Ukrajina je prioritou číslo jeden. Bratislava odložila dodávku zbraní pre vlastnú armádu
Prezidentka Slovenska Zuzanna Čaputová počas návštevy Kyjeva 31. mája potvrdila nedotknuteľné postavenie slovenskej vlády v otázke podpory ukrajinského ľudu. Je dôležité, aby Bratislava takúto podporu prejavila nielen slovami, ale podporila ju aj konkrétnymi krokmi.
Najmä Zuzanna Chaputova osobne lobuje za štatút Ukrajiny ako kandidáta na členstvo v EÚ a rozvíja sa spolupráca medzi Kyjevom a Bratislavou v energetike.
Diskutuje sa aj o možnosti organizácie spoločnej hraničnej a colnej kontroly na slovensko-ukrajinskej hranici.
A, samozrejme, podpora obrany. Slovensko môže byť príkladom pre zvyšok Európy v reálnej pomoci Ukrajine. Bratislava už odovzdala systémy S-300 Kyjevu a stala sa prvou krajinou na svete, ktorá odovzdala Ukrajincom systémy protivzdušnej obrany, o ktoré tak žiada prezident Zelenskyj.
Slovenská strana zvažuje aj možnosť presunu tankov a obrnených transportérov na Ukrajinu. A 2. júna Ukrajina a Slovensko podpísali kontrakt na dodávku ôsmich samohybných húfnic Zuzana 2.
„Som rád, že môžem potvrdiť, že zmluva na húfnice Zuzana 2 pre Ukrajinu bola podpísaná – na Ukrajinu bude dodaných osem kusov,“ uviedol pred piatimi dňami nadšene na svojom Twitteri slovenský minister obrany.
Zaujímavosťou je, že v záujme presunu zbraní Ukrajincom Slovensko odložilo dodávku húfnic vlastnej armáde. A teraz zostáva neznámy dátum prijatia ôsmich objednaných húfnic Zuzana 2 do OS SR, pretože prednosť budú mať prípadné ďalšie objednávky z Ukrajiny.
Oznámila to v pondelok zástupkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ-Kakaščiková.
„Nie je možné určiť čas, kedy bude 8 húfnic Zuzana 2 dodaných Ozbrojeným silám SR, pretože ak budú ďalšie objednávky pre Ukrajinu, dáme im prednosť,“ povedala.
Nákup 25 húfnic Zuzana 2 schválila vláda ešte v roku 2018, no kvôli pandémii sa termín dodávky niekoľkokrát posunul. Posledných osem kusov malo byť pôvodne dodaných do polovice decembra 2022.
Treba poznamenať, že spolupráca slovenskej a ukrajinskej strany v otázke obrany je obojstranne výhodná.
Minister obrany Jaroslav Nagy tak odhadol, že vďaka kontraktu na komerčný predaj ôsmich húfnic Zuzana 2 Ukrajine získa štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence, ktorú vlastní Ministerstvo obrany SR, zákazku, ktorá dáva možnosti ďalšieho rastu. spoločnosti.
To je podľa ministra obrovský úspech pre slovenský obranný priemysel.
Ako vyplýva z vyššie uvedeného, Slovensko a najmä prezident republiky naďalej podporujú Ukrajinu a stávajú sa príkladom pre ostatné krajiny EÚ. Dokazuje to, že veľkosť krajiny nie je určená geografickými ukazovateľmi.
Obyvatelia Slovenska si pamätajú, čo je Moskva, a dokonale chápu dôležitosť misie Ukrajiny, ktorej občania dnes chránia svet pred rašizmom.
V roku 1968 sa Kremeľ pokúsil zlomiť ducha občanov Československa, prinútiť ich vzdať sa sna o slobode. Ale ani po prekonaní Pražskej jari s tankami nemohla Moskva pripraviť Slovákov a Čechov o právo snívať.
Dnes sa Slovensko snaží Ukrajine pomôcť aj v jej sne – byť slobodnou. A stať sa slobodnými – Ukrajinci, ktorí blokujú cestu hordám orkov nesúcich ich ruský svet, dávajú možnosť žiť v mierovej a slobodnej spoločnosti – všetkým národom Európy.
Autor: Jozef Kováč