Kultúra

Cestujeme okolo sveta s Milanom Rastislavom Štefánikom

4. 5. 1919 tragicky zahynul generál Milan Rastislav Štefánik, ktorý dnes patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti Slovenska.

Kto bol M. R. Štefánik? Diplomat, vojak, letec, cestovateľ, fotograf, zberateľ, kúzelník, vedec, vynálezca – výnimočný človek viacerých profesií a záujmov. Takto ho môžete spoznať v interaktívnej knižke SNM – Historického múzea Cestujeme okolo sveta s Milanom Rastislavom Štefánikom, ktorá je prioritne určená žiakom základných škôl 5. – 9. ročníka, pedagógom, rodičom, jednoducho každému, kto chce spolu so Štefánikom precestovať celý svet.

Štefánik napriek podlomenému zdraviu navštívil počas 14 rokov všetky svetadiely okrem Antarktídy. Na svojich cestách rád fotografoval a jeho negatívy zachované v zbierkach SNM – Etnografického múzea v Martine tvoria základ interaktívnej knižky. Svetadiely a krajiny, ktoré navštívil, sú zoradené postupne, tak ako sa preberajú na vyučovacích hodinách geografie, vlastivedy, prírodovedy a dejepisu.

Pravá polovica knižky predstavuje prečo a ako Štefánik cestoval do týchto krajín a ako ich videl a poznal. Ľavá strana je určená na zápisky, postrehy a vyriešené úlohy detí, ktoré takto spolu so Štefánikom navštívia tieto krajiny v súčasnosti. Môžu porovnať, ako sa zmenil ostrov Malta na Štefánikovej fotografii z roku 1909 a dnes, ako vyzerala hvezdáreň na vrchole Mont Blanc, keď tam Štefánik vystúpil, či zatmenie Slnka, ktoré pozoroval na Tahiti, ale aj v Španielsku, Brazílii a v Turkestane. Čitatelia sa dozvedia, v akom stave našli Štefánikov byt jeho súrodenci krátko po jeho tragickej smrti, ale aj kde žije leopard snežný, ktorého trofej mal Štefánik v zbierkach, čo je sviňucha a aké je tradičné jedlo Inkov, či ako sa pohybujú hviezdy na oblohe.

Deti sami zistia, čo si Štefánik zabalil na cesty, kadiaľ prechádza Transsibírska magistrála, ktorou cestoval, aká je priemerná teplota v Londýne a v Bratislave, cez aký oceán sa Štefánik plavil do Japonska, či ako ľudia využívajú kokosové palmy, zachytené na Štefánikových fotografiách z Tahiti. Viete, že Štefánik presnou predpoveďou počasia zachránil životy francúzskych vojakov leteckej eskadry MF-54 a že na najvyššom vrchole Európy strávil doteraz neprekonaný rekord až 14 dní? So Štefánikom na ceste okolo sveta sa určite nudiť nebudete.

Cez Štefánikove výpovede a príbehy spoznáte aj jeho priateľov, spolužiakov, rodinu, či jeho vzťah k Slovensku a rodnému myjavskému kraju. Pri každom návrate domov rád obdarúval svojich blízkych suvenírmi privezenými z ciest.

Viaceré predmety z jeho zbierky, ako aj osobné veci, vyznačené v knižke modrou farbou, môžete vidieť priamo v expozícii SNM – Múzea Milana Rastislava Štefánika v Košariskách.

Autorka knižky a príspevku: Jana Hutťanová, múzejná pedagogička, SNM – Historické múzeum

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com