastných ani kontrolovaných európskych podzemných zásobníkov plynu, ktoré boli naplnené na 8-10 %.

Ale Európa naďalej „dôverovala“ Kremľu a snažila sa vyjednávať. Len Kyjev potom kričal do celého sveta – ale potom to nikto cynicky nepočul v domnení, že ide o otázky Ukrajiny.

V tom istom roku, so začiatkom vojenskej invázie Ruskej federácie na Ukrajinu, už Moskva zhodila masky a vydiera nielen Ukrajinu, ale celú Európu.

Je dôležité pochopiť, že hoci je v kalendári stred leta, jeseň a zima sú za dverami. A to je obľúbený čas vedenia Ruskej federácie – vydieranie, pretože ho nikto nezrušil.

Niet pochýb o tom, že Moskva so všetkou horlivosťou, ktorá je jej vlastná, teraz začne eskalovať situáciu v energetickom sektore, čo ovplyvní nemecké verejné služby. Aby som bol konkrétny, prinajmenšom to povedie k zvýšeniu taríf, ktoré sa aj tak líšia od minuloročných a nie sú v prospech tých súčasných.

Takáto situácia zjavne nebude proti súčasnej vláde, ktorej podpora medzi Nemcami je už dnes značne obmedzená.

Kremeľ môže využiť nespokojnosť Nemcov a pretaviť ju do rezignácie nemeckej kancelárky.

Alebo, čo je ešte horšie, udržať šéfa nemeckej vlády na háku a použiť túto tému ako argument. Čo bude Moskva žiadať na oplátku od zahnaného Scholza, možno len špekulovať.

Ale táto situácia sa netýka len Nemecka, a dokonca ani nie tak. Toto je jasná ukážka toho, čo Kremeľ urobí s celým kontinentom.

Ak vezmeme do úvahy ešte jednu nuanciu – 17. júla Gazprom stanovil nový denný rekord v dodávkach plynu do Číny – potom spolu s oznámením vyššej moci tu nevidíme nič iné, ako vypracovanie modelu tlaku na Európu prostredníctvom plynu. .

Čo by mala Európa v tejto situácii robiť, ako reagovať a má šancu predbehnúť Moskvu? Brusel, ale aj samotný Berlín zatiaľ prejavuje zmätok.

Nemci sú si istí, že „oprava“ Nord Stream 1 je predohrou skutočnej plynovej vojny. Berlín sa veľmi bojí, že Putin uzavrie plynový ventil a Európa v zime jednoducho zamrzne.

Ako východisko zo situácie Nemecko vyvinulo tlak na Kanadu, aby ako výnimku zo sankcií umožnila Siemensu previesť na Gazprom plynovú turbínu, ktorú mal na opravu.

Formálne bolo dôvodom to, že bez tejto turbíny (podľa Kremľa) by Nord Stream 1 nemohol normálne fungovať. Nie je to však pravda, keďže takýchto turbín je osem.

To znamená, že v tejto situácii bolo prvé kolo pre Moskvu. A teraz musí Európa reagovať.

A problémom dneška nie je ani tak energetická zložka – ide o bezpečnosť kontinentu.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com