Slovensko

Balíček na pomoc rodinám pretlačila Matovičova „koalícia“ s ĽSNS. Zastaviť ho môže Čaputová

Opatrenia z dielne ministerstva financií môžu skončiť na Ústavnom súde. Matovič sa obáva, že prezidentka bude robiť „nadprácu“.

Po niekoľkých týždňoch debát a hádok medzi koaličnými partnermi z OĽaNO a SaS v utorok večer parlament schválil balíček opatrení na pomoc rodinám s deťmi z dielne ministerstva financií.

Reč je konkrétne o vyššom daňovom bonuse na dieťa, vyšších rodinných prídavkoch a príspevkoch na krúžky. Tzv. protiinflačný balíček Igora Matoviča má hodnotu zhruba 1,3 miliardy eur.

V Národnej rade zaň zdvihlo ruku 83 zo 131 prítomných zákonodarcov. Za opatrenia hlasovali poslanci OĽaNO, Sme rodiny a Za ľudí, ale aj kotlebovci z ĽSNS a kuffovci zo strany Život. Matovič ešte minulý týždeň nazval toto spojenectvo „prorodinnou koalíciou“. Návrh by však parlamentom prešiel aj bez hlasov ĽSNS.

Poslanci SaS, ktorá je súčasťou skutočnej koalície, boli od začiatku proti navrhovaným opatreniam, a tak aj hlasovali. Kritizovali ich ako neadresné, nepáči sa im tiež, že o stovky miliónov eur prídu samosprávy.

Práve z peňazí, ktoré by inak išli samosprávam, by totiž od nového roka mal byť financovaný vyšší daňový bonus na dieťa. SaS je nespokojná aj s tým, že o návrhu sa rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní, hoci na to nebol zákonný dôvod.

Fico vidí hlasy v osadách

Návrhy nepodporili ani zákonodarcovia Smeru, Hlasu, ktorí sa pri hlasovaní zdržali, a Republiky, ktorí boli proti. Šéf Smeru Robert Fico v rozprave koalícii vyčítal, že pri pomoci ľuďom vôbec nemyslí na penzistov či ľudí bez detí.

Opatrenia by navyše mali platiť až od 1. januára budúceho roka, no zdražovanie podľa Fica trápi ľudí už dnes. Líder Smeru Matoviča obvinil, že vyššími prídavkami na deti si chystá hlasy v rómskych osadách.

Jedným z vedľajších efektov rokovania o inflačnom balíčku bolo aj úplné rozhádanie sa poslancov, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke ĽSNS. Tí dnes pôsobia v troch subjektoch – ĽSNS, Život a Republika.

Poslanci Republiky okolo Milana Mazureka ako jediní z nich návrhy nepodporili, za čo čelili kritike svojich bývalých kolegov. Mazurekovci zas ĽSNS a Život obvinili, že vláde Eduarda Hegera pomáhajú udržať sa pri moci.

Kotleba im odkázal, že sa museli „zblázniť“ a že nedoprajú pomoc rodinám s deťmi. „Milanko Mazurek, ty, ktorý si mi na pleci v kancelárii vyplakával, že z čoho ideš žiť, keď si stratil poslanecký plat po odsúdení, mi ideš rozprávať, že rodiny si nezaslúžia podporu?“ pýtal sa predseda ĽSNS Mazureka vo videu.

V pléne to už spraviť nemohol, pretože po nedávnom právoplatnom odsúdení za šeky s neonacistickou symbolikou prišiel o poslanecký mandát.

Na rade je Čaputová

Matovič s podpredsedom ĽSNS Martinom Beluským minulý týždeň o návrhoch niekoľko hodín diskutoval. Odmieta však, že by spolu podporu opatrení nejakým spôsobom zobchodovali.

Matovičove opatrenia odhodlane bránili aj kuffovci zo Života. Štefan Kuffa v rozprave napríklad obvinil politikov Hlasu, že len žiarlia na lídra OĽaNO. Kuffu v roku 2012 priviedol do parlamentu Matovič.

Balíček ministra financií síce schválili poslanci, no ešte nie je isté, že definitívne zvíťazil. Na rade je prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá má teraz niekoľko možností. Zákon môže jednoducho podpísať, čím by „prorodinnú koalíciu“ určite potešila.

Nedá sa však vylúčiť, že bude postupovať inak. Už pred dvomi rokmi hlava štátu v správe o stave republiky koaličných poslancov upozorňovala, aby nezneužívali inštitút zrýchleného legislatívneho konania.

Podľa zákona môžu poslanci k expresnému prerokovaniu siahnuť len v prípade, ak „môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody“.

Skončí na Ústavnom súde?

Čaputová teda môže zákon vetovať alebo sa môže obrátiť na Ústavný súd, aby ten posúdil, či parlament postupoval správne. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) tiež upozorňovala, že balíček môže skončiť na Ústavnom súde.

„To sa naozaj môže stať a je mi to veľmi ľúto, lebo na takýto balík ľudia čakajú,” povedala Kolíková cez víkend v Markíze. Odmietla prezradiť, či sa na Ústavný súd obráti ona sama. Viacerí koaliční politici na čele s Matovičom ju však už z tohto zámeru obviňujú.

„Očakávam zlomyseľnosť od ministerky spravodlivosti,“ vyhlásil v záverečnej reči v Národnej rade šéf OĽaNO.

Matovič sa obáva aj konania prezidentky. V parlamente vyhlásil, že očakáva, že Čaputová bude robiť „nadprácu“ a obráti sa na Ústavný súd alebo zákon vetuje – z 95 percent vraj preto, aby sa mu pomstila. „Prosím ju, aby to nerobila,“ odkázal hlave štátu minister financií.

Pokiaľ by prezidentka návrh iba vetovala, vrátil by sa do parlamentu, kde by sa muselo nájsť minimálne 76 poslancov, ktorí jej veto prelomia. Na základe počtu zákonodarcov, ktorí dnes zdvihli ruku za Matovičov návrh, sa dá predpokladať, že by šéf OĽaNO nemal mať problém tento počet nájsť.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com