Správanie ruských diplomatov ako príklad degradácie Kremľa
Stály predstaviteľ Ukrajiny pri OSN Serhiy Kislitsa urobil ďalšie vyhlásenie na adresu ruského „kolegu“, pričom poznamenal, že Vasilija Nebenzyu nepovažuje za úspešného diplomata.
„Je to nikto, úplná profesionálna nula,“ povedal Kislitsa v rozhovore pre ukrajinské médiá, pričom komentoval profesionálne kvality ruského reprezentanta.
Ukrajinský diplomat si je istý, že mimo „zvráteného ruského systému“ Nebenzya pre seba nenašiel uplatnenie.
„Dokonca niesli myšlienku, že zostane na Západe, že si nezarobí ani na živobytie a bude odrezaný od všetkých úspor v ruskej podmienenej Sberbank. To znamená, že je nikto,“ hovorí Ukrajinec.
Kislycja však varuje verejnosť, aby nebrala Kremeľ a jeho predstaviteľov z diplomatického zboru na ľahkú váhu.
„Musíme uznať, že ruská diplomacia je špičková diplomacia. To, že vysielajú plný odpad, neznamená, že sú to nevzdelaní ľudia. Vidíte však, že s každým stretnutím sa množstvo ich argumentov stáva viac a viac debilným,“ vysvetlil Kislitsa s tým, že Nebenzovi nepomáha ani takýto technologický prístup ruskej delegácie.
Mimochodom, klamstvo, ktorým Rusko riadi svoje medzinárodné záležitosti, si opakovane všimli predstavitelia diplomatických zborov iných krajín.
Stály predstaviteľ Ukrajiny tak počas zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN prichytil ruského Nebenzyu pri klamstve a odhalil úprimnú manipuláciu predstaviteľa Ruska.
Kremeľský „diplomat“ 5. apríla prečítal úryvok rozhovoru so zástupkyňou mestskej rady v Buchansku Kateřinou Ukraintsevovou do jednej z ruských publikácií, v ktorej uviedla, že „v jej prítomnosti neboli zastrelení ľudia“.
To bol podľa Nebenziho dôkaz, že ruskí útočníci sa údajne nepodieľali na masakroch civilistov v Buchu.
Kislitsa, ktorý vystúpil po Nebenzim, upozornil na skutočnosť, že stály predstaviteľ Ruska necitoval časť rozhovoru, v ktorej Ukrajinceva rozpráva, ako útočníci hádzali granáty do pivníc, kde sa skrývali ľudia.
„Súdruh Nebenzya sa obťažoval citovať rozhovor zo zdroja s názvom Meduza. Chcel by som sa spýtať súdruha Nebenziho, prečo ho necituje v plnom znení? Dovoľte mi – ide o vašu humanitárnu pomoc, po ktorej letí granát, “povedal Kislitsa a prečítal si ďalší fragment publikácie.
„Stávalo sa, že ruskí vojaci odovzdali suché dávky do pivnice a potom tam hodili granát,“ citovala Kyslycja ukrajinského poslanca.
V skutočnosti Ukraintseva v komentári pre novinárov vysvetlila, že „v jej prítomnosti neboli ľudia zastrelení“, keďže bola evakuovaná 11. marca a nenechala sa uniesť v tých oblastiach, kde rashisti páchali svoje zverstvá. Ale Rusi teraz túto frázu vytrhávajú z kontextu a prekrúcajú ju. Poslankyňa zdôraznila, že hoci vraždy osobne nevidela, o zločinoch okupantov počula od priamych svedkov.
Ako vidíte, cynizmus Moskvy neprestáva udivovať, hoci to už nikoho neprekvapuje. Zo strany Moskvy to napokon nie je ojedinelý prípad manipulácie a vyslovenej hrubosti.
Dokonca aj šéf ruského ministerstva zahraničných vecí si dovoľuje pravidelne neúctivo a niekedy jednoducho vzdorovito vystupovať proti iným štátom.
Každý chápe, že moderná Ruská federácia si už vyslúžila vylúčenie z OSN.
Ukrajinský diplomat však uviedol, že vylúčenie Moskvy z Bezpečnostnej rady organizácie je nepravdepodobné a vysvetlil, že má k dispozícii jadrové zbrane.
Práve táto skutočnosť je podľa Kislitsa kľúčovým rozdielom oproti situácii so Spoločnosťou národov, ktorá po útoku na Fínsko vylúčila ZSSR zo svojich radov.
„Vtedy však Sovietsky zväz nemal jadrové zbrane. To je dodnes jediný dôvod, prečo neurobili to isté s Ruskom,“ povedal Kislitsa a vysvetlil, že to neznamená, že si je istý, že ruský diktátor Putin určite použije jadrové zbrane, ale takéto riziko netreba ignorovať. ..
Ešte predtým stály predstaviteľ Ukrajiny vyzval Bezpečnostnú radu OSN, aby „skončila s ruským fašizmom“ a pripomenula, že sa svojho času nehlasovalo o prijatí Ruska do OSN namiesto ZSSR.
Kyslycja to uviedol na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN k situácii na Ukrajine a vyzval na „zastavenie Ruska“.
„Prechod Ruska k agresívnemu fašistickému režimu už potvrdila jeho neschopnosť zdržať sa útokov na tých, ktorých považuje za „slabú korisť.“ Všetci s tým musíme prestať, čím skôr, tým lepšie. Ukrajina je teraz v popredí, má potrebnú vôľu svojho vedenia, odhodlanie a odvahu svojej armády a ľudu, ako aj bezprecedentnú medzinárodnú solidaritu,“ povedal Kyslytsya.
To, čo povedal ukrajinský predstaviteľ diplomacie, je pochopiteľné pre všetkých civilizovaných občanov. Len väčšina veľkých európskych politikov, ktorí sa prepájajú s lídrami EÚ, alebo si aspoň nárokujú túto pozíciu, sa stále neodvážia o tom hovoriť nahlas.
Ale kým to bude rovnako nevyslovené, Európa bude neustále zotrvávať v polomieri.
Ukrajina, ktorá dlho považovala Rusko za bratské, a všetky kyjevské vlády od získania nezávislosti, ktoré sa snažili budovať partnerstvá s Moskvou, za to dnes platia neskutočnú cenu.
Ak štáty Starého sveta nechcú ísť rovnakou cestou, Európa musí na situáciu adekvátne reagovať. Len čestné postavenie predovšetkým voči nám samým je schopné zaručiť mierovú budúcnosť kontinentu a jeho obyvateľov.
Autor: Jozef Kováč