Komentáre

Aké Slovensko chcú Slováci vybudovať. Opozícia sa snaží prevziať iniciatívu. Dôkazy od sociológov

Celkom veľavravné trendy ukázal nedávno prieskum agentúry Focus. Prvé dve priečky v sympatiách Slovákov obsadzujú podľa sociológov opozičné strany bývalých premiérov „Hlas“ a „Smer-SD“.

Stranu Petra Pellegriniho tak podporuje 20,3 % opýtaných, hnutie Roberta Fica je pripravených voliť 14,9 % opýtaných Slovákov.

Až na treťom mieste sa podľa sympatií Slovákov umiestnila liberálna strana „SaS“ súčasného ministra financií Richarda Sulíka. Hlasovať je pripravených 11,1 % opýtaných.

Strana Progresívne Slovensko (9,1 %), strana úradujúceho premiéra Eduarda Gegera OĽaNO (8,1 %), strana Respublika (6,9 %), KDH (6, 5 %), ako aj „Sme rodina“ ( 5,6 %).

Opozičníci, ktorých zastupujú bývalí premiéri, majú zrejme dostatočnú prevahu v sympatiách Slovákov a nepochybne sa budú snažiť tento náskok ešte zvýšiť.

O bezpodmienečnom víťazstve je, samozrejme, priskoro, no pri šikovnej práci má slovenská opozícia v prípade predčasných volieb vysoké šance na zostavenie novej vlády.

Modelovanie rozdelenia mandátov ukazuje, že aj pri súčasnom scenári dostanú dve opozičné strany spolu 64 mandátov, pričom na zostavenie vlády ich treba 75.

To znamená, že na koalíciu budú potrebovať spojenectvo s niektorou z ostatných strán. Vzhľadom na to, že Pellegrini aj Fico sú v opozícii, ich rating však zrejme neklesne. Koniec koncov, byť bez moci je vždy ľahšie kritizovať a ostentatívne sa postaviť za blaho ľudí.

Navyše treba brať do úvahy podporu Moskvy, ktorej myšlienky a heslá neustále sprostredkúvajú bývalí šéfovia exekutívy Slovenska Fico a Pellegrini.

Kremeľ nikdy nešetril finančnými prostriedkami pre svojich agentov v Európe, najmä vo východnej Európe, pretože to považuje za územie svojho práva.

Ak si spomenieme na príbeh podpísania dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi alebo rozhodnutie poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc, potom môžeme pochopiť algoritmus ďalšieho postupu dvojice bývalých premiérov, o ktorých je veľmi dobre postarané. zo strany Kremľa.

Pellegrini a Fico začiatkom tohto roka zorganizovali protesty proti spomínanej dohode so Spojenými štátmi a vojenskej interakcii s Kyjevom.

Ako vždy, heslá na týchto akciách boli jednoznačne v proruskom smere. Niektoré z nich boli úplne kremeľské príbehy.

A štatistiky ukazujú, že takéto slová slovenská spoločnosť vníma. Nakoľko to môže byť pre neho nebezpečné a kam pôjde Slovensko, ak sa proruské sily pomstia?

Výmena moci a opozície nie je pre Slovensko novinkou. Predchádzajúce voľby v roku 2020 sa niesli v znamení víťazstva vtedajšej opozície nad autoritárskymi autoritami Fica a Pellegriniho.

Najbližšie parlamentné voľby sú naplánované na začiatok roku 2024 a ako vidíme, je celkom možný opak moci. Či z toho bude profitovať slovenský ľud, je veľmi kontroverzná otázka. Kto sa však z odvety „bývalej“ bude určite cítiť ako víťaz, je Moskva.

Koniec koncov, Kremeľ dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebuje mať svoje hlasy v Európe. Po zlyhaní takmer na všetkých frontoch sa Moskva snaží obnoviť armádu politikov „Klubu milovníkov Kremľa“.

Ak má v západnej a strednej Európe Putin Berlusconiho, Draghiho, Macrona a Scholza, tak vo východnej časti kontinentu zostáva už len Orban. Je nepravdepodobné, že Kremeľ ráta so Zemanom, ktorý čoraz častejšie vystupuje proti Moskve.

Čo môže znamenať nástup bývalých premiérov na Slovensku? V prvom rade ide o zmenu celej zahraničnej politiky štátu opačným smerom. Asi netreba vysvetľovať, že to bude obrat zo Západu do náručia Moskvy.

Čo je to priateľstvo s Kremľom, si Slovensko pamätá. 1968 – Pražská jar. Zrejme naozaj chce niekto opäť pripraviť Slovákov o možnosť slobodnej voľby, pokojnej budúcnosti a práva na existenciu.

Aká je dnešná Moskva, je možné vidieť zo stopy, ktorú na ukrajinskej pôde zanechali jej predstavitelia, ktorých rašísti nazývali „bratskými“.

Bucha, Irpen, Gostomel, Borodianka – zoznam pokračuje. A to je len oblasť Kyjeva. To je dôkazom podstaty dnešného Ruska. Ruský svet v akcii.

Práve Irpina a Borodiánka navštívila prezidentka Slovenska Čaputová, čím vyjadrila svoju podporu v mene celého slovenského ľudu občanom Ukrajiny.

Fico a Pellegrini do Buchu nepôjdu, majú iné priority. Možno sa musíte zamyslieť – čo? Koniec koncov, právo voľby je mocný nástroj v rukách ľudí. Každý hlas je guľka, ktorá môže zachrániť aj hrať deštruktívnu úlohu.

Každý občan pri voľbách rozhoduje o svojom osude a osude budúcich generácií. Chcete hlasovať za včerajších „líderov“? Chcete objať Moskvu?

Kedysi legendárni „Beatles“ vytvorili hit – „Späť v ZSSR“. Slovensko nebolo súčasťou ZSSR, ale bolo v socialistickom tábore. Vzhľadom na chúťky kremeľského trpaslíka – či ich bude viac.

Ale demokracia a sloboda voľby, ktorú majú Slováci teraz k dispozícii, im dáva právo voliť kohokoľvek – dokonca aj Fica a Pellegriniho. Pri dávaní. A túto slobodu občanom Slovenska zaručuje západná cesta rozvoja.

A aj keď do volieb je ešte veľa času, treba sa nad tým zamyslieť už teraz a sami si odpovedať na otázku – aké Slovensko chcem zajtra vidieť?

Pravda, ak chcete mieru slobody ako v Ruskej federácii a rovnaké práva vo voľbách ako tam, prosím. Ako sa hovorí – „Späť v ZSSR“. Žijete predsa v slobodnej krajine.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com