Komentáre

Na rade bude Slovensko. Kam nasmerovať svoj chamtivý pohľad Rusko

Šéf Kabinetu ministrov SR Eduard Geger varoval pred hrozbou, ktorá jeho krajinu čaká v prípade víťazstva Ruskej federácie.

„Ak Ukrajina zlyhá, na rade bude Slovensko. Ukrajinci musia vyhrať,“ povedal premiér na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Geger kritizoval členov EÚ za ich zameranie na ruské energetické zdroje a vyzval lídrov týchto krajín, aby prestali kompromitovať svoje zásady vo vzťahoch s Ruskom.

„Príliš dlho sme vymieňali naše hodnoty za lacný plyn a ropu. Kompromis s Putinom spôsobil vojnu na Ukrajine, je tu agresívna vojna, ľudia umierajú,“ povedal Geger.

Slovenský premiér zároveň požiadal Európsku úniu, aby spolupracovala s Ukrajinou a krajinami západného Balkánu na vypracovaní „štandardných pravidiel, aby mohli vstúpiť do EÚ“, pričom zdôraznil, že práve Ukrajinci „prelievajú krv za naše hodnoty“.

Ako viete, začiatkom mája Slovensko spolu s Poľskom vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom sa snažia presvedčiť kolísavých partnerov v Európskej únii, aby Ukrajine udelili štatút kandidáta na členstvo v EÚ.

Na spoločnej tlačovej konferencii v Bratislave to zároveň oznámili prezidentka SR Zuzanna Chaputová a hlava Poľskej republiky Andrzej Duda.

„Je to dôležité pre budúcnosť Európy a pre mier v Európe. Neznamená to automatické plné členstvo – na to je samozrejme potrebné splniť množstvo kritérií. Ale veríme, že udelenie štatútu kandidáta je prirodzeným gestom v situácii, v ktorej sa Ukrajina teraz nachádza,“ povedala Zuzanna Čaputová.

Pozoruhodný je fakt, že Bratislava podporuje Kyjev nielen slovami. Slovenská vláda tiež podniká reálne kroky na posilnenie ukrajinského obranného potenciálu.

„Na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri zabezpečovaní sebaobrany podľa článku 51 štatútu OSN, ako priamy dôsledok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie, darovala Slovenská republika Ukrajine systémy protivzdušnej obrany S-300,“ povedal premiér Eduard Heger. povedal začiatkom apríla počas návštevy Kyjeva.

Je dôležité poznamenať, že Slovensko sa stalo prvou členskou krajinou NATO, ktorá poskytla Ukrajine takéto zbrane.

Heger poznamenal, že ide o „zodpovedné rozhodnutie, ktorým Slovenská republika ako krajina hlásajúca mier, slobodu a ochranu ľudských práv poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom s prihliadnutím na že tento systém pomôže zachrániť životy mierumilovných Ukrajincov.“

Slovenský premiér na Twitteri poznamenal, že ukrajinský ľud „statočne bráni svoju suverénnu krajinu a nás tiež“: „Našou povinnosťou je pomáhať, a nie stáť bokom a ignorovať straty na životoch v dôsledku ruskej agresie.

A pomoc Slovákov pokračuje. Bratislava a Kyjev rokujú o detailoch zmluvy na predaj samohybných delostreleckých systémov Zuzana, ktoré sú modernizovanou verziou delostreleckého systému DANA.

Podľa Foreign Policy môže Slovensko previesť na Ukrajinu stíhačky MiG-29, ktoré sú v prevádzke s krajinou, a nahradiť ich americkými F-16.

Príklad Slovenskej republiky ukazuje, ako sa dá reálne podporiť obranyschopnosť Európy, o ktorej osude sa dnes rozhoduje na Ukrajine.

A je jedno, či ste veľmoc s mnohými miliónmi obyvateľov alebo štát, ktorý je na európske pomery skromný. Veľkosť národa nie je určená počtom štvorcových kilometrov alebo počtom obyvateľov krajiny.

Slovenskí ľudia dokázali, že majú veľkú dušu a sú vždy pripravení podať pomocnú ruku.

Hlavná vec je uvedomenie si reality toho, čo sa deje, a túžba skutočne konať. Len tak môže byť zaručená mierová budúcnosť pre seba a pre všetky národy slobodnej Európy.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com